“Shqiponjat” u marrin 300 mijë lekë holandezëve dhe u falin patentën, AMP arreston 3 oficerë policie

16 Shtator 2023, 13:36Kronika TEMA

“Shqiponjat” u marrin 300 mijë lekë holandezëve dhe

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore ka arrestuar 3 oficerë policie si të dyshuar për korrupsion dhe shpërdorim detyre.

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Vlorë-Gjirokastër) njofton se ka kryer arrestimin në flagrancë të oficerëve të policisë, inspektor Eldo Shyti dhe inspektor Granit Nuraj, me detyrë Trup Shërbimi në Forcën e Posaçme Shqiponja në DVP Vlorë.


Arrestimi i tyre u krye pas kallëzimit të marrë nga dy shtetas holandezë, të cilët ditën e djeshme, rreth orës 18:30, janë ndaluar në qytetin e Vlorës për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor.

Oficerët e policisë, duke shpërdoruar detyrën, si dhe duke falsifikuar dy procesverbale të shkeljes administrative, dyshohet se kanë përfituar një shumë prej 30.000 lekësh me qëllim moskryerjen e detyrës funksionale, me preteksin se do të kryenin pagesën e gjobës dhe se i kanë favorizuar duke mos u pezulluar lejen e drejtimit.

Materialet në ngarkim të dy punonjësve do i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Vlorë si të dyshuar për kryerjen e veprave penale “Shpërdorim i detyrës” i kryer në bashkëpunim, “Falsifikim i dokumenteve” dhe “Korrupsioni pasiv kryer në bashkëpunim”.

Gjithashtu, Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Fier-Berat) bën me dije se në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier, ka bërë ndalimin e oficerit të policisë Klisman Çela, me detyrë Trup Shërbimi i Trafikut Interurban në DVP Fier, i dyshuar për kryerjen e veprave penale “Korrupsion pasiv” dhe “Shpërdorim detyre”.

Ndalimi u krye pasi ai ka kryer veprime korruptive me drejtues automjetesh duke mos i ndëshkuar ata me masë administrative.

Materialet proceduriale u dërguan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier.

7 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Nuk behet stani/shteti me shqiponja/korrake turkoshqipfolese....

  1. T
   Taku

   Rendesi ka qe ty te kane shker…er te 14 n ,

   1. A
    Ana

    Ore byrazer, mere nje here mundimin dhe vizito Turqine se mbase ndron mendim. Po spate leke, me co nje sms se te ndihmoje une.

   2. T
    Trimi

    Korrupsion nga me i vogli tek me i madhi. Shtet i degraduar.

    1. l
     lani

     shtet moterqi edhe pak nuk vin me turiste me kto police palace qe kemi ne harroje

    2. E
     Erdogan

     Njeriu o Taku ka te Pakten Respekt dhe Nder (Poco Risspetto Honor) per Veten dhe Kombin. Nuk mund te jesh edhe Arnaute edhe te kesh per Iroa (Hero "shqip") nje Epirote! Kaq e thjeshte. You jini Ata qe luftuat per turkun o tutkun dhe kunder Popullit Greke te Epirit,Ilyrise,Maqedhonise,Ionise ku eshte sot Turqia me ne krye te ashtuquajturit Arvanitas. Keta Heronj te Evolucionit te parebte Eropit Atij Greke.

     1. E
      Erdogan

      Njeriu o Taku ka te Pakten Respekt dhe Nder (Poco Risspetto Honor) per Veten dhe Kombin. Nuk mund te jesh edhe Arnaute edhe te kesh per Iroa (Hero "shqip") nje Epirote! Kaq e thjeshte. You jini Ata qe luftuat per turkun o tutkun dhe kunder Popullit Greke te Epirit,Ilyrise,Maqedhonise,Ionise ku eshte sot Turqia me ne krye te ashtuquajturit Arvanitas. Keta Heronj te Evolucionit te parebte Eropit Atij Greke.

      Lini një Përgjigje