Ishulli pranë Shqipërisë, ku 1 në 3 banorë jeton mbi 90 vjeç

13 Nëntor 2023, 17:40Lifestyle TEMA

Ishulli pranë Shqipërisë, ku 1 në 3 banorë jeton mbi 90

Një ishull i izoluar në Greqi është bërë shumë i njohur për shkak të jetëgjatësisë së banorëve të tij, të cilët falenderojnë për këtë jetën pa stres dhe seksin në pleqëri.

Të gjithë ata që kërkojnë të zbulojnë “burimin e rinisë” nuk duhet të kërkojnë më larg se ishulli 99 milje katror i Ikarias në Greqi.

Sipas statistikave zyrtare, në këtë ishull 1 nga 3 banorët jeton më shumë se 90 vite. Por ishulli nuk është i famshëm vetëm për jetëgjatësinë, por edhe për shëndetin e mirë.

Ikarianët ndjekin një stil jetese krejtësisht ndryshe nga banorët e qyteteve të mëdha. Një studim nga universiteti i Mjekësisë së Athinës zbuloi se banorët në Ikaria konsumojnë shumë bishtaja, peshk dhe vetëm 5 herë në muaj mish.

Ata hanë perimet nga kopshtet e tyre pa pesticide dhe kanë një diet të ulët me sheqer, por të lartë me vaj ulliri. Ikarianët pinë 3 kafe në ditë dhe të paktën 2-4 gota verë.

10 Komente

 1. B
  Boll na bot me qesh o graqirat e Halese baze

  cfar rendesie apo kenaqsia ka te lndesh dhe jetosh si pederaste per kte Bote ? ha ha ha ha . Jo mor malaga ,s'dua kurr te jem apo ngjam nj shkerdhate Greku e akoma me pak se sa e s jeton nji mut i Njerzimt

  1. A
   Andreas

   Si mund te perkufizohet dikush qe mendon si malaka, shkruan si malaka, qesh si malaka dhe u thote "malaga" te tjereve?!!!

  2. T
   Tipi

   Ishulli prane Shqiperise??? Prane Turqise thuaj o gazetar. Hajde , hajde.... Meso gjeografine, meso. Klm!

   1. G
    GJEOGRAFI

    hape harten o qorr mos te flasi bytha para mendjes o TIPI SHIKOJE KU BIE IKARIA O KOQE. ne detin JON o koqe.

    1. D
     DMK

     Hape ti e shikoje vete që është afër Turqisë mos bej si expert kot

     1. 6
      600 vjet nuk u poqe, o shqiptar o kokloqe

      ti nuk je qorr ( mos i ofendo) , por nje idot. ishulli ndodhet ne detin Egje o cazzo.

    2. N
     Niku

     Na kenaqet me kete gjeografine tuaj. Ikaria afer Shqiperise? Keni pare ndonje harte te Mesdheut se ku i bie Ikaria e ku Shqiperia? Me kete logjike edhe Shqiperia eshte afer Rusise.

     1. G
      Grida Duma

      Ishulli paska emen t bukur.

      1. 6
       600 vjet nuk u poqe, o shqiptar o kokloqe

       gjigand je , si per komentin edhe emrin

       1. s
        sulo barusha

        Prandaj jetojnë gjatë së hane te gjatin

       Lini një Përgjigje