FOTO: Blejnë shtëpi 200 milionë dollarë, fansat “kryqëzojnë” çiftin e famshëm për formën e çudtishme të ndërtesës

29 Maj 2023, 15:52Lifestyle TEMA

FOTO: Blejnë shtëpi 200 milionë dollarë, fansat

Fansat e çiftit të famshëm, Beyonce dhe Jay-Z, u shokuan javën e kaluar kur morën vesh çmimin marramendës që ata kishin shpenzuar për të blerë një shtëpi luksoze në Malibu.

Rezidenca e tyre ka kushtuar plot 200 milionë dollarë, duke thyer kështu një rekord të shitjes së shtëpive në Kaliforni në këtë proces.

Duke pasur parasysh shifrën e lartë që është blerë kjo pronë, nuk do të thotë se të gjithë përdoruesit e mediave sociale e pëlqejnë atë. Shtëpia në fjalë është projektuar nga 81-vjeçari Tadao Ando, një arkitekt fitues i çmimit Pritzker, i cili është ndër emrat më të respektuar të disiplinës.

“E gjithë sharmi i një qendre të zbrazët të shpërndarjes Costco. Ata mund të kishin blerë një burg pasi duket identik. Edhe paratë e kursyera!”, shkruajnë disa komentues.

Përhapja e re e familjes SoCal qëndron në 8 hektarë në enklavën e famshme të pasur të plazhit. Me një sipërfaqe masive 42,000 metra katrorë, ata e blenë atë nga Bill Bell, i cili është një nga koleksionistët më të mëdhenj të artit në botë.

Të enjten, Wall Street Journal raportoi se shtëpitë e projektuara nga Ando, i cili është me qendër në Osaka, Japoni, janë jashtëzakonisht të rralla me ndjekës të kultit. E sapo popullarizuar në grupin e listës A, me klientelë që përfshin edhe Kim Kardashian dhe ish-bashkëshortin e saj Kanye West, ka më pak se 20 rezidenca të dizajnuara nga Ando në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

West kishte synuar ta blinte vetë këtë shtëpi në Malibu vitin e kaluar për një shumë më të lartë, derisa sjellja e tij e çuditshme dhe komentet antisemitike i prishën të ardhurat e tij.

Gazeta shtoi se, për shkak të kontaktit të famshëm të Andos me betonin e përforcuar arkitekturor, ndërtimi tenton të jetë shumë më i shtrenjtë se ai i një shtëpie të zakonshme dhe klientët duhet të bëjnë përpjekje të mëdha për të parë produktin përfundimtar deri në përfundim. Bell dhe gruaja e tij Maria kaluan 12 vjet duke ndërtuar shtëpinë e tyre tashmë të dikurshme.

Por mjeshtëria e një njeriu duket se është pikëllimi i syve të një njeriu tjetër, të paktën në “Twitter”.

“Ata me të vërtetë shpenzuan 200 milionë dollarë për muret e burgut. Bunkeri i Luftës së Dytë Botërore?”, shkruan dikush në rrjetet sociale.

 

5 Komente

 1. A
  Ardi

  Hahaha. Kulmi i gazetarise jeni!!! Se kujt i plasi per keta, vec juve e dini. Po per shtepine e te gjatit asnje fjale? Ta kishe lidhur pak se do kishte lezet :) :) :)

  1. U
   Ushtaraku

   Eshte. bunker. me. cimento. te. varfer...????????

   1. g
    gati kati i dyte

    Ndertuar me paret e grus. Tani qe po shesim ca piktura, do i hedhim katin e dyte...

  2. ?
   ????????????????????????

   karrumat kan dollar

   Lini një Përgjigje