Inceneratori i Fierit, jepet dënimi për Lefter Kokën, Alqi Bllakon, Klodian Zoton dhe të tjerët

25 Shtator 2023, 11:47Kronika TEMA
Inceneratori i Fierit, jepet dënimi për Lefter Kokën, Alqi

Gjykata e Posaçme ka vendosur të dënojë më 10 vite burg Lefter Kokën, ish-ministrin e Mjedisit, të shpallur fajtor për Mjedisit për akuzat e “korrupsionit”, “shpërdorimit të detyrës” e “pastrimit të parave” në lidhje me inceneratorin e Fierit. 

Për shkak të gjykimit të shkurtuar, dënimi u ul në 6 vite e 8 muaj burg.

Dënimet

Lefter Koka dënohet me 10 vite burg, 6,8 me gjykim të shkurtuar

Alqi Bllako dënohet me 4 vite burg, 2,8 vite me gjykim të shkurtuar

Klodian Zoto dënohet me 12 vite burg, 8 vite me gjykim të shkurtuar

Arben Dervishaj shpallet i pafajshëm

Arjola Kodra shpallet e pafajshme

Pellumb Abeshi: 3 vite e 6 muaj burg, për shkak të gjykimit të shkurtuar dënohet me 2 vite e 4 muaj burg

Florian Muçaj: 3 vite burg, për shkak të gjykimit të shkurtuar dënohet me 2 vite burg

Azem Shatëri: 3 vite burg, për shkak të gjykimit të shkurtuar dënohet me 2 vite burg

Erjon Murataj: 3 vite burg, për shkak të gjykimit të shkurtuar dënohet me 2 vite burg

Sabina Cenameri: 3 vite burg (pezullim dënimi, për shkak se ka një fëmijë të mitur)

Loran Dusha: 7 vite burg, për shkak të gjykimit të shkurtuar dënohet me 4 vite e 8 muaj burg

Arbër Denizi: 7 vite burg, për shkak të gjykimit të shkurtuar dënohet me 4 vite e 8 muaj burg

Juri Imeraj shpallet i pafajshëm

Regan Merdani: 3 vite burg (pezullim dënimi)

Gentian Zifla: 3 vite burg (pezullim dënimi)

24 Komente

 1. b
  ben.

  Ore ky Arben Dervishaj qe shpallet i pafajshem, keto kohet qe ndenji ne burg ja paguan njeri????

  1. Z
   Zaloshnja

   Me duket se nuk qene ne paraburgim.

   1. b
    ben.

    Me statistikat e zalos nuk ka qene. Po ne te vertete ka qene.

    1. b
     ben, ai i verteti

     ben adashi-pse merresh me Zalon dhe jo me Ilir Meten, qe mori parate dhe nuk i ka hyre gjemb ne kembe as per inceneratoret dhe as per vjedhjet astronomike qe ka bere? Lefter Koka u be kurban i "shefit" te tij te LSI-se, sic jane bere edhe shume te tjere para tij. Per te gjithe ata "trimat" e kompjuterit, qe me siguri do hidhen perpjete ne mbrojtje te Like Floririt, do te doja ti kujtoja se kontratat e inceneratoreve dhe ndertimet e tyre u bene ne kohen kur Likja ishte pjese e qeverisjes socialiste. Eshte pikerisht ai mbrapa tere dallaveret qe jane bere me inceneratoret. Te tere keta te tjeret qe iken ne burg, jane cironka dhe peshq te vegjel qe e hengren nga makuteria per te pasur pozita ne kembim te berjes se pislleqeve ne favor te shefit, qe merrte pjesen e luanit, te cilat keto te mjere i paguan me burg. Nje fjale e vjeter thote se po u perzjeve me plehun, do mbash ere.

     1. b
      ben.

      Vellai ti qeke rehat. Budallalleku ta lehteson jeten , dhe ti nuk ke arsye pse ta komplikosh. Ajo qe kuptova une nga shkrimi jot eshte se Monika paditi ne SPAK Lefter Koken e te tjere sepse qellimin e vertete e kishte qe tia fuste Ilir Metes???? Dhe ky tipi qe kemi KM nuk eshte se firmosi 27 dokumente ne 1 dite per mirel mertirin e beri per ilir meten??? Edhe ky bukuroshi i bashkise kur mori kopetencat e qarkut nuk e beri per leket e beri per ilir meten. Edhe ky Lefteri nuk foli se donte te mbronte Ilir meten. Vellai ka budellenj normale, ka edhe te guximshem ne budallekun e tyre. Ti je kjo e dyta.

  2. L
   Latif Dreqi

   ishalla terheqin kemben zvarre per nipin e spiro kolekes

   1. X
    Xhebraili

    Ai që thua ti të ka shkërdhyer mirë deri tani, ka mbetur vetëm të fusë karin në gojë që të ja lëpish si Alma e gjorë.

    1. H
     Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

     Xhebrail, mos u merr me Latifin, se nuk ka lezet. Edhe populli thotë qe budallit duhet t'i japim rrugë. Edi Rama le të futet ne burg të perjetshëm po e vertetoi SPAK dhe gjykata, por fakti që ky nuk thotë Edi Rama dhe e quan "nipi i Spiro Kolekes", tregon realisht se ky është nga rrumpallat e Berishës. Ky nuk i njeh fare as Spiro Koleken dhe as Kristaq Ramën, qe ishin dy burra të nderuar, demokratë brënda PPSH. Spiro Koleka ishte inxhinjer dhe profesionist, ndersa Kristaq Rama ishte një skulptor i talentuar. Por ky di aq sa i ka thënë Katunari Sali. Edi Rama nuk e meriton të jetë i biri i Kristaq Ramës, sepse deri vone ka qenë vetëm nje halabak dhe rrugaç. Por ne nuk po gjykojme halabakerine apo rrugaçerine e Edi Ramës, apo nese del Rama pa brekë ose me poture. Ketu flasim per korrupsion dhe po e meritoi, ne burg le të kalbet. Por kjo nuk e bën Latifin më pak rrumpallë. A futet Rama ne burg, apo e bejne hero kombetar, kjo nuk e ndryshon faktin qe Latifi është kokrra e pallës.

    2. T
     Tata luigji

     Latif nipit spiros i rrofsh pallen ti ose mami jot

    3. U
     Ujku Plak

     Ben Miliona Euro, dhe Denohen 3-4 vjet Burg, kur Shqipetareve prej Abuzimit qe eshte bere 30 vitet e fundit, po i kalon e gjithe Jeta burge. Prandaj Ripjellja e ka shtuar dozen e Korrupsionit, bilis edhe Karin ne Fyte si Gici, e prap fiton, sepse dyshja Mafioze Berisha- Mutaj eshte me keqe, Veç veseve te Ripjelljes, ata edhe te Vrasin.

     1. D
      Drejtesia veproi

      Bravo cunat, dhjetera miliona euro dem, nga 3-4 vite burg. Dilni pyesni shqiptaret tani a do ishin te gatshem te benin 2 vjet burg per ca milione euro, sa prej tyre do te pergjigjeshin jo.

      1. T
       Tata Luigji

       Un do i beja me kushtin qe te me vinte jot moter nje here ne muaj

       1. P
        Puntori i Endrit

        Bravo Luigj, ja mbylle gojen revizionistave. E mbylle overdraft-in per ket muaj?

        1. K
         Klevio aeroplani

         Kaq suflaqexhi qe qenke, te vjen i gjati 1 her ne muaj, se ai vdes per byth. Ma tha motra jote.

       2. E
        Estrada Spakut

        Edhe po te kishin vjedhur pula do kishin bere me shume burg

        1. B
         Beni

         Shume pak per keta qe kane ngrene gjakun e popullit fukara !

         1. D
          Davidi

          Arjola e pafajshme. Tani do kthehet Beni.

          1. B
           Bukpjeksi

           Jo plako nuk kthehet, se kusurin e Arjoles , e kan ruajtur per Benin. Do e haj Beni thua?

          2. O
           Oktopodi

           Po Pellumb Abeshi si e hengri ky

           1. P
            Patriot

            O kazan, mire ajo qe ka femije te vogel I pezullohet denimi dhe ju nuk e sqaroni per sa kohe pezullohet. Pezullimi eshte I perkoshem, anullimi eshte heqje denimi. Po ato dy te fundit pse I pezullohet vendimi, mos jane shtatezene???

            1. P
             Pensionisti

             Po parate e vjedhura ,qe i ineteresojne publikut,ku vane!?Me rikthimin e para te vjedhura,ne pensionistet shpresojme te na ngrihet pensioni.Ne nuk duam te shohim femijet tane ne burg!Ai qe vjedh duhet te paguaj dyfishin e asaj qe ka perveteduar .100 per qin eshte gjoba e fshehjes se tatim mbi fitimin,ne ligjin aktual fiskal.

             1. E
              Erdogan

              Spirua i "Kol Lekes" ka ardhur nga Veriu ka thene Eduardi me emer angles (Edi)! Une nuk di te kete as per fare emer Spiro,Athina,Epaminonda vellait te babait te Spiros Jorgo Kolakas (Servil greqisht) emer i Generalit Athinas,Eleni,Arxile etj. Keto Emra ishin perpara Osmaneve te Veriut dhe zbriten ne Jug dhe e pagezuan me emrin greke Vuno. Arnautet te shkojne tek baba Erdogani se Aivua shker......u per 500 vjet cfarebua mbajti pragu. Dhe Ai do i Shpetoi nga Mon-Arxofashistet Epirote dhe te ashtuquajturit Arvanitas. Keta jini you o vegla te hajduteve te Parthenonit dhe mijera Vepra te Lashta tonat Greko-Ilyre Colonizatoret Angloamerikane.

              1. P
               Pk

               Denohen per abuzim me fondet , po parate kur do kthehen?

               1. q
                qyfyre rilindjote

                Koka denohet me nja 6.8 vjet, me 2.8 vjet denohet dhe Bllacka i shkret / kij kujdes ti more Milet, se kur te prangosin...denohesh 25 vjet/

                Lini një Përgjigje