DETAJE: Si u zbuluan 300 kg kanabis në doganën e Malit të Zi

17 Shtator 2023, 15:10Kronika TEMA

DETAJE: Si u zbuluan 300 kg kanabis në doganën e Malit të Zi

"Vijesti" ka dhënë detaje për rreth gjysmë ton drogë që është sekuestruar në pikën kufitare të Bozhajt ne kufirin mes Shqipërisë dhe Malit të Zi. 

Droga u gjet gjatë kontrollit të kamionit të mallrave me targa shqiptare, e cila kishte hyrë nga territori i Shqipërisë.

Droga u zbulua nga doganierët në bashkëpunim me kolegët e Drejtorisë së Policisë, mësohet për “Vijesti”.

“Treguesit e rrezikut dhe alarmi i shfaqur në sistemin e brendshëm doganor kanë rezultuar sjellë këputjen e zinxhirit të kontrabandës nga Shqipëria drejt Bashkimit Europian.

Veprimi i sekuestrimit është nisur në bazë të autorizimit dhe analizës doganore të kryer të të dhënave të inteligjencës të Sektorit për Siguri dhe Kontroll Doganor,” bënë të ditur në një njoftim autoritetet malazeze.

Lini një Përgjigje