Histori dhe shkëlqim: njihuni me hotelin më të mirë në botë

22 Shtator 2023, 15:20Lifestyle TEMA

Histori dhe shkëlqim: njihuni me hotelin më të mirë në

Në një nga rajonet më idilike të Italisë, një akomodim përrallor ringjall mënyrën e pushimeve të epokave të shkuara në një stil unik.

Në shpalljen e 50 hoteleve më të mira në botë, Passalacqua mori drejtimin, duke lënë pas shumë hotele shumë më moderne. Juria u fokusua në gjithçka që e bën atë kaq të veçantë:

Liqeni i Como-s me të drejtë konsiderohet si një nga destinacionet më romantike dhe më të famshme në botë, një nga vendet ku e kaluara e lavdishme dhe historia e shkruar kryesisht në vilat e tij mbresëlënëse, është në dialog të pafund me fytyrën e tij aktuale kozmopolite.

Sot, liqeni i tretë më i madh në Itali dhe vendlindja e “epokës së vilave”, vendtakimi i preferuar i kremit artistik dhe aristokratik të Evropës për shekuj me radhë, zona që frymëzoi poetë, shkrimtarë, mendimtarë, piktorë, kompozitorë dhe regjisorë dhe në hijeshinë e saj të cilës i janë nënshtruar politikanë dhe yje të panumërt të kurorëzuar, është ende ëndrra e fundit e atyre që duan të zhyten për pak kohë në artin unik të dolce vita-s italiane.

Ndër rezidencat private të lakmueshme dhe akomodimet me pesë yje, vjen kompleksi verbues Passalacqua për të hyjnizuar mitin e Como-s dhe për t’u mësuar mysafirëve të tij thelbin e zakonit të preferuar të italianëve, “dolce far niente”.

Një parajsë në brigjet e liqenit

Passalacqua është një përvojë qëndrimi e përqendruar rreth ngrohtësisë, intimitetit dhe komoditetit të një vile në pronësi private, ku mbretëron luksi elegant dhe stili i pashembullt. Vila është ndërtuar në vitin 1787 për kontin Andrea Lucini-Passalacqua, në fshatin simpatik të Montrasio-s, një nga më piktoreskët e krahut jugperëndimor të liqenit.

Në 1831, kompozitori Vincenzo Bellini, pasardhësi i kontpronarit të parë, konti Alessandro Lucini-Passalacqua ishte një mik dhe mbrojtës personal, ndërsa qëndronte në vilë, vlerësoi bukurinë e pakrahasueshme të zonës, duke shkruar “O vende të dashura, më në fund. Unë të kam gjetur ty.” Dhe në dhomën verbuese të muzikës, të cilën konti filander e kishte projektuar si qendër të rezidencës së tij të shkëlqyer dhe që tani ka rifituar shkëlqimin dhe vitalitetin e saj, Bellini kompozoi operën “La Sonnambula”.

Pas vdekjes së pasardhësve të fundit Lucini-Passalacqua në 1890, vila ndryshoi disa duar. Pronarët që nga ajo kohë përfshijnë një baroneshë estoneze me dobësi për makinat e rralla dhe një antropolog të vetmuar hungarez, ndërsa i ftuari më i famshëm ka qenë padyshim kryeministri britanik Winston Churchill.

Vetëm në vitin 2018, vila me kopshtet e saj të mëdha u ble nga familja De Santis, me përvojë në industrinë e turizmit si pronarë të hotelit spektakolar Grand Hotel Tremezzo. Një restaurim dhe rinovim i gjerë që zgjati tre vjet, rezultoi në rihapjen e portave të Passalacqua-s në qershor 2022, duke rinovuar rolin e tij historik si një pikë referimi dhe model mikpritjeje në zonë. Çdo prekje e rafinuar dhe detaj i konsideruar me kujdes – nga dy motoçikletat e vjetra që janë në dispozicion të të ftuarve për të eksploruar zonën, tek Fiat-i elektrik portokalli që i transporton ato nga skaji në skajin e kopshteve, si dhe nga Beppe, shoferi i skafit që ju çon në turne me guidë përgjatë brigjeve të liqenit, duke garantuar një eksperiencë tërësisht të këndshme.

Që në fillim, qëllimi i familjes De Santis ishte që Passalacqua të ringjallte konceptin italian të “villeggiatura”-s, zakoni i shumëpritur i fisnikëve që lanë pallatet e tyre urbane dhe u shpërngulën në vilat e tyre fshatare për gjithë verën, së bashku me familjen e gjerë, miqtë dhe stafin e shërbimit, një mundësi për evente të gëzuara, argëtim dhe freskim.

Nuk ka hapësirë ​​që të mos dëshmojë për të kaluarën e lavdishme të vilës, qoftë kjo vilë, shtëpia kryesore në qendër të truallit të gjerë, me katin përdhes kushtuar kënaqësive të përditshme, këndin komod të barit, bibliotekën e pasur, kuzhinë e hapur dhe dy dhoma ngrënie me afreske elegante. Të gjitha shtohen në një sfond romantik të mbështjellë me mëndafsh me shkëlqim, punime delikate suvaje, kadife luksoze, qilima të ngrohtë dhe llambadarë me gaz.

E njëjta atmosferë mbizotëron edhe në Palazz, shtëpinë e gjatë dhe fshatare pas vilës, ku dikur ishin zyrat e pasurisë së familjes, por edhe në Casa al Lago, zona e kohës së lirë e krijuar nga liqeni në vitet 1970.

Restaurimi i të tre hapësirave jo vetëm ka nxjerrë në dritë të kaluarën dhe historinë vezulluese të vilës, por tregon edhe një histori tjetër: atë të artit të mjeshtërisë italiane dhe stilit italian. Punimet e qelqit dhe veprat unike të xhamit Murano të fryrë pasqyrohen në llambadar-vepra arti, gdhendje druri në mobilje mbresëlënëse të periudhës, mëndafshët e famshëm të Como-s në perde të pasura dhe sixhade delikate. Dhe nëse dikush pyet nëse ka diçka më mbresëlënëse, duhet vetëm të dalë jashtë, ku kopshtet magjepsëse duken si një ishull parajsor që noton në liqenin e bukur, mbi të cilin ofrojnë një pamje të papenguar.

Të vendosësh se në cilën nga dhomat ultra elegante dhe suitat luksoze të Passalacqua-s për të qëndruar është e vetmja vështirësi që dikush do të përballet në këtë mjedis ëndrrash. Ndërtesa strehon brenda mureve të saj të lashta tre vende për të qëndruar: Villa, Palazz dhe Casa al Lago, të gjitha me një profil të veçantë dhe të ndryshëm. /tesheshi.com/

1 Komente

  1. H
    Hmmm

    Aty ja vlen vertete . Eshte prrallore gjithcka ne ate Liqen. Ku je Amoooooooooooreeeeeeee ))) Dimi quando ?

    Lini një Përgjigje