Profili kriminal: Kush është Laert Haxhiu, vrasjen e parë e bëri 18 vjeç dhe si nisi lufta ndaj Aldo Bares

29 Shtator 2023, 11:26Kronika TEMA
Profili kriminal: Kush është Laert Haxhiu, vrasjen e parë e

Laert Haxhiu, kreu i grupit kriminal, bashkë me të penduarin e policisë, Artan Tafani rezultojnë bashkëpunëtor në 4 vrasje në Shqipëri. Gjithashtu 31-vjeçari ka urdhëruar dhe dy vrasje në Greqi. Të gjitha këto krime kanë ndodhur nga vitit 2018 deri në vitin 2021-shin. Ata vranë Çajup Selimin, Fridman Xhaferajn, Alban Semakun dhe Albi Bashaliun.

I pari, biznesmeni Çajup Selimi, u ekzekutua në Tepelenë në hyrje të shtëpisë së tij në lagjen “15 Shtatori” më datë 1 Qershor të vitit 2021. Ai doli nga shtëpia pasi u thirr nga një person dhe u qëllua në shkallët e katit të dytë të pallatit ku jetonte. Për eliminimin e tij bashkëpunuan 6 persona.

Një ditë më pas, anëtarët e grupit, kryejnë një tjetër vrasje. Ekzekutohet Fridman Xhaferaj në qytetin e Korçës, por trupi u zbulua 12 ditë më vonë, në rezervuarin e Gjançit. Në atë kohë, dyshimet e policisë ishin se 25-vjeçari ishte ekzekutuar për larje hesapesh, për shkak të konflikteve të mëparshme. Në vrasjen e 25-vjeçarin bashkëpunuar 7 persona.

Vrasja e tretë e zbuluar nga dëshmia e të penduarit Artan Tafani është dhe ajo e Alban Semakut, në 17 tetor të 2021. Ai njihej edhe me emrin Elton Kinezi. U gjet i vrarë në breg të lumit Shkumbin, pesë muaj pasi kishte dalë nga burgu. Në këtë krim morën pjesë: Laert Haxhiu, Artan Tafani dhe Lulzim Spahija.

Ngjarja kriminale e radhës, është vrasja e Albi Bashaliut në 27 dhjetor të 2021. u qëlluam me breshëri plumbash sapo zbriti nga makina për të shkuar në kafe. Krimi ndodhi në fshatin Gjoçaj të Peqinit. Policia thotë se shkak ka qenë hakmarrja pasi i vëllai, Leonard Bashaliu, vrau Ylber Xhahysën.

Por Laert Haxhiu nuk ka qenë vetëm ekzekutor, ai urdhëroi dhe dy vrasje në Athinë ne periudha të ndryshme, atë të Lulzim Qorrit në dhjetor të 2018 dhe Dikens Halilit në tetor të 2021. Ata ishin pjesë e bandave të trafikut të drogës.

Kush është Laert Haxhiu dhe armiqësia me Aldo Baren

Laert Haxhiu ishte fëmijë kur banda e Aldo Bares i dogji shtëpinë, i vranë dhe të afërm dhe ashtu u rrit me ndjenjën e hakmarrjes, po ashtu dhe Orges Bilbili.

Laert Haxhiu nuk ka ndonjë arsimim, por ka profil të madh kriminal.

Ai ishte vetëm 18 vjeç kur e goditi me thikë. Bashkë me shokët e tij e qëlluan tre herë me pistoletë në kokë Gerti Lalën, në hyrje të pallatit të tij. Dyshohet se në krim mori pjesë edhe Orges Bilbili.

Ishte nëna e Gerti Lalës që i identifikoi ata si vrasësit e të birit. Laert Haxhiu u shpall fajtor për vrasjen dhe doli nga burgu në vitin 2014.

Kishte vetëm 8 muaj që kishte dalë nga burgu, kur u arrestua në 2015-ën për trafik droge. Haxhiu tentoi t’i shpëtonte policisë, por pasi u hodh nga 3-4 metra lartësi, theu këmbën. Në momentin e prangosjes, ai i tha policisë se u largua pasi mendoi se ishin njerëzit e Aldo Bares që e ndiqnin.

Haxhiu kishte një linjë autobusësh me Greqinë dhe dyshohet se bënte edhe trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike. Ai u dënua me vetëm 17 muaj e 10 ditë burg, megjithëse policia i gjeti 1.2 kilogram kokainë.

Pika e kthesës në jetën e Laert Haxhiut

Pas daljes nga burgu nisi menjëherë nga atentatet. Tani ka në shënjestër Xhulio Shkurtin që i ka shpëtuar dy herë.

Ngjarja që e bëri të njohur për të gjithë publikun Laert Haxhiun është masakra e Lushnjes. Laerti, asokohe vetëm 25 vjeç, ekzekutoi bashkë me shokun e tij, Orgesin, Zamir Latifin dhe Jurgen Hoxhën. Shënjestra ishte nipi i Aldo Bares, Xhulio Shkurti. Më 11 shtator 2017, ata hynë me automatik në krah në një lokal në Lushnje, duke i lënë të vdekur dy të rinjtë, ndërsa shënjestra shpëtoi.

Nëse për Laert Haxhiun u angazhuan dy Polici të vendeve të ndryshme për ta prangosur, Orges Bilbili u arrestua nga rastësia në prill të vitit 2020, kur i gjithë vendi ishte në shtetrrethim prej pandemisë së koronavirusit. Bilbili ndodhej në zonën e Xhamllikut ku po lëvizte me këmbë kur është pikasur nga polici i ‘Shqiponjave’. Bilbili i tha policit se do e qëllonte dhe i drejtoi armën. Në këtë moment, polici pasi e ndoqi me vrap dhe e paralajmëroi derisa më pas e qëlloi në këmbë duke mundësuar kapjen e tij.

Historia e bandës së Lushnjes

Pikënisje e përplasjeve të përgjakshme mes bandave në Lushnje, ishte vrasja e Ramadan Shkurtit, vëllai i Alfred Shkurtit (Aldo Bares), deri në atë kohë efektiv i Forcave RENEA. Pas vrasjes së vëllait të tij, Bare, me qëllim hakmarrjen ndaj shtetasit Artur Daja, shokëve, miqve dhe të afërmve të tij, krijoi të ashtuquajturën “Bandë e Lushnjes”. Fillimisht në këtë grup u mblodhën Ilir Stergu, Afrim Hoxha, Arben Borici, Enver Boriçi, Enver Dondollaku, shokë, miq dhe të afërm të pandehurit Aldo Bare e vëllait të tij Ramadan Shkurtit, të vrarë tashmë. Aldo Bare hakmerret ndaj Artur Dajës, të cilin pasi e ekzekuton i pret kokën dhe e shkelmon atë rrugëve të qytetit të Lushnjes. 

VoxNews

7 Komente

 1. A
  Azilanti

  E verteta eshte se familja e ktij eshte me e poshtra aty,te pabese.Kta shiten Tur Dajen pastaj rane edhe vet ne gropen qe i hapen Turit se ishin ngatrestar dhe Profesori nuk i fali.Qamili ngeli duke dhen intervista per pafajsine e ktij cunit vet.Ca prindi je ti kur i del krahe nje femije qe e filloi karieren duke vjedhur kasetofona pastaj e futi xhaxhai vet Cimi bashke me Sajmirin te vriste Gertin. Ky djali me mire ta kerkoj vet ekstradimin se dhe po u la i lire ne Greqi kte radhe Cimi dhe Sajmiri nuk e mbrojne dot.

  1. H
   Hoxh Armandi

   Uallaha akbar selam aleikum

  2. K
   Krim plehere i pameshirshem paskaqene !

   Paska bere shume krime..Tani ky sic e filloi me 18 vjece karieren si kriminel, nja 18 vjete Burg ,,ben ca vite me shpresen se mos dali...dhe ne fund vare veten si shume te tjere.. Me keto krime ky ska shpetim as jashte as bernda,, me mire tja fusi vetes..

   1. S
    Shkodrani

    Shteti duhet ti shkerdheje kurvat kesaj rrace mizore, idiote dhe kafsherie. Ku ishin keto moterqira ne kohen e Enverit...ai ja u qinte kurvat i rripte....mjaft me, vetem ketu vriten njerezit si qente dhe vraseit livadhisin te lire....

    1. p
     pilo Lala

     Keta tipa qe fillojne vrasjet qe 18 vjec, bejne cdo lloj trafiku, sepse kane shpenzime te medhaja, trafik femrash, droge, vrasje me pagese. Mbas nje fare kohe, behen me para te madhe, dhe ne ate moment fillojne te mendojne per jeten e tyre. Por harrojne qe i kane thene jetes ik pir.dhu qe ne moshen 18 vjec. E njejte ishte jeta e Brilant Fushe Kuqes, qe ishte vrases , por kur u be me para te madhe, nuk ja vlente me , se ishte i ndjekur per tu vrare. Aldo Bare eshte tjeter tip, atij i vrane vellane , dhe ai nuk kishte rruge tjeter, por te behej vrases i krimineleve qe i vrane vellane. Ka nje lloj respekti ne Lushnje Aldo Bare, nuk eshte kriminel ordiner. Nuk mund te mos i respektosh ndjenjat e nje vellai per vellane e vrare nga ca alabake te qytetit. Quhet gjakmarrje, por menyra si veproi me koken e prere te kriminelit, ishte cnjerezore.

     1. A
      Azilanti

      Aldo Bare tjeter nivel,ska lidhje me kta alabaket e droguar.Kush e njeh e di mire se perhere ka par punen e vet,i ra per pjese ti vrisnin vellain dhe tjetra eshte histori. Laerti dhe Xhulio nipi i Aldos jane dy drogaxhinj qe futen qytetin ne kasapane.

      1. L
       Lushnjari 2000

       Ore zoteri qe hiqesh si Pilo Lala..Pse shkruan me profile te rreme?? Pse ngaterron njerezit dhe nuk i le ne ato hallet e tyre.. Do te ta çjerre ate identitetin e vertete qe ke .. Po ndonje bythlepires je qe u ke bere veri te gjithve.. Merru me hallet e tua e mos gjyko njerezit e pa fajshem..

      Lini një Përgjigje