Dalin gjithë emrat e të arrestuarve nga SPAK, vrasjet do të kryheshin për shkak të hasmërisë mes Martinajt dhe Matës

21 Nëntor 2023, 10:01Kronika TEMA
Dalin gjithë emrat e të arrestuarve nga SPAK, vrasjet do të

Gazetarja Anila Hoxha bën me dije detaje mbi akuzat dhe aksionin e mbrëmjes së kaluar që po vijon ende.

Ervin Mata, i cili dyshohet se gjendet jashtë vendit sipas gazetares Hoxha, dyshohet për grup të strukturuar kriminal, trafik  narkotikësh  dhe kryerje e veprimeve nga organizata kriminale. Po ashtu masë sigurie është vendosur edhe për Ismail Zenelin që veç akuzave që ka Mata, ka gjithashtu edhe veprën e sigurimit të kushteve për të kryer vrasje.

Bujar Ajeti, nga Kukësi ka të njëjtat akuza si Zeneli. Ndërkohë që Dedian Gjoni, shef i krimeve në Kombinat, i cili është nga Lezha dyshohet të ketë siguruar kushtet për të kryer një vrasje në bashkëpunim me grupin kriminal.

Djali i Erzen Brecanit, dyshohet dhe për trafik ndërkombëtar droge dhe pastrim parash.  Ish zyrtari dhe i ati i Eraldit, Erzen Brecani ka veprën e pastrimit të parave dhe  dhe përkrahje e autorit të krimit.

Në listë gjenden edhe Bujar Grabova , Besmir Murati , Artan Sulejmani , Albert Prenga dhe Bajram Grabova, të dyshuar për trafik kokaine. Grupi trafikonte kokainë nga Ekuadori dhe Kolumbia drejt vendeve të Bashkimit Europuian.

Ndërkohë që planet për të vrarë kundërshtarët ndodhën midis 2019- 2020 në Durrës, Belgjikë dhe Holandë.

Veç prishjes së pazareve për ngarkesat e drogës, shkak i planeve për krime ishte dhe ajo e përplasjes dhe hasmërive midis Ervis Martinit (i shumë kërkuar dhe me dy masa sigurimi në mungesë arrest me burg) dhe Ervin Matës (i kërkuar).

11 emrat për të cilët janë lëshuar fletë arresti

Besmir Mustati

Bujar Germizi

Erzen Breçani

Dedan Gjoni

Eralbi Breçani

Ervin Mata

Jonida Babameto

Besmir Murati

Artan Sulejmani

Albert Prenga

Bajram Grabova

9 Komente

 1. T
  T

  Koken hengshi rrace e poshter paskeni qen .gjak serbi vlon neper damaret tuaj .e zeza e ktij vendi jeni u shofshi si far komplet .

  1. S
   Sunit Shiit = Shit

   Muhabete tipike turkoshqiptaresh authocronous. Vrasje, plagosje, rrembime. Te premten te gjitje falin xhuma te recepi.

  2. v
   viron

   Ne Shqiperi duhet te krijohen gjykatat ushtarake sepse nuk i falet nje punonjesi te policise te bashkepunoi me krimin ky duhet denuar shume rrepte.

   1. n
    nga brenda Zyrave te ish_SHQUP_it

    Nga "DataBase" e Listes se anetaresise se PD rezulton se nga 11 emrat e mesiperm 9 jane anetare te PD, ndersa 7 prej tyre dhe njerez te besuar dhe afert me Sali Berishen dhe familjaret e tij, kryesisht Shkelzen Berishen per biznese, ku sic duket eshte linje gjigande e bizneseve, droges, pastrim parash te pista dhe vrasjeve te kryera dhe te programuara per vrasje. Edhe ne 4 pale Votime Parlamentare dhe Lokale, 7 perj kesaj liste jane persona qe kane ushtruar dhune dhe vjedhje Vote per llogari te PD-Sali Berishes, ku edhe super-krimineli Ervis Martinit ishte nder me kryesoret dhe aktive sebashku me super-kriminelin Ervin Mata ne Zonen: Shkoder, Lezhe, Kurbin, Kruje, Durres,Tirane. Padiskutim lidhjet dhe kryesori eshte Erzen Brecani, si nje nder kreret e Grupeve paramilitare te PD, njeri shume intim i Sali Berishes, sic eshte dhe super-vrasesi dhe super -gjobaxhiu i shume e shume biznesmeneve ne Shqiperi Agron Kulicaj dhe krimineli tjeter Sali Lushaj.

    1. P
     Pellazgu

     Jane agjente grek. Duan te ven emer ye keq. Pellazget nuk merren me pune te pista.

     1. K
      Kujtim

      Mbase agjentë të grekut nuk janë,ama që hanë në çanakët e grekut kjo është e sigurt...

     2. Z
      Zina sallaksja gjyqtarja

      Ku djali Erzen Breçanit e shtypi me mak ate gruan e shkret qe ishte dhe shtatzẽnē dhe i shpetoji burgut. Rrace muti. Ne burg te vene shkerdhatat

      1. m
       moli

       Me siguri qe i kane grumbulluar per te na perfaqesuar ne finalet e Kamp.Europian!Plot 11 -te !

       1. L
        Lani

        Keta njerëz nuk respektojnë jetën. Thjesht talebanë. Mos u jepni poste drejtimi te shtetit!!!!!!

        Lini një Përgjigje