Fredi Beleri në burg, avokatët grekë: Po shkelen të drejtat e njeriut! Të lirohet për t’u betuar

18 Shtator 2023, 14:40Kronika TEMA

Fredi Beleri në burg, avokatët grekë: Po shkelen të drejtat

Asambleja e kryetarëve të Dhomës së Avokatëve të Greqisë ka organizuar sot një konferencë të posaçme për çështjen “Beleri”.

Avokatët grekë deklaruan se po shkelet konventa e të drejtave të njeriut dhe se masa është arbitrare. Sipas tyre, masa synon të pengojë ushtrimin e mandatit.


“Ai nuk ka rrezik që të arratiset, por edhe nëse ekziston mund të parandalohet. I dyti nuk ka rrezik për falsifikimin e provave, pasi hetimi ka përfunduar. Ka vetëm 1 dëshmitar që flet kundër tij. Nuk ekziston rreziku që ai të kryejë një vepër tjetër penale.

Proporcionaliteti i kësaj çështje është elementi i 4-të. 

Prokurori nuk iu përgjigj këtyre argumenteve, përveç se vuri re se ishte gjykuar në muajin gusht nga Gjykata e Shkallës së Parë, ajo e Apelit dhe ajo e Lartë. Jam i habitur nga një vendim i motivuar që mjaftohet me vendimin e mëparshëm”, thanë avokatët.

Ata kërkuan më tej që Beleri të transportohet në Himarë për të bërë betimin si kryetar bashkie.

“Në këtë rast kur kemi një paraburgim, ai shmanget nga detyrimi për të ushtruar detyrën e tij dhe të shprehë shqetësimet e atyre që e kanë votuar. Masa e paraburgimit është në shkelje të të drejtave të njeriut. Bie ndesh me efektivitetin e procedurës zgjedhore. Unë nuk futem tek pjesa nëse ka faj apo jo. Këtë e zgjidhin gjykatat e Shqipërisë.

Dënimi prej 4 muajsh, për ne është një masë jo proporcionale. Kam dëgjuar kryeministrin Edi Rama të flasë për pavarësinë e Gjyqësorit, por nuk po e shikoj që të ketë një raport pavarësie në këtë gjë. Në gjykimin e datës 26 qershor 2023, SPAK, nuk e ka juridiksionin për miratimin e lejes së kërkuar nga personi në hetim.

I referohem drejtorit të ekzekutimit të autoriteteve penale dhe të drejtorisë së burgjeve. Kështu mundet administrata të lehtësojë transportin e Belerit në Himarë në mënyrë që ai të bëjë betimin në detyrë, se po ushtron detyrën një person që nuk e ushtron dot profesionin, nuk është zgjedhur”, u shpreh një tjetër avokat grek.

 

24 Komente

 1. A
  Andon

  pirdhis pirdhis se lirohis po ikni ore pirdhuni andej nga anadolli nga keni ardhur, rrace jevgjitesh fshatare. Ku keni ju lidhje me ligjin apo te drejtat, ju jeni felliqesirat e europes, funderrina te prapambetura! Fuck off!

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes........

   Bourdhelo islamikesh, vari kkkkkkk.... Ate qe duhet te bej Greqia (eshte vonuar shume) te mbledh me kuc e mac gjithe tourkalvanoi me shtetin e saj e te gjithe piso ne bourdhelovatan.. Te nesermen corapekuq karagiozi ne gjunje do ti bej pipa Mistsotakit....

   1. M
    Milan

    Ja dhe ky palikari stërnipi i aliut!! S'ke faj ti o jevg por ka faj Aliu që palloj gjith jevagat e greqisë dhe na dolët ju të shkarratisurit!.

    1. J
     Junanistan

     10.000.000 mongolopontiocobanocifutovurkaro “greek “ jetojne ne halene greqi,,,po kaq 10.000.000 te tjere jetojne te shperndare per nje cope buke ne gjithe boten,,ne qofte se ata do ti kthenin mbrapsh ne halene graqi,,ju mongolopontiocobanocifutovurkaro “greek “ do vdisnit duke ngrene mutin e njeri tjetrit,,pty race e ndyre gjarperi,,pashaport gojore,,fytyre miu mallkuar qofte kush ju dha pashaport njeriu,,ptyyy

    2. b
     ben.

     Shume sakte avokatet greke, te njejten gje kane thene edhe avokatet shqiptare. Avokatet them jo legenet e rrugeve qe bejne bla bla per 1 pace.

     1. V
      Vajmedet hajvonve

      Hahahaha....avokatet e Saliut deshe te thoje o kallare......

      1. V
       Vajmedet hajvonve

       Hahahaha....avokatet e Saliut deshe te thoje o kallare......

     2. S
      Schopenhauer

      Të drejtat e hajdutit apo të padrejtat e njeriut?

      1. K
       Kozmo

       Keto po bejne Avokatin e Belerit.

       1. T
        Taulant, Katana 138

        Bastarder nuk hapet njeher gojen per qindra mijera Shqiptar te vrare ne burgjet Greke.

        1. K
         Klison

         Hahahaha na e mbushet mendjen lol. Pirdhuni bajga.

         1. .
          .

          Arnautaaaaa ka me qart dhe me sakt nga keto qe thone avokatet e studjuar ne Amerik dhe Evrop ??? $$$$$$ Apo te sakta jane ato qe deklarojne kokpalaret e diplomuar te Kristali dhe Vitrina ??

          1. @
           @@@@

           Hahahaha...jo ne SHBA te kene studjuar keta zhabzinj üor edhe ne Hene....keta do te mbesin ato anadollak qe nuk kane asnje lloj lidhje me te drejtat e njeriut.. ..por bodrumet e errta te politikes mesjetare te Athines...dhe interesat bizantine te atij konglomerati injorantesh....

           1. L
            Li

            Keshtu eshte kur njeriu gelltit nje luge gjell të prishur. Kjo i ka ndodhur dhe brekdhjerit nazist. Lerini historit me kal troje. Ju njohin dredhit si shtet. Ku ishit ju kur qeveria bente operacione fshesa kunder shqiptareve avokatë batakçinj.

            1. S
             Satër

             Problemi moj piç.. është se edhe ne e dimë se beleri mbahet në burg "kot", por kështu na do k... ne shqiptarve dhe kështu do jetë! Beleri do kalbet në burg tërë jetën për gjakun e dy djemve shqiptarë të vrarë pabesisht! Do hapet çështja e peshkëpisë ooo gjë e zezë!.

            2. Çudi e Madhe….

             O QIRJO, ne qofte se ka prova qe ky Beleri ka vjedhur votat dhe ka dale fitues me vota te vjedhura si mund te beje betim dhe te behet kryetar???? Jeni ne terezi ju apo Jo se u bete qesharak dhe i bete te gjith Shqipetaret te kene urretje per Greqine. Pra ne fillin sqarohet KA VJEDHUR APO JO!!! Nese ne gjykate vendoset qe nuk ka vjedhur BEHET KRYETAR nese prokuroria provon se ka vjedhur BEN BURG. Shume e thjeshte. Deri atehere duhet te prisni. Pse e keni me kaq nxitim ju ???

             1. L
              Lani

              Meqë e do bashkinë aq shumë nxirreni nga burgu se është i lodhur e çojeni roje te bashkia. Ashtu qetësohet dhe Micotaqi ndoshta

              1. M
               Mokrari

               Po ku jane keta avokatet tane koke rruar e me mjeker qe na cajne karrin neper tv,po analistet tane qe nuk lene gje pa thene qe u digjet barku per shqiparet,po gazetaret qe rine neper cepa muri e neper televizione pse nuk shkruajne po tu ishte vrare i afermi i tyre cfare do benin do shqyenin bythen me dore,po politikanet e rinje ata shqiperia behet njeri e mbane veten per avokat pse nuk dalin dhe te thone mire apo keq a duhet Beleri te mbahet ne burge ose ne vende te tije te shkoje prokurori dhe gjykatesi qe ka firmosur po ku jane keta qe bejne emisione si fevziu grida eni erla etj se nuk mbarohen per nje PORDHE TE RAMES te cajne KARIN NJE JAVE VETEM PER PORDHEN E EDIT,ndersa per Belerin heshtin,po dhoma e avoketeve shqiptare pse nuk flasin por vijne avokatet Greke organizojne takime ne Shqiperi dhe na bejne gjyqin,dilni o plehra ku jeni fshehur apo kur nuk paguheni beheni trima shkoni merni leket tek Sala e tek likja bashke me dulen kurse politikanet duan urdher nga sala del Duka i krimit Dashi i shehut na hiqen si babaxhan ketu tek beleri jane memec tek Gjici nuk lane dite pa dale ne tv duke na bere moral e duke na care karin,ne pithe te kurvave vavshi ju te gjithe qe keni dale ne tv per ice gje per Belerin flini gjume harame u qofte qumeshti nenes duke pretenduar se jeni SHQIPTAR.

               1. D
                DUCJA

                Po ka fakte Beleri, apo Beleris, do denohet me kohen e paraburgimit dhe 10 vjet heqje e te drejtes per tu zgjedhur, si dhe nje gjobe ne evro. Le te pellasin sa te duan gomerret GREKE. Ta mesojne qe ne Shqiperi ka shtet. Bile, le te na bejne nder dhe ti perzene SHQIPTARET nga greqia, majaft vuajten ne ate vend multi.

                1. S
                 Skraparliu

                 JU GJYQTARE DHE PROKURORE QE KENI DOSJEN BELERI KURRE MOS U TERHIQUNI NGA PRESIONI GREKE,KURRE MOS VAFSHIM NE BE NE EUROPE PER SHPIRTE TE GRIQESE DHE TE PLEHRAVE QE KEMI NE OPOZITEN TONE.MBRONI DINJITETIN E SHTETIT SHQIPTARE BOLLE NA KANE SHTYPUR MOS U PERKULNI NGA PRESIONI QE JU BEJNE HISTORIA DO TREGOJE QE JU JENI DUKE MBROJTUR KOMBIN SHQIPTARE,MOS SHIKONI PRAPA POR PARA PO QE SE EUROPA NUK NA DO SE JU PO DENONI NJE TERORIST SI BELERI KUR MOS JU BEFTE MBARE GREQIS PER NE BE DERI TANI NUK KEMI VDEKUR ME TE FORTE DO BEHEMI PESHQESHIN E KENI NGA SALIU DHE ILIRI PER TE THYER DREJTESIN E RE QE ATA NUK E DUAN PET HALLET E TYRE MOS U TREMBENI KENI POPULLIN ME VETE.

                 1. L
                  Labi

                  Nje gje nuk kuptoj une: perse mediat tona i iapin kaq hapesire ketyre veprimeve te ndyra ne mbeshtetje te Belerit? Ja u mblodhen avokatet Greke! E pastaj, kujt i plasi? Pse duhet pasqyruar neper mediat shqiptare? Kush e sponsorizon kete? Gjithe strukturat politike dhe parapolitike te greqise po sulmojne vendin tone, qartesisht duket qe kemi shtetin grek perballe e jo nje coban te himares. Duket qarte per ke paska punuar Bejleri. Po shteti dhe shoqeria shqiptare, cfare bejne? I japim hapesire mediatike plehrave? Me cudit.

                  1. t
                   troc

                   Cfare te drejtash ka nje terrorrist ? Vetem litarin ne zverk,ate e ka hak.

                   1. D
                    Danja

                    Keta avokatet qe folen ne kete takim per Belerin qe e heqin veten si juriste te famshem nje mute dine me shume se juristet tane a po leke marin me shume se keta tanet.

                    1. U
                     USA

                     keta avokate qe vine nga vendi i ndyre i grekerve duhet perzene na salla e gjyqit Keta nuk jane avokate mbrojtes te Belerit qe te prononcohen

                     Lini një Përgjigje