U arrestuan për prostitucion në Shqipëri, lihen të lira 7 eskortat e huaja

2 Tetor 2022, 20:58Kronika TEMA

 

U arrestuan për prostitucion në Shqipëri, lihen të lira 7

7 vajzat e huaja, të arrestuara disa ditë më parë në Tiranë, për ushtrim prostitucioni, kanë lënë qelitë. Me kërkesë të organit të akuzës, gjykata vendosi për to masën e sigurisë “detyrim paraqitjeje”, si dhe bllokimin e pasaportave për të mos u larguar nga vendi ynë deri në fund të hetimit.

Një faqe online në internet iu shërbente vajzave të huaja që ushtronin prostitucion në Shqipëri për të marrë rezervime nga klientë të interesuar për shërbimet e tyre. Kështu ka funksionuar gjetja e punës për 6 vajzat e huaja që u kapen disa ditë më parë nga policia shqiptare, deri në momentin e prangosjes së tyre.

Pas rezervimit, vajzat e moshës 20 deri në 30 vjeç kryesisht nga vendet e Amerikës latine, shoqëronin klientët shqiptarë në ambiente dhe hotele të ndryshme në këmbim të pagesës.

Hetuesit e kanë ende të paqartë se kush fshihet pas kësaj skeme, ndërsa vajzat e arrestuara, që sot dolën para gjykatës kanë pranuar që punojnë si eskorta.

Nga veprimet hetimore ka rezultuar se shtetasja Beisi Yusmar Rojas Ruiz, me origjinë nga Kolumbia shfrytëzonte për prostitucion 6 vajzat e tjera të cilat kishin ardhur në Shqipëri nga Spanja, Kolumbia, Venezuela dhe Rusia.

Por të shtata u liruan sot nga gjykata e Tiranës , pas kërkesës së prokurorisë për të caktuar masën detyrim paraqitje. Në të njëjtën kohë gjykata vendosi sekuestrimin e pasaportave të vajzave për mos dalë nga Shqipëria deri në përfundim të hetimit. Ne ndjekje penale për këtë rast janë 4 pronarë të apartamenteve ku jetonin vajzat e huaja./abcnews.al/

3 Komente

 1. p
  pop olo

  Eshte e turpshme, jo humane te denosh viktimat e trafikut te prostitucionit. Keto vajza jane te trafikuara. Askush ne bote nuk ka arritur te ndaloje prostitucionin por ka vende qe jane me te suksesshme ne mbrojtjen e ponojesve te seksit. Shteti shqiptar duhet te aprovoje ligje te ngjashme. Denoni maksimalisht klientet dhe sidomos trafikantet por mos u bini ne qafe prostitutave. Jane shume te pakte ata njerez qe zgjedhin me deshire prostitucionin si menyre per te jetuar.Ose jane te detyruar nga varferia ose nga dhuna e trafikanteve.

  1. s
   sokrat

   Po lereni miletin te qihet e shfryhet me kto baxhellat e huaja//

   1. P
    Pensionisti i Porcelanit

    Lerini mor egersira vajzat te bejne zanatin me te vjeter te botes; keni 100 kriminele qe nuk po i zini dot.

    Lini një Përgjigje