FOTOT: Sekretet e pazbuluara të Koresë së Veriut

30 Nëntor 2023, 11:53Lifestyle TEMA
FOTOT: Sekretet e pazbuluara të Koresë së Veriut

Koreja e Veriut gjithmonë është mbështjellë me një hije misteri dhe fshehtësie, duke u etiketuar me të drejtë si një nga vendet më enigmatike në botë.

Zyrtarisht e quajtur Republika Popullore Demokratike e Koresë, vendi ndan kufij me Korenë e Jugut, Kinën dhe Rusinë. Prej dekadash nën sundimin e dinastisë Kim, Koreja e Veriut ka një prej ushtrive më të mëdha në botë. Ushtria gjithashtu kontribuon në ekonomi, në sajë të fabrikave dhe bizneseve që drejton.

Filozofia e shtetit quhet “juche”, një shpike e gjyshit të udhëheqësit të tanishëm Kim Jong Un, Kim Il sung, sipas të cilit vendi duhet të jetë i vetëplotësuar, i pavarur dhe ku kryesorja është supremacia e shtetit mbi individin.

Shumica e informacionit që vjen në Shqipëri dhe Perëndim në përgjithësi për Korenë e Veriut, ka sfond politik, çka tregon vetëm një anë të shtetit aziatik. Por vendi është shumë kompleks, me kulturë dhe histori që tejkalon sundimin diktatorial të Kim-ëve.

Një libër me fotografi nga Koreja e Veriut, botuar së fundmi nga fotografi britanik Tariq Zaidi, zbulon disa sekrete të jetës së përditshme të koreano-veriorëve.

7 Komente

 1. g
  gangsterri me thik druni

  Aman o Gazetar loqja na thuaj ku shitet ky liber se po vdesim per ta gjetur e blere.Ju jeni thjeshte idiote te noterizuar

  1. N
   Nul Moka

   Qenka mirë shumë në Kore. Si ka mundësi?

  2. D
   Daullxhiu

   Si shqiperia ne kohe te xhaxhit

   1. R
    Rrobt komunisteve

    Fiks kshu ka qene shqiperia ne kohen e xhaxhit. Dhe te degjosh ca lepires te semure qe i atribuojne merita regjimit komunist. Qr fundi botes. Nje regjim i eger si ne kore mos me keq. Shfarosi gjithe opoziten. Persekutoi cdo ze ndryshe. Varferoi dhe madakroi ndergjegjen e gjithe kombit duke spiunuar nj-tj, edhe per banalitete qe sot te vjen keq kur degjon se shume njerezve u eshte shkaterruar jeta, bashke me familje, vetem per ndonje fjale goje

   2. G
    Greket jane thebyreqi

    Si pallatet e Lal fikut dhe Edi potures. Te dy hale

    1. M
     Mero baze

     Pot me lega at Jane vellezrit Siamese mero baze(by the lepirsi) dhe legend Pellumb ( gallof) kulla

    Lini një Përgjigje