“Hyp se të vrava, zdryp se të vrava” - Jimmy Kimmel flet shqip në emision, Dua Lipa kalon me sukses testin

9 Shkurt 2024, 10:20Lifestyle TEMA
“Hyp se të vrava, zdryp se të vrava” - Jimmy Kimmel flet

Dua Lipa është një nga ambasadoret më të mira që ka vendi ynë në arenën ndërkombëtare.

Ajo ka promovuar Shqipërinë në sytë e gjithë botës dhe kështu ka bërë edhe kësaj here.

E ftuar në Jimmy Kimmel Live, bukuroshja ka treguar edhe njëherë se është një njohëse shumë e mirë e gjuhës shqipe.

Moderatori i ka sjellë asaj disa shprehje frazeologjike në shqip si “i ka bërë rrush e kumbulla” apo “hyp se të vrava, zdryp se të vrava” dhe Dua Lipa ka shpjeguar më së miri kuptimin e tyre.

Duhet thënë se Jimmy Kimmel i ka thënë këto fjalë në gjuhën shqipe që e ka surprziuar jo pak bukuroshen shqiptare.

26 Komente

 1. P
  Paniku

  Është e mbrekullueshme me thjeshtësinë e diturinë e saj

  1. r
   reti11

   Sakt! Goc për's'mbari!

  2. E
   Enea

   Nje reklame e tille ne nje nga emisionet me te ndjekura ne bote duhet ta mbushte Shqiperine me turiste nga e gjithe bota, por e kemi demtuar kaq sume imzhin e ketij vendi gjate viteve sa duhet shume shume kohe per te ndryshuar me gjithe ndihmen e Dua Lipas ne Jimmy Kimmel apo yjeve te tjera.

   1. L
    Leonardi ..Passau Bayern DE

    Enea , jo e kemi ne demtuar Shqiperine pergjitehsi , por e kane ...demtuar imazhin e Shqiperise ne vite ...dhe ata qe e kane demtuar dihen me emra dhe mbiemra ...dhe vazhdojne akoma dhe sot e kesaj dite punen e tyre antishqiptere ....viti 1997 psh , cadra e turpit , dhe tani ngjarjet poshte pallatit ...gerdeci , 21 Janari , etj etj keto sikur te mos i kishim ndoshta do te ishim ne te tjera nivele ....nejse . perpjekja vazhdon , kurre nuk eshte von , vec vitet ikin dhe plaget duan kohe te rikuperohen ...

   2. K
    Kadriu

    Mrekullì e vertete eshte

    1. T
     Tani

     Enea,e vertete. Shume e kemi demtuar emrin shqiptar. Na marrin per kriminele dhe drogmene ,kur prezantohemi. Sidoqofte ,ne te rregulltit,perpiqemi ta ndryshojme imazhin

     1. M
      Malokeria

      Keni harruar Mulin, Gazin, Vokshin, Salinjanin....kur ndezin flake e grinden ne kuvend, gjuajne me veze e miell, qendojne poshte pallatit te Sales, keta e promovojne Shqiperine.

      1. X
       X-ray

       Dua, kemi Yll…

       1. a
        a

        malokeria si gjithmone edhe gjuhen shqipe po e bastardon, zdryp i thone zbrit o trushkulur

        1. A
         Angjelini

         "Zdryp" eshte dialekt ose slang siq quhet ne Anglisht o i bekuar. Edhe Anglishtja ka mjaftushem fjale rruge. Shqipen e bukur po e poshterojn gazetart dhe politikant ne Shqiperi dhe Kosove dhe jo Dua Lipa. Ajo na ben krenar!

         1. G
          Gazeta

          Ajo goc e rritur ne Angli dhe eshte milionere dhe e famshme por se bashku me familjen vijne ne Shqiperi cdo behar kalon pushime dhe thote jam shqiptare. Ka marre dhe nenshtetsine shqiptare. Ndersa njerezit si ti a ndonje tjeter vetem vrer nxjerrin nga goja e mendja per shqiperine dhe u thoni femijve ikni e mos ktheni koken pas. E keqja eshte se mendoni se dini shqip me mire.

          1. R
           RKS

           Edhe nje mjeran qe nencmon gjuhen e Mjedes, Fishtes dhe Podrimjes. Ja nje thenje ne gjuhen tone te bekuar per pershkruan nje si ti. "I keshti te kesh".

          2. E
           Emigranti T

           Bravo DuaLipa! Great Job. Keep doing what you are doing

           1. E
            Eno

            Mbas disa vitesh gjuha shqipe do te jete gjuhe ne zhdukje . Per faktin se shqiptaret po asimilohen neper bote duke braktisur vendin e tyre. Mbas mbase 50 vitesh kjo video do te jete nje kujtim i bukur i nje gjuhe e cila do te jete ne zhdukje e siper.

            1. t
             tetovari2

             Saktë,e filloi Sali tradhëtari që në fillet e "demokracisë saliane"duke e zavendësuar fjalën "kaltërt "me blu!!!? Pas kësaj filluan gazetarët e plepave dhe folësit e mediave elektronike.

            2. P
             Paramount

             Je e madhe DUA!

             1. J
              Jakova

              Ha ha ha...bukur , "e kish nje derrase mongi :)))) Nuk ka gjuhe me te bukur se gjuha shqipe,kur ajo flitet me theksin e Kosoves! Dua ,te duam !

              1. D
               Drilon

               Ne si shqiptare nuk jemi shume nacionaliste. Po ta kishte nje vend tjeter Duan ose Bebe Rexhen, Ava Max apo Rita Oren, ne momentin qe ato do publikonin nje album do e mbeshtesnin te gjithe duke e derguar ne vendin e pare. Ne kemi miliona njerez ne mbare boten, por shume albume te tyre nuk arrijne te shkojne ne vendin e pare. Imagjino ti kishte Serbia,

               1. B
                Ben

                Ti ia fut kot, Drilon! Shqiptaret ne te gjithe boten kane ndihmuar Dua Lipen apo Bebe Rexhen! Do ta kuptosh po te jetosh ne SHBA. Familja ime i ka ndjekur videot e Dua Lipes qe kur ishte e vogel. Lexo pak me shume!

                1. D
                 Detari

                 nuk jeni fare thuaj, si mundet te jeshe pak nacionalist dhe muslim adhurues i sulltaneve?

                 1. e
                  enter""

                  Une jam nje nga te privilegjuarit qe nuk i ka degjuar asnje kenge ketyre qe permend ti. ahahahahaah As kam ndermend ti mbeshtes fare.

                 2. R
                  Roni

                  Ehhh Dua dhe sDua

                  1. D
                   Detari

                   ka shprehje me te mira gjuha arberore, keto te Lipes jane shume vulgare dhe te rendomta nuk pasqyrojne kulture.

                   1. e
                    enter""

                    Emisioni i ketij eshte nje nga me te PAndjekurit. Vetem ca ekstremiste liberale e shikojne ne NY se pjeses tjeter nuk ja ndjen fare.

                    1. C
                     Cuko

                     Zdryp o turqisht o gazetar leshi

                     1. m
                      meta

                      Bukur shume si Jimmi dhe Dua. Ide e mrekullueshme e Dues ( Dugagjinit ) per te folur te dy shqip. Pasi qe edhe Jimmi ka nje sasi te vogel gjaku shqipetare.

                      Lini një Përgjigje