Kush ishte Vera Myrtaj, shqiptarja në Itali që u vra nga bashkëshorti: Njërën prej vajzave e kishte në karrocë

21 Nëntor 2022, 20:38Kronika TEMA

Kush ishte Vera Myrtaj, shqiptarja në Itali që u vra nga

Mynevere Karabollaj (Myrtaj), ose Vera siç thirrej nga miqtë,  tridhjetë e shtatë vjeçarja që u vra sot nga ish bashkëshorti në Itali, la burrin e saj tre vjet më parë. Ajo punonte si estetiste në shtëpi që dy vajzave të mos i mungonin asgjë.

Ajo u nda nga i shoqi tre vjet më parë dhe jetonte me dy vajzat e saj në Spinea (Venecia). Për një vit e gjysmë ajo kishte një partner të ri. Një lidhje që mund të ketë shkaktuar xhelozinë e ish-it që i vrau të dy të dielën e 20 nëntorit. Viktimat janë 37-vjeçarja Vera Myrtaj dhe 23-vjeçari Flonino Merkuri.

Vera Myrtaj kishte ardhur në Itali, nga Greqia, rreth tetë vjet më parë; me sa duket me sugjerimin e dy vëllezërve që kishin kohë që punonin në Gadishull. Menjëherë pas kësaj, gruas iu bashkua edhe ish-bashkëshorti i cili kishte kërkuar ribashkim. Në vitin 2016, të dy ishin zhvendosur në Spinea, ku kishin banuar në  një shtëpi të madhe në via Leopardi. Një shtëpi në të cilën ndër vite ishin investuar mijëra euro për ta përshtatur me nevojat e vajzës së tyre më të vogël 13-vjeçare, me aftësi të kufizuara në karrocë.

Fillimisht, sipas disa fqinjëve, çifti duket se ka qenë i shkujdesur. Pastaj problemet e para, të cilat u bënë gjithnjë e më serioze. Ai do të kishte ngritur vazhdimisht duart drejt gruas që më në fund kishte gjetur forcën ta linte dhe të fillonte një jetë të re.

Prandaj Vera Myrtaj kishte përveshur mëngët, duke punuar edhe më shumë se më parë në hotele të ndryshme në qendrën historike të Venecias. Sidoqoftë, Covid - dhe mbyllja e strukturave të ndryshme në muajt më të vështirë të pandemisë - i kishte ngatërruar planet e saj duke e detyruar atë të ‘rishpikte’ veten. Për të mos lejuar që dy vajzave të saj - 13 dhe 15 vjeç tu mungonte diçka ajo kishte filluar të ishte estetiste në shtëpi: thonjtë, flokët.

Ajo kishte arritur të krijonte një rreth të madh klientësh, disa prej të cilëve ishin lidhur me një tridhjetë e shtatë vjeçare, e cila nuk e mohoi kurrë një buzëqeshje.

“Këtë mëngjes mora vesh se çfarë ndodhi – thotë Michaela, një kliente – ajo kishte një takim me të sot, por ajo nuk u përgjigj dhe kështu erdha këtu. Unë jam e tronditur: ajo ishte një engjëll, ajo nuk i meritonte të gjitha këto. Ajo nuk ka folur asnjëherë për ish-bashkëshortin por gjithmonë dhe vetëm për dy vajzat e saj. Ai gjithmonë përsëriste: "Ata janë gjithçka për mua".


Pak muaj më parë, shoqëruesi i ri i 37-vjeçares do të ishte vendosur në shtëpinë e saj në Spinea. Ndoshta kjo do të ishte ‘fitili’ që shkaktoi zemërimin e vrasësit. Një burrë i dhunshëm, sipas rikonstruksioneve të para, që e kishte rrahur disa herë gruan kur jetonin bashkë. Megjithatë, Viron Karabollaj kishte mbajtur kontakte me familjen e tij dhe vinte periodikisht për të marrë dy vajzat e tij për të kaluar kohë me to. Burri punonte prej vitesh në “Venetoponteggi”, një kompani ndërtimi në Chirignago me seli në Mirano.

 

26 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Pune arabesh vari kkkkkkk..... Sunite dhe gjakderdhje nje binom i pashmangshem.... allah uakbar!

  1. M
   Mondi Vlore

   Te qifshin ropt e shpis gjithe sunitet o shkerdhat i pa nder familje qe ç'do gje e lidh me fene!

   1. A
    Anonim

    Nuk ka lidhje alla ikber injorant i shkund se ne irland separatistet vran kushedi sa njerez ishin te krishter o idjot i shkund por injoranca e miletit qe sido te jet nuk vritet robi ,.

    1. P
     Pirdhu ne Qipro

     kriminele ka kudo ,angli gjermani itali...te denohen.Ndryshe ja grekiisss..ata theren duke u qirissne bithiii,...jane te ndershem mutat, Pirhuni ne qipro!

     1. T
      Tom

      Sunit! Mënyra se si shkruan, radikalismen, fanatizmi dhe primitiviteti që ke. Trigon që ti je sunit dhe grek në të njëjtën koh. Me shqiptarin e thjeshtë ti nuk ke të bësh fare.

      1. T
       Tom

       Sunit! Mënyra se si shkruan, radikalismin, fanatizmi dhe primitiviteti që ke. Tregon që ti je sunit dhe grek në të njëjtën koh. Me shqiptarin e thjeshtë ti nuk ke të bësh fare.

       1. C
        Cen Kurdari

        Nuk eshte pune arabesh kjo ore pleher , por shifi mbiemrim MYRTAJ apo KARABOLLAJ qe ka vrasesi qe jane tipilk leber te eger jugore te pa fe qe nuk kane pike meshire. Ti dje ore pleher komentuesi Sunit nuk le gje pa thene ndaj Anxhela Peristerit vetem se tha qe verioret jane me bujare se jugoret .Nuk po e zgjas me me ty ore mut por shporru nga kjo faqe sa me pare se do zbulohesh e demaskohesh si percares,amtiverior,antiksovar ,antimysliman qe mbjell vrer cdo dite ketu Shikoni vajza sa e bukur qe eshte dhe mendoni kafshen e eger . Keto vlonjatet jane egersira ndaj te huajve kujtoni edhe "'ARABIN'' kafshe MIHAL KOKEDHIMA qe donte te shqyente i kacavjerrur ne makine turistin spanjoll se nuk hengri ne lokalin e tij

        1. V
         Velo

         Po karipidhi po...se ju grekerve ju pelqen kur ju a shkerdhejne grate te tjeret..sju ben pershtypje.

         1. S
          Shqipëtari

          Ti,qe hiqesh si Grekofil je nje turp per kulturen dhe historine e Greqise,me komentet qe shkruan dhe lere pastaj qe Kristianet te jene dhe te gjykojne si ty

          1. S
           Sunit

           Arabet te qin fisin qe ke o klysh kurve

           1. J
            Janulles me rock kokes

            Ti do te tregohesh heretik , por je gabel i rendomte ......Po ik mor gabel i felliqur, keni sy e faqe ju pisa dhe nxirni koken .... vitet 90 Kuris shpartalloj bythen e djalit deri sa i ngelineper duar dhe ne fund e mbyti , po nena qe mbyti 3 femijet e saj ??? Apo nuk quhet ajo , Po ju qini ne byth femijet e tuaj dhe i mbysni mor pis , mbushur ne sakandale Greqia , dhe ti gabzer i Janulles mer guximin dhe shkruan ??? Ne Greqi keto jene raste te zakonshme mund te lexosh e degjosh cdo dite ....greku , lloji i kafshes qe ne kohet e lashta ...

            1. P
             Problem mentaliteti barbara Turko Talibane

             Problem ështe se të gjith ata që praktikone, ideologji islamike dhe që vine nga ai mentalitet e kane shume të veshtire të jetone në paqe dhe në një jet të cilivizume. Poshte mentaliteti barbara Turko Talibane.

             1. j
              janullcartosi qe i bjen bithes

              O te shkerdhefshin listen e dasmes dhe te mortit sunitet ty dhe te gjitheve atyre qe i atakojne.

             2. s
              sotir

              Po kush ishte?! Nje rruspije haneme qe u vjen goja e behen bushtra sa dalin jashte. Fillojne e kerkojne te dreejta me shume katnaret se jane ndjere te dhunuara. Kjo rruspija do me u qi dhe me me te vegjel, ja e mori loqen me vete ne ate dynja.

              1. S
               Sali Legeni

               O "Suniti" Ka mundesi qe sunitet ty te Kane qire ose motren, ose Nenen, sepse nuk shpjegim tjeter qe ti je fiksuar pas tyre.

               1. C
                Celo Pidhari

                Ore Sunit vrasesi e ka emrin VIRON KARABOLLAJ dhe ti e bere arab, pra nukqenka pune arabesh

                1. A
                 Adria

                 Te dy prinder te papergjegjshem; do t'i ishin perkushtuar vajzes se semure e t'i linin sherret dhe aventurat menjane. Zoti qofte me vajzat.

                 1. ☢️

                  Burra qe vrasin grate, vrasin Nenen e femijeve te tyre, vrasin se ndihen te frustruar, vrasin sepse ashtu jane edukuar ( gruaja eshte nje plaçke qe nuk ka zë). Nje burracak qe ne fund prej burracakerise i jep fund vetes. Ç' fare trishtimi per te afermit e atij djalit te ri, ç' fare drame per femijet qe nje zot e di si do rriten pas kesaj traume. Vrasesi iku dhe i mori mekatet ne ate bote, por la pas shume e me shume se sa dy jete te vjedhura. Jeta nuk i perket tjetrit, nderi dhe jo/ nderi jane personale. Drame e madhe injoranca!

                  1. F
                   Fuati

                   Me burracak je ti. Nuk pajtohem me krimin. Eshte e lehte te gjykosh nga kompiuteri o burracak. Ku e di se ne cfar gjendje psiqike ka qene burri ? Kujton ti se eshte e lehte te shkaterrohet familja? Ajo nuk ishte grua e mire. Ajo nuk mendoj per familjen e vet por mendoj vetem per kenaqesite e veta seksuale te saja. Ajo nuk ishte shembull i mire per familjen e saj. Te mendonte per familje nuk do lidhej me nje adolishent qe per nga mosha mund te ishte i biri saj.

                   1. V
                    Valer%

                    Po ti di te lexosh o Fuat? Ish-burri ate e rrihte prandaj edhe ajo e ndau. Perse nuk mendonte ishi i saj per familjen? Pse vetem femrat duhet ta mbajne familjen? E dyta: i dashuri i saj nuk ishte adoloshent, por adult, ishte 23 vjec. Femrat sot nuk benen nena qe ne mosten 14 vjece, keshtu qe nuk ka mundesi, qe ai te jete i biri i saj. Jeton akoma ne mesjete...

                  2. I
                   Ish - mesuesi...

                   Ore ca derdellisni jo I krishter jo mysliman, jo verior jo jugor, personalisht me vrau syte titulli...Ju pyes : A eshte normale qe te nxiren kaq shume detaje te dhimbshme e te zgjatet neper gazeta gjera kaq intime? Dhe sa per ate shokun qe ka shenjuar vlonjatet laber dashamiresisht ,mos u nxito sepse dikur ne kohen e Enverit kur ne veri ligjin e bente prifti ne te shkolluarit e jugut e dime cfare kemi hequr kur na emeronin fshatrave, sa na vervisnin gure e shkembinj kur kalonim per ne shkollat ku ishim emeruar...dhe mesataret ne veri per tu pranuar ne Universitet ishin 7.5 me qellim qe te pranoheshin sa me shume...keshtu qe keto ndarjet veri- jug, nuk shkojne kur ndodh dicka jashte deres (Shqiperis)

                   1. A
                    ABC

                    Te lumtë dora more zotni burrë por gabimi me i madh eshte Perse vrave veten. Tradhetia dhe kuveria kanë vetem nje çmim që Ty e ekzekutove.

                    1. l
                     labi

                     Bravi atij burri qe pastroj shtepine nga nje kurve,kush burre do ta duronte ti futej qeni ne shpi,mire me kurven kishte qefin e vet po ca taksirati ka femijea qe ne rastin konkret jane dy vajza,kush baba do ta duronte kete,beri gabim qe vrau veten,deri dy vite burg do i merrte per krim pasioni.Me sa kuptova ka vrare veten e ka shkuar i qete ne ate bote,te pakten femija i rriten pa merak dhe pa nje kurve siper kokes,kurva nuk ka menduar per gje tjeter pervec se hajdar,se ndryshe nuk ka kush e shpjegon se cfare te ardhme shihte me nje adoleshent.

                     1. Z
                      Ziza

                      Shikoni çfare jemi! Njeri aty shkruan fjalen sunit qe normal s’ka te bej me shqipetare dhe qe te gjithe komentuesit u beren gati per xhihad, paramendojeni ti tradhetoje gruaja keta tipa?! Obobo! Me vrape, hanxharin. Shpresa per t’u bere edhe njeher Shqipetare ka humbur kahere.

                      1. G
                       Grida dumka

                       Nje kurve me Pak.

                       1. A
                        ABC

                        Te lumtë dora more zotni burrë por gabimi me i madh eshte Perse vrave veten. Tradhetia dhe kuveria kanë vetem nje çmim që Ty e ekzekutove.

                        Lini një Përgjigje