Te fundit

19:00

18:49

18:40

18:29

18:20

18:10

18:01

17:49

2024-02-19 11:12:16Sociale TEMA

86 Komente

 1. A
  Albanologu

  Ky "gjahtari" me mire ta quaje deti "Kapsik" se ashtu spiegohet me mire prejardhja e tij "shqip". D.m.th Kaps ik.

  1. D
   Dakord

   Në botë ka njerëz që dalin në tv dhe thonë se toka është e sheshtë :). I ka liria e fjalës këto gjëra, fundja ca doza nacionalizmi nuk i bëjnë keq askujt. Grekët këtë bëjnë kudo në botë. Them që ai grupi i intelektualëve" të merrren me gridën dhe shumë moderatorë të tjerë që kanë shpikur një gjuhë tjetër "shqipisht"

   1. .
    .

    Une mendoj qe etimologjia vjen nga nje Kalitta Skipetar me emrin Kasëm, ... ishte shume I etur per ujë, KA-PI-IK, KAsëmi- PI u - IKu. $$$$$$$$ Hahahaaaaa kjo edhte shkenca Arnaute. Lidheni sa me shpejt ne psiqiatri (kete delirant) se do te cmendi edhe ata Arnaut qe kan ngel pa u çmendur.

   2. S
    Sazan Shkembi

    Po super shkencetari historian PXh si e argumenton deklarimin qe Napoleoni ka qene me origjine shqiptare? Lajthitje apo sharlatanizem?

    1. P
     Parruca

     Ne cilen pjese te biografise se Napoleonit thuhet qe eshte shqiptar? Apo ke degjuar qe e tha njeri ne facebook, dhe shperndahet budalleku gjithandej? Napoleoni ishte nga Korsika dhe familja Bonaparte ka ardhur ne Korsike nga Italia kontinentale ne shekullin e XV. Teoria me e pranuar eshte qe rrjedhin nga familja Bonaparte e Sarzanes ne Liguria. Por dhe 2 familjet e tjera Bonaparte te Italise nuk kane asnje lidhje as me shqiptaret e as me arbereshet. Dhe per ti vene kapak ketyre historive te gjakut, analiza ADN-Y e Napoleonit tregon qe linja mashkullore i perket haplogrupit E1b1b1c (E-M34), qe eshte predominant ne Lindjen e Mesme. Pra Napoleoni ishte francez, me origjine italiane por me origjine te larget nga Arabia Saudite ose Jemeni.

     1. L
      Lungara

      PXh nuk tregon zbulimin e tij, por citon autore francez qe flasin mbi figuren e Napolenit.

      1. A
       AC/DC

       Edhe karaibe vjen nga pellazgishtja ka*i i ibes. V.l. Pune albanistanasish gjelle qensh. Rrace muti

       1. a
        aleks

        po ti mo ac/dc kelysh kurve ç'fare race je, ? se spo na e thua, si ka mundesi ky dobiç flet shqip, ptuuuu race bastarde qe urreni vendin ku jeni lindur e ritur.

        1. U
         Une

         Jo rrace bastarde vella, por qenie e ndyre qe nuk meriton te bej hije mbi toke. Ndyt shqipen me ate goje te qelbur prej llumi.

        2. t
         tetovari2

         Të bëftë mirë muti i albanistanasve!

         1. D
          Daja

          Hahahaaaaaaa tamam shqip klbAC/DC

          1. U
           Une

           Perse shkruan shqip atehere mor plehre. Vemje e shartuar me mut.

         2. S
          Shkrimtari

          Gjeniu i gjuhes shqipe eshte Andi Zeneli. Tjeret jane shumeeeee larg tij!

         3. E
          Etimolog gabi

          Edhe emri i Kines shpjegohet ne Shqip. E keni parasysh ate shprehjen e bukur Shqipe : te q...fte Kina nonen.

          1. k
           karaboruni

           Ha ha ha ha Prite kur te te ftojne ne ndonje dritare te kazanit mediatik dhe vet do shkrihesh!Idiotizmi i cili u mboll ne 1990 tashme ka zene rrenje dhe eshte bere peme me kokra ku shquhen Gjekmarket,Ndoket ,Salihajnet ku per violine te pare kane Grita Sumen!

           1. H
            Himarioti

            Ky Dalipaj ka qënë kasap në Këlcyrë!

            1. g
             ganiu

             Për Kinën ke të drejtë. Po të shohësh si shkruhet emri I perandorit nga i cili rrjedh emri i Kinës do ta kuptosh se vjen nga shqipja. Bile dhe emrin atij ja kanë vënë shqiptarët. E panë sa herë në ditë bënte seks (në atë kohë nuk ishte krijuar kjo fjalë)prandaj ata thanë "ky qin". E kështu filluan ta quajnë "Qin". Evropianët duke qenë se nuk e thonë dot "Q-n" si ne e thonë "K", e kështu i mbeti emri Kinë. Varianti i dytë, vjen nga gegërishtja e Kosovës. "Ja Ki nanën", "ja Kinë nanën". Gjermani do të thotë "Gjer-te-mani". Austri "A-u-shtri". Çeki "ç'e-ki(ç'e-qi)". Po e le me kaq për sonte, nuk dua ti marr lavdinë Dalipajt. Jo se më ha palla për të, por për hatër të prof. dok. Saze Gurit.

            2. T
             T

             Po shyqyr se kan dal ca kalamaj dhe na kan car karin me ca idjotlliqe. Lan nam mbyllini në çmendin e kta se jan shtuar shumë. Shajnë Çabejn e famshëm. E mohojnë Greqinë e lashtë debila.

             1. ?
              ??

              Ky tipi nxorri edhe Himalajen qe rrjedh nga Shqipja: hip-ma-nalt. Sharlatan qe mbush hapesirat televizive, asgje me shume.

              1. n
               nardi

               Hip ne mal dhe laje e sigurt shqip eshte qenka albanolog i madh ky moooo

               1. j
                joel shkodra

                Dikur thuheshin ne popull, por te pakten vetem per humor: 1. Fidel Kastro eshte nga Shkodra se emri i tij i vertete eshte Fadil Kastrati. 2. Rafaela Karrà eshte nga Kruja se mbiemri i vertete i saj eshte Karaj. Per humor duhet te marrim edhe keto shpjegime si Himalaje - Hip-me-lart, etj. Keta persona qe shpjegojne çdo fjale te huaj me shqipen duhen ftuar ne emisionet humoristike.

              2. ?
               ?

               Ndonjë fjalë për gomarllëqet e Alfred Cakos nëpër TV kanë këta intelektualët?

               1. B
                Ben

                Pse nuk ka drejte te thote mendimin e tij, ju academiket e turpit si ka mundesi qe nuk flisni pak per mbiemrat si Kokaveshi, Bejleri dhe te tjere qe deklarohen Greke, apa sepse jeni te shitur, Fatos Tarifa academic per cfare shquhet. Per azgje, me thuaj botimin e fundit te tij dhe ketyre akademikeve te Belgrade dhe Athines. Turp!

                1. S
                 Shkërdheni

                 Po si thoni ju gazetarët të nderuar që më mirë të dëgjojmë Agron Dalipajn dhe Eleni Kocaqin, me teoritë e tyre, apo të dëgjojmë Xhevat Lloshin që thotë ska patur gjuhë Shqipe ( sepse çdo gjuhë vdes për dy mijë vjet) kur shkencëtarët e huaj thonë që është të paktën gjashtë mijë vjeçare dhe se nuk ka patur Pellazgë e Ilirë në Gadishullin Ilirik. Në vendet fqinje tonat armike me ne lejojnë çdo lloj idiotizma vetëm që të zhduken dhe shpërbëhet Shqiptarët kurse këtu në Shqipëri nuk u bëhet asnjë oponencë por duan tu ja ndalojnë me AMA.

                 1. C
                  C'na gjeti me injorantet

                  Xhevat Lloshi eshte shkecetar, ata te tjeret jane sharlatane. Ti zgjidhe merr, po po te vish ketej e t'i thuash ne gjuhe te huaj marrezite e tyre, ta heqin vizen menjehere. Ti mund te thuash se je me i miri e me i dituri i botes, nuk te pengon njeri. Vetem se te varin teneqen e s'te merr me njeri seriozisht. Nuk e di a me kupton...

                 2. R
                  Ramadan Kafsha

                  Ky duhet lidhur ushkur brekesh.

                  1. b
                   boli

                   Kryeqytei i Kines "Pekini" vjen nga fjala Shqipe "Peqin",por qe Salinjte germen "q" e thone "k",psh.Te "kiva udhet"!

                   1. M
                    Murgu

                    Ore po na çmëndën këta "gjuhëtarë" që çdo gjë e vend e nxjerrin Shqiptare,ne që jetojmë në Greqi na vjen turp kur ata na pyesin për këto marrëzira që i lexojnë (se botohen edhe në gjuhë të huaja). Le të mblidhet një samit kombëtar me mediat,gjuhëtarët dhe qeveritarët e të japin mëndje se si duhet ndaluar kjo epidemi gënjeshtrash.

                    1. J
                     Junanistan

                     Juve ne Graqi (junanistan )I vrisni femijet tuaj qe flasin Shqip,,na thua qe je Shqiptare,,ty bie era mongolopontiocobanocifutovurkaro “grek,,,,,,, Athine-Kine,,thua qe je Shqiptare,,hahahaha pty pashaport gjarperi me fytyre miu mallkuar qofte kush ju dha pashaport njeriu,,ptyy,,paske dhe “turp “

                    2. S
                     Shkidrani

                     Po Ça asht ky me keto idioma qe nuk kane asnje baze kund, idiot, mendon qe cdo fjale ne bote është shqip..

                     1. R
                      Roçka pe korçe

                      lidhiini dhe mos i nxirrni ne TV keta sharlatane si ky kari she cako loqja qe thote toka eshte e sheshte si pallaske se turperojne T.V. qe i paguajne per idjotlliqe

                      1. a
                       astrit

                       Mendoj se eshte ma mire ti leme te lire kushdo qe ka deshire te shkruaj e te flase se sa te kthehemi ne kohen e shokut Enver ku do flase vetem kallepet e shokut Pellumb Xhufi

                       1. S
                        Shqiptari

                        Vallahi me mire te flasi ai lloj kallipi si Pellumb Xhufi se sa te flasi lloj lloj kari si puna Sales dhe lloji fshatunari cobani e lopcari qe na solli Sala e u bon te gjithe politikan e intelektuale..!!

                       2. A
                        Autokton

                        Avash se po na nxjerr tek Albania e Kaukazit ne brigjet e Kaspikut e grekerve dhe serbeve qe fallsifikojne historine tone te origjines.Kujt i intereson kjo fantazi e cmendur disorientuese ?????? Natyrisht, nqs behet ose jo nga budallalleku , i intereson dikujt qe sna e ka dashur kurre te miren......

                        1. M
                         Maloku

                         Mire ky dalipi qe eshte total koqe, po Jan me koqe keta budallenjte qe e therrasin neper studio televizive

                         1. t
                          tetovari2

                          Po pse këta nënshkrues të peticionit nuk e thërasin dhe ta diskutojnë bashkë këtë problematikë!Mendoj se me një dialog të mirëfilltë do ta bindin se është gabim krejtësisht ose pjesërisht. Dialogu para së gjithash!

                         2. N
                          Naimi

                          Sa sharllatan ka ky popull u pengon shqipja,ato qe pasurojne dhe zbulojne gjenezen e fjaleve te ndryshme,edhe pse mund te ket ndonje leshim.Prandaj jemi ketu ku jemi populli me i vogel edhe pse me i vjeter…Me ndjenjen e inferioritetit te ngulitur ne shpirt me ndjenjen e dyzimit kombetar keto u sherbejne me zelle sllavogrekeve,tuqeve…Studjuesi me gjenial me produktiv per momentin eshte Sazan Guri ,i uroj sukses dhe sa me shume pasues te ndjekin rrugen e tije.P.s.para disa vjetesh ishin me nje grup te organizuar zviceran dhe vizituam shume vende bregdetare duke filluar nga Sllovenia ….erdhem ne Shqiperi.Pikerisht ne Butrint ,ai ciceroni qe fliste nje anglishte te dobet gjithe kohen vetem greket i permendi dhe dikur njeri nga zviceranet e pyeti me ironi a jemi ne Greqi ,ai heshti dhe une i thashe jo ai eshte i ardhur nga Greqia.Askundi nuk hasem nje arrogance te tille antikombetare,as ne Slloveni as. Kroaci ,Mal…

                          1. S
                           Shoku i Fakultetit

                           E dhjeve me Sazanin, ka qene student i dobet.

                          2. S
                           Speci

                           Po pse u jepni kaq rendesi ketyre idjoteve more. Pyu race e keqe, na cate trapin. Mendo te kishim qene nja 30-40 milion, do kishim ndryshuar historine me kete race gjuhetaresh.

                           1. B
                            Bravo Frroço Çupi

                            i pari duhet te eleminohet nga media olsi jazexhi sepse genjen,ska referencat e kerkuara i dyti duhet te fshihen nga media lepirjet politike si psh fatos tarifa ne nje shkrim ktu te tema para ca kohesh i lepinte b.... bashkise tirane duke thene se pallatet e reja ne tirane e kane bere tiranen si new york....pirdh pirdh tosi

                            1. .
                             .......

                             Nje kokerr muti dalipi qe sja thot njeri qe je mut.

                             1. s
                              shqiptar

                              Ky peticioni eshte si ato fleterrufete e kohes se lavdishme. Mblidhen muhabetcinjte me titujt qe ua ka dhuruar nena parti dhe partite bijeza, qe mbushin xhepat nga parate e shqiptareve dhe duan t'u heqin te drejten e mendimit, te drejten e fjales, te drejten e kerkimit per gjuhen shqipe, shqiptareve te thjeshte qe dine te flasin shqip e te kuptojne shqip. Pastaj na tundin si flamur te leckosur figuren e nje gjuhetari... Ta kishin nderuar atehere qe ishte gjalle dhe akademiket e lane vetem, atehere kur e perndiqte sigurimi ate gjuhetarin, jo tani, si kofini pas te vjelit. Tani vetem sa po e keqperdorin pas vdekjes. E turpshme! A e kane pyetur veten ndonjehere keta muhabetcinjte e shkences, se per cfare arsyesh diktatori e mbante te survejuar ate gjuhetarin? Teorite qe shpalli gjuhetari u vleresuan me cmime nga diktatura, atehere, perse e ndiqte ish sigurimi i shtetit gjuhetarin? Stop ketyre paturpesive qe qelbin ere diktature! Agron Dalipaj eshte ne rruge te drejte. Cdo gje e ka me investim vetjak. Asnje kokerr leku nuk ka marre prej shqiptareve, kurse firmetaret e peticionit jane te gjithe perfitues te parave te shqiptareve me te gjitha menyrat e mundesuara nga politika. Shembulli i dhene me siper per emrin e detit Kaspik eshte absolutisht nje shpjegim i perkryer. Po, po, i perkryer! Njohje shkencore e rrethanave te dukurise dhe emertimi sakte i saj. Kjo eshte a-ja e alfabetit te shkences. Kush nuk e ka kuptuar kaq gje, te dorezoje ato titujt qe tund... Kjo nuk do te thote se ne shembuj te tjere ai nuk ka gabuar, por sidoqofte, ai po punon dhe cdo njeri gabon. Lereni ate te beje gabimet e tij, sikurse cdo njeri ne punen e vet, por kurre nuk keni te drejte ta ndaloni komunistce! Shkenca behet me argumenta , jo me dengla teseraxhinjsh te partickave. Nese ka nje gje qe AMA duhet ta beje me urgjence, eshte te gjobise te gjithe keta diktatore te vegjel, qe duan te perdorin institucionet e shtetit shqiptar, per te ndaluar te drejten e kerkimit shkencor dhe te shprehjes lirshem te ideve shkencore. Nese ju duhen muhabete dhe sharje, vazhdoni, por keshtu , vetem sa po ricikloni diktaturen dhe dhunen ndaj shqiptareve, edhe kur kjo dhune fshihet pas gjoja shkences dhe firmave te njerezve qe nuk na kane deshmuar asnjehere te vetme se jane ne gjendje te kene ndonje arritje vetem me djersen e ballit e me mendjen e vet, pa mbeshtetjen e partive politike.

                              1. L
                               Labi

                               Diskutimi me i saket,nje mendim ndryshe ,njerezit mesojn kafshet te bejn cudira , keta te paguarit antishqipetar te na bushin mendjen qe shum shpjegime jan gabim , jo ti mohojn te drejten per te shprehur ketij zotris

                               1. F
                                Fshati

                                Ohooo. Ti qenke me trap se Da-li-pa, ...

                               2. t
                                totololi

                                Edhe fjala "moderator" qe përdor edhte e huaj o gjuhëtar trapi. Lere pastaj shpjegimi qe ben per detin " kape se po na ik" apo "s'po na ik" vari trapin.

                                1. T
                                 Trapajan etnollogu i Viçikadolit

                                 Ju komentuesit, që shani dhe nënvlersoni gjuhtarët e medhenj Shqiptar, si puna e ketij shkenctarit, jeni të gjithë komunista, jeni të gjithë bijt e eterve mizorë, jeni të gjithë anti-demokrat, dhe analfabet të ardhur nga regjimi mizor komunist. Ju komentuesit e mësiperm dhe ata që janë të mendimit tuaj, bashkë me Eqrem Çabejn, nuk na vini as te thembra shkenctarve të shquar të universiteteve "të plepave" me emer botrorë në të gjitha fushat që dumbabë Saliu i hapi pas viteve 1995. Gjioth arsyetimin që bën ky kolegu im, është i vertetë dhe shkencerisht i provuar, hipotezë të cilën e kanë pranuar edhe Irani edhe Rusia. Që t'ju tregoj se të çfarë niveli shkencor jemi neve shkencëtarët e diplomuar në universitetet e dumbabës, po ju konfirmoj diçka tjeter, që të gjitha akademitë shkencore të Evropës dhe Amerikës janë totalisht dakort me studimin tim, psh- emri Amerikë është 112% perqind puro Shqiptar : A--Merr-- Ik...!! Kanadaja : Perpara 400 viteve një djalë nga Tropoja po dilte nga shtepia i hipur në një mushkë, dhe nëna e tij e pyeti se ku po shkonte , dhe djali ju pergjigj po shkoj Kan--Daja,,pra daja i djalit ishte banori i parë i Kandasë. Afganistan, vjen nga shqipja e vjeter, ku në ketë zonë, banori i parë ka qënë nji Shqiptar që banonte në një stan dhe të tjerët shkonin të banonin afer stanit të Ganiut : Af-er Gani Stan....etj etj. Per keto studime etnollogjike të nivelit boiterorë, ne shkencëtarët Shqiptar, jemi pergezuar edhe nga shkenctari dhe ylli polar i demokracisë botrore, dumbaba jonë i dashur Saliu i kurvës Shiqere nga Viçikadoli..!! At'herë kush jeni ju të tjerët që villni vrerë kunder nesh vetëm e vetëm nga xhelozia.

                                 1. U
                                  Ustai

                                  Sa per dijeni fjala stan eshte turke dhe nuk s'eshte e rastit qe gjithe ish republikat myslymane te Rusise qe jane nje degezim I races turke kane mbaresen me stan:Usbekistan,Taxhikistan,Turkmenistan,Kirgistan, Kazakhstan.

                                 2. E
                                  Edi

                                  PSE SBENI NJE PETICION PER BIG BROTHER DHE PER ARIAN CANIN. PO PER ATA INTELEKTUALET TE SALIUT DHE ILIRIT QE E BEJNE SHQIPERINE LECKE NE BE PSE SBENI NJE PETECION. JENI BASHKUAR ME LLOSHIN BASHKOJUNI DHE ARIAN CANIT DY ANTISHQIPETARE TURP PERTY PELLUMB XHUFI.

                                  1. J
                                   Jarani

                                   O Zot çfare nuk po shohim ,po ky budallai nga na doli ? Kete duhet ta mari ne emision Manushi i Top Chanell ,ta bashkoje me ate budallain tjeter Alfred Çako . AMA je nje grup maskarenjsh ,qe lini neper tv programe me budallenj ,me kurva prostituta ,me pederasta ,si psh te Perputhem apo BB ,po behet Shqiperia me keq se Brazili se Brazili mban rekord me prostituta e pederasta ,shoh djemte por qe jane bere gra ,ta shpifin te gjithe sa dalin aty jane me lozonjare se sa femrat , dikur ne Tirane diheshin ishin nja kater burra ,Thimi ,Baçi ,Torja ,Mali ,Panjot Kanacja , keta i kishim neper rruget e Tiranes ,tani na dalin me mijra ne TV ,si Gazmende Bardhi ,Edi Paloka ,nje gazetar si Çani ,Bushati ,Lela e shume e shume te tjere .

                                   1. T
                                    T

                                    Shpikni një ilaç që të vdesin budallenjtë po jeni të zot dhe do shpëtojmë si popull.

                                    1. E
                                     E verteta

                                     Duhet te dish dicka qe budalliqet jand te vetmet gjerat qe nuk luftohen. Cfare do qe besh eshte i paluftueshem

                                    2. C
                                     Cen

                                     Ca doza patriotizmi nuk jane keq.Na ka mbajtur gjuha bashkuar se shqiptaret e shitur, feja dhe komshijte shkerdhata nuk na duhan te gjalle.

                                     1. D
                                      Dalipi pe Bilishti

                                      Katunar o katunar akademik nuk behesh kurre sikur te ndrosh edhe 7 lekure! - Ky pretendon se ka zbuluar origjinen e gjuheve te gjithe botes! qe eshte gjuha shqipe! -Po kujt ja thote ? vetem atyre katundareve te tij (moderatoreve te ftuarve neper studio) kjo eshte per te qesh dhe per te qare ! - jANE SHTUAR SHUME SHARLATENET DALIPAT MANJANAT BERISHSTET CANET CIMAT FEJZITE FAQE ZINJE- AJKA E MEDIAS PAAS 1990

                                      1. e
                                       eri

                                       ASNJE SKA FAJ TE THOTE ATE QE MENDON FAJ KA TELEVIZONI DHE GAZETAT QE NUK FILTROJNE NJEREZIT PARA SE TI HEDHIN NE PUBLIK MENDIMET E CDO NJERIU SHIKONI DY KATEGORI QE PO KEQPERDOREN NE SHQIPERI 1- EKSPERT---per mendimin tim ka shume pak ne shqiperi dhe ata as nuk i mbeshtet njeri 2 -VIP--- per mendimin tim vip shqiperia i ka sa gishtat e dores

                                       1. P
                                        Papa

                                        Po digjni ne zjarr si ilejoni e u prishin shkencen

                                        1. P
                                         Pali

                                         Jane te habitshem. Ne kemi mesuar ne shkolla se Skenderbeu lindi ne Kruj dhe eshte me origjine nga Hasi. Koheve te fundit jo vetem ne TV por ne shume rrjete sociale flitet se Skenderbeu lindi ne Diber !!! E habiteshme !!! pse te kete shkuar Vojsava nga Kruja ku dhe u martua me Gjon Kastriotin dhe ta lindete Skenderbeun ne Diber ??!! Pas ketyre rrenave vazhdon mburrja : Oj dibra i dhe Skenderbeun ketij kombi or taj.... e tjera se foli ky e foli ai.... !!! Akademia e Shkencave te Shqiperise merr rrogat duke fjetur gjume.

                                         1. M
                                          MARLUX

                                          Keta sharlatanet e vertete qe kane bere kete peticion jane vec nje grup komunistash qe kerkojne mendimi i te tjerve nuk vlen, packa se nuk kane bere ndonje gje me te mire per edukimin e shqipetarve. Kudo ne bote ka etimolog dhe historian alternativ dhe konspiracionists, nuk del asnje te bej thirrje te mos lejohen neper televizione. Cdo njeri ka te drejten per te folur, dil e kundershtoje me fakte dhe jo me sharje e ofendime dhe me ndalim mendimi.

                                          1. E
                                           Erjon

                                           Te lumte goja ke folur si burrat ,kjo eshte e verteta

                                          2. A
                                           ALB Patriot

                                           Lum si neeeee! Per keto mediaaaaa, qe shfaqin ne ekran keta "shkencetareeeee"! Bashke me shfaqjen e "VIPPPPPP"-ave, 24 ore!

                                           1. N
                                            Ne emer te lirise I lini te flasin

                                            Bota keto I quan BRAIN STORM....Individet e nje grupi lejohen te thone idete e tyre qofte dhe budallalliqe. Pastaj mes tyre behet perzgjedhja e atyre me realiste apo premtuese. Bota I promovon,ne duam tu veme censure.Pse keshtu? Budallenjte kane bere dusa libra kurse akademiket ka syresh qe s dine c eshte libri...Pse duhen keta akademiket qe vepren e fundit e kane ne kohen e larqoftit.... Gjuha si cdo gje tjeter ne bote eshte ne thelb kod.C te keqe ka nese dikush ben perpjekje qofte dhe amatoreske ta ckodoje?

                                            1. E
                                             Erjon

                                             Shumë e vertete

                                            2. P
                                             Pse Amerikë , ç’do të thotë ?

                                             Pse Ameikës s’ja kemI venë ne emrin ? Prallat se emrin e ka marë nga Ameriko Vespuçi s’janê t’e vërteta , Amerikë shqip do t’ë thotë : A ( me ngrënë) , mer ( me marë) , ikë( me ik ) . Do e shpjegojë dhe këte gjuhëtari po ja sa t’i vijë rradha .

                                             1. D
                                              Deda...

                                              Débats i hapur dhe i lirë, s'dihet burgosur... Z. Dalipaj është shkuar sharlatanit, por nuk mund të kufizohet shprehja e lirë meqë ai dhe si ai janë sharlatane... E keqja qendron tek televizionet, që përballë Z. Dalipaj duhet te vendosin p.sh. Z. Xhufi si oponence... Te gjurmosh burimin e fjalës është e vështirë, dhe te mos e gjesh nuk është turp... Ne një bisedë dikur me nj gazetar per fëmijë, ai me thotë se Marseja në Francë e ka prejardhjen nga shqipja... Jo, i them unë, e ka nga greqishtja, dhe gjuhetaret franceze i shpjegojne të gjithë etapat e evoluimit të saj... Pergjigjia e tij: gjuhetaret francezë i ka blerë Greqia... E lashë muhabetin... 20-25 vite më pas, bie ne muhabet me nje grek këtu ne Kanada, pa lidhje me temen ne fjalë, dhe ai tha se Marsejen e kanë themeluar grekët para mbi 2500 vjetesh që banonin në kufi me perset... Unë po shtoj nga xhepi im dhe një prove të fresket: Marseja është qyteti më mafioz i Frances... Për mua, shqipja ka një shtrat të vetin të mirefillte, pasuruar më tej nga latinishtja dhe greqishtja e vjetër, ma do mendja, deri diku, dhe nga gjuhet sllave por këto s'i njoh... Një teme debati per akademiket e salloneve: me ç'të drejtë partizanet, lavdi luftes se tyre, ropen shqiptaret fill pas clirimit dhe iu important atyre me dhune dhe gjak një rend që shumica nuk e donte etj...

                                              1. S
                                               Scorpion

                                               M'u ka dhimbsur profesori i nderuar, Xhevad Lloshi, kur kishte perballe ne nje studio presidenten ne tentative të Shqiperise, Elena Kocaqi. Sinqerisht m'u ka dhimbsur: si mundet t'i vesh perballe profesorit nje figure te tille, qe e hutoi fare me karlliqet e saj. Keta karat e televizioneve duhet ta kuptojne nje here e mire se nuk duhen promovuar njerez te tille delirante, aq me teper te vene ne kurth personazhe te nderuara si Lloshi. Dhe demi me i madh qe po i bejne njerezise eshte se po i mbushin mendjen se jane te paret e botes. Kur sheh histerine e fansave te ketyre deliranteve qe sulmojne profesoret e nderuar e kupton me keqardhje sa popull dele jemi, te paarsimuar, te pakulturuar...

                                               1. t
                                                tetovari2

                                                Vërtet në shpirt je scorpion dmth.i helmueshëm.Me siguri e di por ta rikujtoj se Z-nja Elena Kocaqi ka të kryer tri fakultete dhe doktoraturë. Kur të flasish për te duhet te marësh "abdes"thonë nga ana jonë!

                                               2. s
                                                shqip

                                                Fjala PIDHI perbehet nga fjalet Pi Dhi (uje ose qumesht) Fjala KAR eshte bashkimi i Ka Ar, qe tregon se sa i vlefshem eshte. Ndersa togfjaleshi Kari ne Pidh zberthehet ne Ka Ar kur Pi Dhia (qumesht) tregon begadine nga blegtoria qe eshte nje simbolike e erotikes, kur kari i derdhet ne pidhin e motres dhe te gruas se ketij gjuhetarit te Kaspikut. Ah po, KaSpik ka edhe interpretim tjeter, Ka S (sperme) me pika per motren gruan e ketij gjuhetarit.

                                                1. G
                                                 Greqisht....

                                                 E ke gabim vjen nga greqishtja Pi(3.166666666....tek rrethi ) dhi(nami) fuqi prej nga pafundesi fuqie.Pra fuqia e te pafundmes, dehja ne hapesire nga erosi abstrakt...dicka jashte trupit e palimituar dhe e plotfuqishme...Ka pune puna...

                                                2. P
                                                 Plazhi i velipojes

                                                 Pordhi kali n’dere t’hanit,,, e ja la salinjanit,,, ai salinjani bani be,,,, nuk kam pordhe qysh se kam le…. Ku e ka origjinen fjala pordhe. Per te gjet prejardhjeb e fjales pordhe ne studio duhet patjeter arjan cani, qim mehmeti,enver bytyqi, edhe mahmut kraja.. emisionin duhet ta drejtoj qim peka e e ajo qe gervallet donike ose monika

                                                 1. S
                                                  Studenti

                                                  Ky , cdo gje mund te jete , por gjuhetar , kurre .

                                                  1. m
                                                   muha rremi

                                                   mir e ka dalipi ,,,,para se te iknim nga kaukazi ,,i vum emrin detit ,,,kaspik,,,,dhe dalipi shqip eshte ,,, do te thot ,,,dal hipi ne gomar,,,

                                                   1. B
                                                    Breaking newa

                                                    Sipas nje studimi te fundit fjala anglisht motor car e ka prejardhjen nga shqipja qe do te thote ose motra e karit ose moter qir.

                                                    1. R
                                                     Ringjallja pellazge

                                                     Bravo qirje. Mos harro te firmosesh ne peticionin e pensionisteve te albanollogjeve. Per zgjuarsine qe ke, sekretari i akadhemise duhet te te japi titullin; bashkebozuk i shkencave.

                                                    2. a
                                                     aleksander

                                                     ky Dalipi , mbase me kete fjalen mbi detin kaspik e ka ekzagjeruar pak, por ndonje budallallek nuk ka bere, por mua me ka befasuar nje here ky person, per zberthimin e fjales "penxhere" qe une deri ne ate dite e dija se ishte fjale turke, por nga zberthimi qe i beri ky dukej nje fjale 100% shqip pe- nxjere, gjithashtu fjala mbi 4mije vjeçere faraon- fara jon, qe perkthehet vetem me gjuhen shqipe i thote te gjitha qe gjuha shqipe si nje nga me te vjetrat ne bote, eshte gjuha e Zotit, por keta pseudo akademiket shqiptare qe shumica e tyre gjithmone kane punuar per serbet , greket dhe sllavet, gjithmone e kane luftuar gjuhen shqipe, per ta bere ate sa me te vogel dhe me inferiore me gjuhet e tjera dhe si rrjedhoje ti beje shqiptaret te ndiehen inferiore me te huajt.

                                                     1. S
                                                      Studenti

                                                      Po te kete njeriu mendte e tu , me mire te mos jete .

                                                      1. L
                                                       Labi

                                                       Ik shkerdheu debil student se greket kan fonde te vecanta per te ber gjithcka greke ndersa ky zotria flet per gjera qe flasin shqip

                                                       1. a
                                                        aleksander

                                                        me mua e ke??

                                                       2. H
                                                        Hako

                                                        Dreqi ta haje, sa rende qenke.

                                                       3. D
                                                        Deti i Kuq

                                                        Ore, megjithmend e ka ky budallai? Qënka trap fare. Po kaq trap dhe injorante janë edhe mediat shqipfolëse që ftojnë të marrë të tillë.

                                                        1. d
                                                         demokrati

                                                         Gjeten kalin e betejes, kaloresit e erresires.Me po aq egersi eterit e inelektualeve varrosen edhe dijen dhe mendjen e bukur te Spiro Konda.Madje Profesor Xhufi nuk i mbante mend apo nuk i kishte degjuar as emrin.Po me Zaharia Manjanin, po me Yllin e gjuhesise shqiptare Aristotel Kolia, Arig Mati, Zef Katapano, Jeronim De Rasa.Francesco Crispi, po me Lajbnic dhe shkencetaret e Science cfare do bejne inkuizitoret rus te Gjuhes dhe Hustorise Shqiptare.I ka zene tartakuti sepse Toka e Bekuar e Races Shqiptare si per ironi te fatit me ndihmen e shkencetareve vertetoi se ka patur jete qe ne Gjeneze.Science me kurajon e saj ndricuese i tmerroi mercenaret e padijshem te akademise vrastare te gjinush llosheve.rtsh e yzeirit, ushtarit te penduar te politikes shkaterrimtare ndaj kombit dhe races shqiptare , i pararendi fermanit te inteligjences inkuizitore me nje perpjekje per humanizim dhe shqiptarizim te nje personazhi kamikaz, nje vjedhesi te pasurise historike dhe bibliografike te shqiptareve.ky personazh duhet ti pergjigjet akuzes se studiuesit Gjoka para drejtesise dhe jo per ti shpetuar gjykimit te vertete moral ngre te tilla fushata lincuese te denja per inkuizicion.8 mije Vjet te Gjuhes Hyjnore Shqipe te folur ne kete troje nga raca Shqiptare.Intelekuale putinist si krisafi dhe me ndergjegje moskovite si tarifa duhet ti kerkojne SHBA dhe Europes se Lire te mbyllin Science, me shqiptaret si Dalipaj beni si ben eterit tual nen dirigjimin e qoftelargut cabej me Profesor Spiro Konden.

                                                         1. G
                                                          Gjuhetari

                                                          Bile dhe fjala Amerike e ka prejardhjen nga shqipja qe do te thote: A(ha)-mer(merr)-ik ndersa Marok ne shqip zberthehet:Ma-r(shkronja e pare e fjales rruaj)-o-k(shkronja e pare e fjales me te perdorur ...

                                                          1. A
                                                           Aleksandri.

                                                           Ky Dalipi eshte out fare.! Nje copë debili .! Jane shtuar shume kjo lloj specie, ne fakt; Me tipiket; Arjan Çani, Fredi Çako. Pseudo shkencetari D Arjan Curri, e Gilda Duma, ..!! Kjo lloj fare duhet zhdukur sa me pare se kane ndotur e vazhdojne te bejne pis vendin. Jo me Dalipa e Curra ne studiot televizive. Boll me Çako e Çani.

                                                           1. D
                                                            Demokracia

                                                            Sa gazetar vk jeni bere. Po clidhje ka ky peticion i ndyre kunder mendimit ndryshe, kunder fjales se lire me kete zoteri qe nxirrni ne video! Nese keni argumenta kunder teorive te tij, jeni te ftuar, jo vetem ju si gazetar VK me ne krye Mero Kok K*arin, por te gjithe keto "intelektuale" te supershkolluar ne komunizem, me doktrinat me elitare te kohes, te provojne te kunderten. "O sipas nesh, ose hic" kjo eshte parrulla e ketyre sharlataneve. Keto jane sharlatanet e vertete, se kur dolen 30 shkencetar te huaj dhe thone qe gjuha shqipe ka 8 mije vjet qe flitet ne menyre te panderprere, doli ky nenshkruesi "intelektual" Xhevat Lloshi dhe "ua hodhi poshte punen" atyre me nje "s'eshte e vertete". Trapa me bisht! Koha do e tregoje kush ishin sharlatanet.

                                                            1. E
                                                             Edi

                                                             Bir Selman i nenes…!

                                                             1. m
                                                              mirel

                                                              Pres pergjighen e specialistit epr toponomet: Kurvelesh Karavasta Vithkuq Vaqarr

                                                              1. A
                                                               Agron Dalipaj

                                                               Nëse gazeta "tema" ka ndonjë veriant etimologjik më argumentues për neronimin Kaspik, duhet ta paraqesi dhe unë tërheq etimologjinë time. Përkundër le të merret me takimwt e Mero Bazes në Saimolë kur organizonte blerimëzimin e Jugut të Shqipërisë.

                                                               1. p
                                                                paemerr

                                                                bir selman i nenes ke te qaj me pare .......

                                                                Lini një Përgjigje

                                                                11:02 Sociale 7 komente

                                                                10:05 Sociale 10 komente

                                                                09:28 Sociale 5 komente

                                                                22:30 Sociale

                                                                21:40 Sociale

                                                                19:50 Sociale 1 koment

                                                                18:10 Sociale

                                                                18:03 Sociale 2 komente

                                                                17:51 Sociale 1 koment

                                                                09:02 Sociale 1 koment

                                                                Më të lexuarat

                                                                10:06 Dossier 3 komente

                                                                09:14 Blog 10 komente

                                                                09:10 Politika 5 komente

                                                                20:43 Politika 8 komente

                                                                11:02 Bota 4 komente

                                                                19:30 Politika 60 komente

                                                                Blog Tema

                                                                17:49 Blog

                                                                17:29 Blog

                                                                16:36 Blog