FOTOT/ Siberianët zhyten në liqenin e ngrirë në temperatura -5 gradë

4 Dhjetor 2023, 15:23Lifestyle TEMA

FOTOT/ Siberianët zhyten në liqenin e ngrirë në temperatura

Siberianët, të mësuar që në fëmijëri me të ftohtin e acartë, kanë mirëpritur zyrtarisht ardhjen e dimrit, me një zhytje në ujërat e akullt.

Banorët marrin pjesë çdo vit në këtë zhytje për të mirëpritur dimrin, duke notuar në ujërat deri në -5 gradë celsius dhe kjo, sipas tyre, i ndihmon për të përballuar stinën e ftohtë, që premton shumë shpejt të shënojë -20 apo -30 gradë.

 

3 Komente

 1. X
  Xing me Ermali, (nipi i Dashnor Mama-qi t)

  Nuk e ve ne dyshim traditen e qytetareve Siberiane qe dimrin e presin duke u zhytur ne uje te ftohte, por a mund te na tregoje ndokush se ne cfare grade minus celsius ngrin uji kur zhytesit futen ne -5 C ?

  1. G
   Gjirokastriti

   - 4 grade

  2. T
   Taqo Loqo

   Profesor nipi i Ta-taqiut. Dmth uji ka ngrire kurse T e mjedisit eshte -5c

   Lini një Përgjigje