Protesta e shqiptarëve në qendrën e dëbimit, pas vetëvrasjes së Alfred Doskut

19 Nëntor 2023, 17:22Kronika TEMA

Protesta e shqiptarëve në qendrën e dëbimit, pas

Për ndarjen nga jeta të Alfred Doskut, një grup shqiptarësh protestuan jashtë ambienteve të qendrës Brook House, pranë aeroportit Gatwick, ku mbahen emigrantët.

Sipas tyre, brenda kësaj qendre ka ndodhur një krim dhe përgjegjësit, të cilët çuan në vetëvrasje të riun nga Librazhdi, duhet të mbajnë përgjegjësi.

Në oborrin e qendrës Brook House protestuesit përmes qirinjve krijuan emrin e Alfredit. Ai kishte mbërritur me gomone në Angli vitin e shkuar. 38-vjeçari shqiptar kishte 10 ditë në qendrën Brook House. Ai kaloi në një depresion të fortë. Pasi iu komunikua dëbimi kreu vetëvrasje duke përdorur çarçafët e dhomës.

Protestuesit shqiptarë kërkuan dhënien fund të trajtimit aspak dinjitoz të emigrantëve shqiptarëve të cilët mblidhen, në këtë qendër me qëllim dëbimin drejt Shqipërisë.

Taulant Omi, një prej organizatorëve të protestës tha se “ishin njoftuar të gjitha shoqatat e shqiptarëve në Angli, për t’ju bashkuar protestës por askush prej tyre nuk erdhi”.

6 Komente

 1. S
  Sqepari

  Ktheuni ne shtepi o derdimene!

  1. K
   KLEN

   Me zor do qendroni kur nje vend nuk ju do? Tufe dhish.

   1. d
    dsa

    Kane dale rrugeve te Botes dhe bejne si gore, kthehuni ne Shqiperi arrestoni Ed Drogen dhe Taulant Tao Tao-n, po e boshatisin Shqiperine me skenarin e Sorros e per ta mbushur me jevgj, arabe, aziatike e cdo lloj muti. Shqiperia e shqiptare, vdekje tradhetareve.

    1. p
     popull

     o dose ta mbeshtes

    2. k
     k

     Tragjedi e madhe ,por nuk ju ka asnje detyrim anglia qe t'ju beje te pasur juve.Kthehuni dhe punoni tokat djerrë ,mos kerkoni te pasurohemi me çdo kusht që te shisni pordhe ke kafja e fshatit.

     1. E
      Eni

      Pra aq e veshtire eshte bere jeta ne Shqiperi sa vrasin veten.

      Lini një Përgjigje