Detaje nga vrasja e Elson Kalaverit, si u fut në kurth nga shqiptari tjetër

17 Shtator 2023, 09:53Kronika TEMA

Detaje nga vrasja e Elson Kalaverit, si u fut në kurth nga shqiptari

Detaje të reja janë publikuar në mediat italiane në lidhje me vrasjen e Elson Kalaverit, ngjarje e ndodhur më 18 Gusht të vitit 2022 në Sasso Pisano të Italisë.

Shkëlzen Keçi është porositësi i kësaj ngjarje të rëndë. Ai donte të marrte hak për vdekjen e vëllait të tij Gent Keçi.


Ky i fundit u plagos rëndë në vitin 2014 nga Kolaveri në komisariatin e Mamurrasit dhe ndërroi jetë pas disa vitesh.

Mediat italiane janë ndalur tek bashkëpunëtorët e Keçit për të realizuar atentatin. Fillimisht ka qenë një 40-vjeçar shqiptar banues në Castelnuovo Val di Cecina.

“Kur bashkatdhetari (Keçi) i kërkoi ndihmë që të zgjidhte një çështje personale, 40-vjeçari, banues në Castelnuovo Val di Cecina u tregua menjëherë i gatshëm”, shkruan Il Tirreno.

Sipas të njëjtave burime, ky person kishte po ashtu hesape për të larë me Kalaverin. Mes të dyve ka pasur debate mbi një borxh që lidhej me një sasi droge.

Duke përdorur këtë arsyetim 40-vjeçari shqiptar, ka bindur 36-vjeçarin Kalaveri për t’u takuar. Kështu u krijua mënyra për ta vënë në kurth të riun.

Detyra për ta ekzekutuar u ishte dhënë 3 vrasësve napoletanë, një 26-vjeçar dhe 45-vjeçar që kanë qëlluar me armë, ndërsa një 30-vjeçar ishte në mbështetje të tyre.

Ditën e vrasjes viktima arriti në Sasso Pisano rreth orës 17:00. Ai u takua në një lokal me shqiptarin që e kishte futur në kurth. Në këtë moment “puna” e shqiptarit kishte mbaruar.

Kalaveri shoqërohej nga një shqiptar tjetër, i cili ishte në drejtimin e makinës tip Mercedes Benz. Pas largimit nga lokali, vrasësit u informuan për prezencën e shënjestrës së tyre.

Kur Benz-i futet në rrugë, bllokohet nga një makinë dhe këtu nisi suli. Shoferi përpiqet të largohet dhe shkon në drejtimin e një picerie, me gomat që i kishin rënë në fund. Këtu u përpoqën t’i japin ndihmën e parë Kalaverit, por gjithçka kishte marrë fund.

Autorët e kësaj ngjarje u arrestuan pak ditë më parë. Porositësi i kësaj ngjarje, Shkëlzen Keçi u kap në Fushë Krujë dhe pritet që të ekstradohet në Itali. Pjesa tjetër e autorëve u kapën në vendin fqinj.

2 Komente

 1. D
  Disa njerez nuk duhen lejuar të rrisin femijë

  Larje hesapesh. Njerez qe vijnë nga familje te deshtuara. Ose prinderve pa-aftë fizikisht dhe menderisht per të edukuar femijë, ose prinder.trapa qe nxjerrin po trapa. Këta njerez qerohen nga faqja e dheut midis moshes 20 dhe 40 vjeç, ne shumicën e rasteve. Por është per t'u habitur secsi njerez të tillë nuk nxjerrin kurre mesime nga pësimi i të tjerëve. Një Keç qenka vrarë në 2014, tani u vra ky Kalaveri, nje Keç tjeter do futet ne burg per vrasje, dhe mund ta vrasin shumë shpejt. Ne qofte se prindërit e ketyre Keçëve jane gjallë akoma ne Mamurras, perse jetojnë më? Femijët qe i rriten per t'i bere gangsterë i ka mbuluar toka dhe jane tek shtate penxheret. Vegjetojne kot në Mamurras, se kesaj shoqërie dhe ketij kombi nuk i duhen per asgje, as si familje dhe as si fis.

  1. L
   London

   Shkrim me vend zoteri por kujt i shkruan shoqerise shqiptare qe lavderojne vetem ata qe nuk jane per te lavderuar

   Lini një Përgjigje