Sot gjyqi i Mediut, gjykata vendos nëse Shkëlzen Berisha do thirret dëshmitar

3 Tetor 2023, 10:11Kronika TEMA

Sot gjyqi i Mediut, gjykata vendos nëse Shkëlzen Berisha do thirret

GJKKO vendos sot se cilët dëshmitarë do të dëgjohen në gjyqin për ish ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu i akuzuar për shpërdorim detyre në lidhje me procesin e çmilitarizimit dhe çmontimit të municioneve në punishten e Gërdecit. 


Familjarët e viktimave të Gërdecit kanë kërkuar që në gjyqin që do të zhvillohet sot (3 tetor) për Fatmir Mediun të merret edhe dëshmia e 12 personave të tjerë.

Mes listës, dallohen dy emra të rëndësishëm, ish-drejtuesit e kompanisë amerikane “AEY”, Efraim Diveroli dhe David Packouz, dëshmia e të cilëve mund të jetë shumë e vlefshme për gjykatën, pasi ata mund të rrëfejnë rolin e Shkëlzen Berishës në atë krim shtetëror që i mori jetën 26 personave të pafajshëm.

Procesi gjyqësor pritet të jetë i gjatë nisur dhe nga numri i madh i dëshmitarëve të cilët pritet të dëgjohen në gjykatë.

 

1 Komente

  1. T
    Tata luigji

    Mediu dhe shkelzeni marrin nga 1500 vjet burg seicili, ndersa Berishen dhe meten do ti varim ne sheshin skenderbej une dua te ju bej shurren, ndersa Loria me argiten dhe monika m vajzat jane te deyruara te na bejne gojore dhe te rrahen me shkop gome 5-6 ore ne dite per 30 dit, keshtu e percakton kanuni i salih bin ladenit

    Lini një Përgjigje