Te fundit

21:30

21:20

21:12

21:00

20:49

20:45

20:28

20:27

2023-05-13 18:35:17Sociale TEMA

8 Komente

 1. J
  Jorgo

  sa debil qe ke ngelur o Zyhdi!!!!! Le qe me ate emer qe ke ti....

  1. P
   Pordhe me rigone....

   Degjenerim sunitesh,vari kkkkkkk....

   1. M
    Mbresa

    KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

   2. G
    GEZIM Voda

    Respekte profesorZydiu. Ju keni mare efektin negativ per keta lloj emtash. E drejta e juaj dhe vertete nuk tindgellon mire kur fjala vjen "Vlora" apo "Kruja" si emra, mund te perdhosn emrat e ketyre dy qyteteve me histori te veçante per shqiptaret. Po pse te mbetem i tek rasti i keq dhe te mos meremi me aen e mire, me më perfaqesuesen, me permbajtjen atdhetare te ketyre emrave? Pastaj, njeezit dine te dallojne, individin problematik nga historia e nje qyteti apo vendi sikurse po flasim. Ti besoj s edi qe, nje "problem" i tille dje tek ne ishte edhe me emrat "Enver", "Stalin", "Lenin" etj, kur ata qe mbanin keto emra delnin "tw pa udhë", por çfare pastaj....?

    1. S
     Sulltan Murati shqiptar

     Ca janina e presheva ,,,keto sjan emra ,,jan toponime ,,,sunitet nuk kan cbejne,,,duan te ndryshone identitetin e tyre sunit,,,,

     1. A
      Andon Z. Çajupi

      **NAIM FRASHËRI*** Vdiq Naimi, vdiq Naimi, moj e mjera Shqipëri! Mëndjelarti, zemërtrimi, vjershëtori si ai! Vdiq Naimi, po vajtoni shqipëtarka, shqipëtarë! Naimnë kur ta kujtoni, mos pushoni duke qarë! .................................. Vdiq Naimi, gjithë thonë, qani turq, qani kaurë! Bilbil’ i gjuhësë tonë s’do të dëgjohet më kurrë! Vdiq Naimi, që këndoi trimërinë, Skënderbenë, vdiq Naimi, që lëvdoi dhe nderoi mëmëdhenë! Vdiq Naimi, po ç’të gjeti, o moj Shqipëri e mjerë! Vdiq Naimi, po kush mbeti? Si Naimi s’ka të tjerë. Vdiq Naimi! Vdekj’ e shkretë, pse more te tillë burrë? I ndritë shpirti për jetë, mos i vdektë nami kurrë! - Poezi nga Andon Z. Çajupi

      1. N
       Naim Frashëri

       SHQIPERI, O JETEGJATE Shqipëri, o jetëgjatë, ty të kemi mëmë e atë dhe për ty do të luftojmë gjersa të të trashëgojmë. Për ty të gjithë, ditë dhe natë, mendohemi gjerë e gjatë, ti kurrë s'prishesh, s'shkretohesh, as drobitesh, as rrëgjohesh, më ke gjithë bukuritë e tëtëra mirësitë, ke fusha me lule shumë. lumenj të mëdhenj pa gjumë, male të lart' e të veshura, buzën e detit të qeshur, Mëje dritëz në dritë me të gjitha mirësitë. ................................... Shqipëri, të qofsha falë, të kam mëmë e më ke djalë. - Poezi nga Naim Frashëri

      2. E
       Emrat dhe qytetërimi

       Në Shqipëri po ndodhë para syve të gjithë shoqërisë deshqiptarizimi i kombit; nuk gjenë emra shqip as te fëmijët e intelektualëve, as të politikanëve dhe as të kujdoçoftë! Në të vërtetë vetë shqiptarët, e gjithë shoqëria po e zbaton vullnetarisht deshqiptarizimin e vet! E paparë te popujt e qytetëruar! Veprojmë fiks ndryshe nga popujt e kulturuar me qytetërim të lartë!

       Lini një Përgjigje

       16:17 Sociale 20 komente

       15:10 Sociale 3 komente

       15:00 Sociale 30 komente

       09:35 Sociale 24 komente

       22:25 Sociale

       18:13 Sociale 2 komente

       16:10 Sociale 4 komente

       20:53 Sociale 4 komente

       11:43 Sociale 9 komente

       11:12 Sociale 2 komente

       Më të lexuarat

       09:09 Bota

       16:07 Bota

       10:52 Bota

       17:29 Sociale

       15:38 Politika 17 komente

       22:18 Bota

       Blog Tema

       20:10 Blog

       20:00 Blog

       10:25 Blog 1 koment