FOTOT/ Rama ndan pamjet nga kantieri transformues i Mozaikut të Tiranës: Një tjetër stacion modern që do tërheq turistët

23 Prill 2024, 13:57Sociale TEMA

FOTOT/ Rama ndan pamjet nga kantieri transformues i Mozaikut të

Kryeministri Edi Rama ka ndarë pamjet nga kantieri transformues i Mozaikut të Tiranës.

Krahas fotove, Rama shkruan se do të ekspozohen edhe mozaikët e mbyllur të periudhës së antikitetit të hershëm e të vonë si Apollonia, Butrinti, Bylisi, Durrësi apo Elbasani.

Sipas Ramës, kjo hapësirë jo vetëm që do të mundësojë për banorët e Tiranës admirimin e një pasurie kulturore, por dhe do të tërheqë gjithnjë e më shumë vizitorë dhe turistë.

“Kantieri transformues i Mozaikut të Tiranës po formëson një tjetër stacion modern të rrugëtimit të vizitorëve e turistëve gjithnjë e më të shumtë në kryeqytetin tonë të rilindur, ku do të ekspozohen edhe mozaikët e mbyllur të periudhës së antikitetit të hershëm e të vonë që gjenden në sitet tona më magjepsëse si Apollonia, Butrinti, Bylisi, Durrësi, Elbasani, etj

Kjo hapësirë do t’iu mundësojë edhe banorëve të Tiranës e fëmijëve të tyre, admirimin e një pasurie kaq të madhe kulturore të vendit nëpërmjet teknologjisë digjitale, duke e bërë atë të prekshme me sy për qindramijëra njerëz çdo vit”, ka shkruar Rama.

20 Komente

 1. D
  Demokrati me mend ne koke

  Boooo sa e shemtut. Pisllik projekt.

  1. p
   pilo Lala

   Ne cfare viti e ke mbaru Arkitekturen ti Demokrat, para apo mbasi mbarove te mesmen? Hallva qe beri Lul Basha per 100 vjetorin ne Tirane, te pelqeu?

   1. Me terr kete baule ja merrkan frymen mozaikut. Se kuptoj cduhet tere ajo idiotesi ndertese per nje mozaik 15 m2.

  2. V
   Vranakonti

   Besoj se ka kontribuar edhe Olsi......!lol

   1. B
    Ben

    Cfare eshte ky beton o shkerdhate? Sa para vodhen per te ndertuar kete pacavure betoni si hyrje e Metrose ne SHBA?

    1. Z
     Ziu

     Keni 15 vjet me kte? Late nam...

     1. T
      Tironci

      Dolen Çeçenet e komunistit Non Grata ,Ziu ,Vranatrapi ,Demokari ,dheBen muti ,jo vetem Lana e 1996 e bere me shtepi cecenesh nga dy anet . shkoni nga keni ardhur or cecene

      1. L
       Lakja

       SI SI?????? Do merren te Durresit edhe do ekspozohen ne TR?????!?!? Amon thuj qe po tallesh o piktoro...ose ket ose thuje me goj me ne fund qe do me e pa Durresin fundos edhe durrsaket vdek! Po thuje mos na maj mo var kshu se spo shtyhet mo ktu

       1. l
        lili

        Ky ngre nje hale e del ne lajme, ngre nje kasolle gjuetaresh ne lajme,

        1. k
         koli

         Lajm i mire pas diskreditimit te Rai3.

         1. l
          lili

          Beton,beton dhe vetem beton....te shkerdhevte betoni rrobt o monster qe po na ze frymen.

          1. B
           Besnik

           Ku po behet ky stacion?

           1. X
            Xhemili

            Nuk ka gje me te shemtuar , Rame je njeri me shume gusto dhe kisha bindjen se nuk e kishe pare po tani qe thua keto fjale per kete gje kaq te shemtuar me ke zhgenjyer dhe po me tremb qe je lodhur.

            1. E
             ENTSOE

             Kur komenton dhe ........Xhemili!!! Nuk Ka marre suflaqen e rradhes?!!

             1. L
              Leo Leo

              Vizionar Bravo

              1. X
               Xhemili

               Ensoe se nga emri dukesh si traversti une qe shkruaj jam arqitekt . Dhem nuk kam nevoje per sufllaqe .Fol per objektin po qe se te pelqen ose je ai idioti Parruca qe e ka projektuar ose je punonjsi i fshatarit Çim Fusha qe e ka zbatuar.

               1. S
                Sali Kërrma

                Ka kontribuar nëna e Vrana-Kontit

                1. D
                 DUCJA

                 Tjeter bunker?

                 1. G
                  Gjergj

                  Emisioni i plote i rai 3 mund te shihet te linket me poshte https://gofile.io/d/2ddmqQ https://send.cm/d/141x3

                  Lini një Përgjigje