“E rrëmbyen në Bruksel…” - Si u zhduk djali i gjykatësit të Libofshës që dha dënimin e fundit me vdekje në Shqipëri!

2 Tetor 2023, 18:41Kronika TEMA
“E rrëmbyen në Bruksel…” - Si u zhduk djali i

Ndërsa po kërcënohen prokurorë të SPAK, nuk është fakt i panjohur në Shqipëri që krimi hakmerret në familje. Ja një rast lemeritës nga e kaluara e afërt që e tregon avokat Idajet Beqiri.

Pesë anëtarët e familjes Pupa u masakruan dhe u vranë brenda shtëpisë, mes tyre një foshnje 7 muajshe, ndërsa drejtësia shpalli fajtor dhe ekzekutoi me dënimin me vdekje, varje me litar, vëllezërit Josif dhe Dritëbardh Çuko, nga fshati Libofshë. Ngjarja ndodhi në 29 maj të vitit 1992 në fshatin Libofshë të Fierit, ndërsa ky ishte dënimi i fundit me vdekje në Shqipëri.

Idajet Beqiri i ftuar në emisionin Shqip nga Rudina Xhunga në Dritare TV, tha se gjykatësit që dha dënimin e fundit me vdekje në Shqipëri, i rrëmbyen djalin dhe ia vranë, duke mos i gjetur më as trupin.

“Kryetari i gjykatës së Fierit që gjykoi çështjen e Libofshës dhe dha dënimin e fundit me vdekje, i rrëmbyen djalin.

Kishte një djalë ekselent në çdo drejtim. Studionte në Bukuresht. Kur shkoi në një vizitë në Bruksel, e rrëmbyen dhe nga ai moment për të nuk dihet më asgjë. Djali u zhduk.

Ngjarja ndodhi në fund të vitit 1996. U gjetën disa eshtra në Belgjikë, të një trupi të hedhur në lumë, i bënë AND dhe dyshuan se mund t’i përkisnin atij”, u shpreh Beqiri .

25 Komente

 1. R
  Raimond Vlonjati

  Idajet Beqiri eshte nje sharlatan e klloun i piste, qe genjen ne cdogje qe thote ky koperativist i qelbur

  1. m
   maloku

   te gjithe genjejne nga pak, por saliu shume, shume, aq shyume sa pastaj i beson edhe vete.

   1. p
    pjeter

    Rajmond Viçidoli, perse Idejet Beqiri edhte sharlatan??!! Pse akuzon Sali Berishen?!! Shpjegoje pse dhe per c'fare genjen!! Sepse vlen e njejta gje per zotrote, qe je shume Rr... K ...i, edhe pa prova!!!

    1. N
     Nga Kuci

     I sakte. Rrespekt. Ajo Raimonda vlonjatja e ka shume qejf zanatun e qerimit te kokave te peshkut...

    2. T
     Tata luigji

     Ruaju sonte Raimond jam pak metra larg shtepis tek mullari i barit po i bej mesim motres vogel, nese ke ndonje pyetje mos hezito tata luigji te vjen ne nduhme Ik ciu

     1. Roberto

      Idajet Beqiri po ja cjerr masken poshtersive dhe krimeve te dyshes Berisha -Meta prandaj ty o Rajmond "vlonjati" nuk te pelqen.

      1. R
       Raimond kari me gunga

       O Raimond , e mori provimin motra ore ??

       1. s
        skelari 24 karat

        E nxore koken ti ore pederast ?? Ik ore robqir se na turperove ...Je njeri pa piken e serioziteteit , je lamash rrugesh dhe injorant ...ik se dhjeu Likja ...ik e llaposja vrymjen ...

        1. J
         Jonila

         Pikes i ke rene i dashur Raimond! Me sharlatan dhe mashtrues se ky Idajet Beqiri nuk gjen ne planet! Belgjika e deportoi me ceremoni dhe kur e sollen ne Rinas veshi kostumin e patriotit per te vazhduar avazin me sicialistet...

         1. R
          Raimonda me jonilen,,,,Nga e keni ate pill,,,

          Foli dhe jonika e motra e raimondit,,,familje debilash dhe baxhellash,,,,

         2. f
          fytyra qe s'i pranon as pasqyra!

          Raimond, Idajet Beqiri eshte personalitet me mendim shume te integruar ne Europe dhe Shqiperi, eshte nje jurist kompetent qe mafja e kryesuar nga ju dhe Saliu kane bere njeren per ta eliminuar por i rruan ato qe nuk thuhen ketu. Menyra e reagimit tend, te shpie ne rrugen se mund te jeshe edhe ti me njerezit e tua qe keni rrembyer djalin e gjykatesit fierake. Spak, prokuroret po te ishin ne binare, duhej qe te reagonin dhe me komentet ketu sepse ti qendron ne vazhden tende. Pse shqetesohesh ti dhe flet si i dehur me keq se Sali berisha?!

          1. 2
           2

           O ç'na çane bythen me keto idiotsira ti o Rajmond muti. Idajet Beqiri trajton nje problem qe eshte shqetesim sot, ti akoma bathe,bathe nje koqe.Pis dreqi. Kur nuk mere vesh mos shkruaj kot. Qebesire.

           1. C
            Ceni

            Raimond, ti nuk e beson avokatin sepse nuk beson ne asgje, as veten tende. Ne zot, jo e jo. Dhe kur nuk beson te tjeret as ata s'te besojne.

            1. a
             aleks

             ik mer supen tek saliu tani ,se e bere detyren, mond vlonjati

            2. P
             Profesori

             Jo. Idaet Beqiri ne kete rast nuk genjen dhe eshte plotesisht e vertet. Ai djale ekselent eshte djali i mikut tim, qe kur e kujtoj me rrenqethet mishi.

             1. R
              Ringjallja pellazge

              Idajet Beqiri ne kete rast genjen ose me e drejta nuk e di te verteten. Djali i shkelqyer per te cilin besoj se flitet, ka shkuar ne Anvers me nje vajze te cilen e punesoj neper dritare. Ajo me vone gjeti te dashur, dhe duket aty duhet ta kete fillin historia. Ngjarja ka ndodhur ndermjet viteve 98-99 dhe jo me 96. Me 96 Idajeti ka kerkuar azil se bashku me nje nga bashkepunetoret e UniKombit. Personi ndodhet akoma ne Belgjik me familje por Idajeti e hengri ne te pabese duke e prgojuar ne komisariat. Nje perkthyese shqiptare e dergoj njeri dhe Idajeti deshtoj me ligesine e tije.

              1. A
               Altini

               Meqenese ti e di te verteten per kete djale qe mua me dhemb shpirti, me shkruaj, do te jem mirenjohes

               1. A
                Altini

                Nese ti e di te verteten e hidhur, me kontakto

              2. ?
               ?xzy

               Ku po gënjen? Çfarë po thotë që nuk është e vërtetë?! Sa për Idajet Beqirin ai ka qënë jurist. Shih veten se qelbesh era stallë nga të gjitha anët.

               1. M
                Magjari i Surrelit

                Nuk e besoj as une! Nga 1992 e ketej populli shqiptar eshte ne duar te sigurta, nave na kemi Skenderbeun, Daktorrin e famshem. Nuk ka guxu njeri me be kontrabande me Serbiqken, nuk ka guxu janulla me qene kryetar i kishes autoqefale, nuk ka ekzistu, gjakmarrja a prostitucioni, nuk ka guxu njeri te preke gjykates apo police, se ja kishin friken Daktorrit!

                1. G
                 Gradishta

                 Gjykata nderkombetare e Libofshes

                 1. R
                  Real

                  Ky nuk eshte diskutim komentesh. Nuk don shume mend te verefikohet vertetesia e ketij lajmi. Arkivat jane gjalle.

                  1. K
                   Kujtim

                   Ata i dënoi Andon Beta! Nuk di ti ketë vdekur ndonjë djalë Andonit...

                   1. D
                    Drejtesia e vertete nuk gabon.

                    I bej thirrje atij gjykatesit te Sarandes qe eshte hequr nga vetingu. Ka djalin ne Chicago dhe ka filluar ti bjete si shume bythes. Thote qe babai im ka shume lek se ka liruar nga burgu ca te forte me burgim te perjetshem..... Ata te fortet qe pretendon se I ka miq ai gjykates koke k.r, po ja bejne djalin prostitute me qellim qe leket qe kane paguar...ti marin mbrapsh atje ku I dhemb me shume...Suksese te metejshme te gjithe prokuroreve dhe gjykatesve qe kane mare para nga te fortet e ka..it, do tua kthejne mbrapsh femijet e tyre nje dite 10 fish duke prostituar, apo edhe me keq...me prerje koke

                    1. F
                     Futja kot

                     Idajet Beqiri komunist inregjur e ish mik i S.B. Thashethemet e tij jane tipike si te byrose politike. Pa rhelb, argumente apo lidhje. Uje ne haba e genjeshtra si te S. B. Libofsha ishte nje grup me te meta mendore pa asnje lidhje me krimin e organizuar.

                     Lini një Përgjigje