Zbardhet vendimi i gjykatës: Lefter Koka jashtë qelie me raport mjekësor!

26 Nëntor 2022, 14:50Kronika TEMA

 

Zbardhet vendimi i gjykatës: Lefter Koka jashtë qelie me raport

Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka, i cili aktualisht gjendet në paraburgim si person i përfshirë në çështjen e inceneratorëve dhe nën hetim për korrupsion gjatë detyrës së tij, mund t’i lërë mjediset e institucionit nëse i nevojitet, për shkak të gjendjes së tij shëndetësore.

Është ky vendimi i marrë nga Gjykata kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar pranë Prokurorisë së Posaçme SPAK, pas kërkesave të shumta të Kokës, lidhur me trajtimin e tij mjekësor.

Vetë avokatët e ish-ministrit, kanë kërkuar prej kohësh një zbutje të masës së arrestit ndaj tij, lidhur me akuzat për inceneratorin e Fierit.

Mirëpo, Gjykata, nuk i ka marrë parasysh këto kërkesa deri tani.

Teksa, një tjetër i përfshirë në çështje, ish-sekretari i Përgjithshëm i kësaj ministrie, Alqi Bllako, e fitoi fillimisht zbutjen e masës në arrest shtëpie, por më pas GJKKO rivendosi masën e arrestit me burg ndaj tij.

Koka ishte i pari që u arrestua me urdhër të Prokurorisë së Posaçme (SPAK) më 14 dhjetor, për korrupsion dhe shpërdorim detyre për inceneratorët.

Në dëshminë e tij, gjatë seancës, ish-ministri theksoi se “nuk e kam shkelur ligjin”.

Arrestimi ka ardhur, pasi u kallëzua penalisht nga Lëvizja Socialiste për Integrim për çështjen e inceneratorëve.

Akuza e LSI-së lidhej me pretendimet për shkelje në ndërtimin e inceneratorit të Fierit.

Gjashtë ishin arsyet e aktit të ndërmarrë nga LSI-ja.

E para lidhet me emërtimin e procedurës.

Sipas kryetares së kësaj partie, Monika Kryemadhi, ajo është publikuar si “Tender Kombëtar”, kur realisht duhej të ishte “Tender i hapur ndërkombëtar”.

Së dyti, sipas saj, ka ndryshuar vendi ku do të ndërtohej inceneratori.

Së treti, pas firmosjes së kontratës, ka ndryshuar një nga anëtarët e bashkimit të shoqërive, sipas pretendimeve nga LSI.

Arsyeja e katërt lidhej me afatin e zgjatur të punimeve. E pesta me publikimin e procedurës dhe e gjashta me zhvendosjen – e pretenduar e jashtëligjshme – e inceneratorit.

Lefter Koka fitoi mandatin e deputetit më 25 prill në Qarkun e Durrësit.

Mirëpo, më 1 shtator 2021, vetëm dhjetë ditë përpara fillimit të punimeve të Kuvendit të ri, Koka dha dorëheqjen nga posti nëpërmjet një statusi në median sociale Facebook.

Karriera e tij politike ka nisur qysh në fillimvitet 2000.

Ai ka qenë kryetar i Bashkisë Durrës fillimisht, në mandatin 2003-2007.

Më pas, Koka, pjesë e LSI-së, do të bëhej ministër i Mjedisit në vitin 2013, në Qeverinë e parë të Edi Ramës, i cili bashkoi forcat me Ilir Metën, asokohe në një koalicion të gjerë parlamentar.

Në shtator 2017, Koka do të merrte postin e deputetit nën siglën e LSI-së, por këtë herë do të qëndronte në opozitë.

Në zgjedhjet e 25 prillit, pasi nuk pranoi të digjte mandatin e tij me vendim partie në vitin 2019 – duke qëndruar kështu në Parlament – Koka iu bashkua socialistëve, ku mori edhe votat për të qenë pjesë e Parlamentit si deputet i Qarkut Durrës.

Lefter Koka është një person, i cili i është afruar politikës nga bota e biznesit, duke zhvilluar një karrierë të shtrirë në dy dekada.

22 Komente

 1. T
  Turpi

  Ky eshte turpi i botes, kokrra e injorantit, Vetem nje aftesi ka te palloje gjithe torollaket e Duresi! Dhe te vjedhe leke! Si ky ka edhe shume te tjere, prandaj jemi ne ket rrumpalle korrupsioni.

  1. N
   Nari

   Edhe motren tate gjithashtu e ka perdhunuar me dashje . Pse se permend dhe kete

   1. P
    Plehu

    Edhe ky Nari -Katundari si plehu i stallave ku ka punuar roje

    1. D
     Daktorri

     Nari Jo mamin dhe motren tende! Padyshim!

     1. I
      Idioti

      Race e ndyre! Injorante me leke te vjedhura

     2. G
      Gon Duka, i pularise, deputeti ardhshem

      Po ti sa here je ke marre ne goje, pasi palloi motren tate te vogel? Po kur te palloi gocen e tezes cfare bone to o kulluf? Apo ndihmove Terin ta fuste me thelle. Po kur te kapi grune, te kujtohet. E dime kush je o Nari, kari, katnari.

      1. S
       Shejtani

       Shejtan budalla! Kam 7 vellezer si diva

     3. k
      k

      Po kompesimin per kohën që kaloi në burg kur do ja jepni ?

     4. D
      D

      Ju dhjefasha mu ne SPA-ak,kerkon gjilperen ne kashte per qeveritaret socialist dhe nuk do te shikoj non-graten,hajdutin me vule nderkombetare,ose ate hajdutin me bllok, Ilir Floririn.

      1. P
       Partia

       Të rrojë partia, le te na vjedhë partia jonë, vetëm opozita që ka 10 vjet pa pushtet jo. Edhe te na vrasi, partia jonë na ka vrarë, ishallah te takojnë dhe t'a bëjnë qejfin nga prapa.

      2. A
       Alex

       Sa te jene tre muskitiret Edushi, Gjysh Sala dhe Xhaxhi Likja ne politike ky vend nuk ka per tu bere ,spaku qenka vetem per keta qe kapen me dy kile ashash ose per kotecin e gjyshes qe e beri pa leje, Fuck off, O Edi o krye minister po per kete Rusia e ka fajin?

       1. L
        Lidheni gomarin.

        Sigurisht se vuan nga obeziteti (mbipesha)! Me gjithë ato që ka vjedhur! Këta gjykatësit, së bashku me mjekët, duhet të pushkatohen të gjithë se boll maskarallëqe kanë bërë dhe po bëjnë. Ka ardhur koha e maskarenjve. Demokraci muti.

        1. L
         Lajmi fundit

         Bravo gjykata! Eshte nje vendim shume i drejte! Lefteri eshte njeri totalisht i paster! Ka punuar e luftiar per kete vend! Mosmirnjohesat te plasin ata qe duan shkatrrim! Shqiperia do pastrohet nga inceneratoret! Vendi do lulezoje! Shpieria jone e bukur shkemb graniti! Lefteri eshte per president! Kriminela qe mbani heronjte e shqiperise ne burg. Populli duhet te cohet ne proteste te mbroje heronjte e shqiperise alqi bllako, lefter koka, belinda beqir balluku, arben tiger ahmetaj edi aneta rama, erjon xhorxh veliaj,!!!! Te dalim ne proteste para selise se PD atyre plerave dhe SPAKUT tr mbrojme djemte dhe vajzat tona nga terrori spakut dhe nga egersia e prtise denokratike! Le te vendosim nje date proteste te ngrihemi me kembe!!!

         1. K
          Koli

          Ju nuk i shkruani te gjitha,te dashur gazetare.Ish Ministri ka qene per shume kohe ,krahu i djathte i Ilir Metes.Ne zgjedhjet e fundit kaloi ne PS.Te gjithe e dine Luften Mediatike te Lefterit dhe te Monikes(qe ne fakt thonte ato qe i thonte Likja),dhe me pas Doreheqjen e Lefterit si Deputet me Logon e PS.Kexojeni Letren e Lefterit kundra Ilir Metes,ta kuptoni Denimin e Lefterit nga Spaku i Bashkepunetorit te Metes.Me arrestinin dhe burgosjen e shpejte te Lefterit(po jo se ky eshte burre i mire,edhe Lefteri ka vjedhur si derr,por ndante paret me Liken ama),SPAKU tregoi qe eshte Byth e Breke i Komanduar nga Vasali i Ilir Metes.Ai qe sot Kryeson Spakun,ka qene Nepunesi i Likes,ka ngrene nga Likja,keshtu qe do i sherbeje Likes,deri diten e fundit.Familja Noka e ka te keqen nga Likja,tregojeni Burrnine me Liken,dhe kjo pune mbyllet me kaq.

          1. E
           Edi

           Me pak fjalë e shkurt, fajin ose e ka Saliu, ose Meta ose është individual. Vetëm Edi s'ka faj që ia morsha te ligat.

          2. M
           Martin

           Arrestimi i qyteatrit Lefter Koka nuk u krye "pasi u kallëzua penalisht nga Lëvizja Socialiste për Integrim", sic thueht ne kete shkrim, por nga spiunimi i qytetares Monika Kryemadhi ne SPAK për çështjen e inceneratorëve. Pergjegjesia eshte personale, jo partiake.

           1. C
            Ciu

            Prandaj ikin shqiptaret se nuk ka drejtesi dhe shprese.

            1. E
             Emiljano

             Tani shpejt kompensimin ktij robit dhe jemi ne rregull.albanistan hesapi

             1. P
              Pickaxhiu

              Perfundimisht nuk behemi

              1. S
               Sali Ilir

               Eshte prototipi i politikanit sharlatan dhe pehlivan, i të koruptuarit të paskrupull që nga shitja e trojeve të ndërtimit në plazhin e Durrësit dhe ne veri të Durrësit shkatëroj një nga plazhet më të bukura të Mesdheut, një nga qytetet port historikisht më të dëgjuara në botën antike. Bashkë me mostra të tjera po në qytetin e Durrësit dhe rrethina, ngriti strukturat e krimit të organizuar për përvehtësimin e pronave në bregdetin e Lalëzit dhe të Golemit. Eshte ndoshta figura me e fëlliqur e korupsionit shtetëror, pas Saliut te Serbisë, i cili me pasurinë e krijuar nga aktiviteti kriminal mund të blej, pa dyshim, tere sistemi e drejtësisë shqiptare dhe , po të doni ju, edhe të dalë i palagur dhe të kërkoj rekurs me një shpërblim maramendës nga parate e shqiptarëve që shqyejnë sytë , jo nga krimet e tij por nga çudia se si është e mundur që ky sistem demokratik ndëshkon popullin dhe jo kriminelët ne krye te politikes dhe në shtresat e batakut të botës së zezë. Mjerë ne per këta politikan, për këtë sistem dhe për guvernancën amerikane qe sidoqoftë i ngriti bazat në terren dhe në mjedisin politik shqiptar pavarësisht nga katraura që vlon në "vendin e shqiponjave" Dhe pastaj thonë pse ikën brezi i ri nga atdheu.

               1. A
                Agjensia

                E drejte, por ke harruar qe ka edhe nje agjensi per lirimim e krimineleve te rrezikshem!

               2. Z
                Zani

                Habitem pse largohen Shqiptaret!, thone ska drejtsi, si mund ta thoshe kte, ja pysni Lefterin, Saliun Ilirin, Edin, mos pyesni fukarenjet se ata ne burg do vdesin edhe per nje pule te vjedhur, çfare do hane ata edhe sikur ti nxjeresh nga burgu. Spark po funksionon. Po nuk ja doli USA te ndryshoj drejtsin te ne, do ti bejme ne ata ta ndryshijne ate te tyren ta bejne si ne. Raport mjeksor?!????

                Lini një Përgjigje