Ja se si moti ekstrem mund të ndikojë këtë sezon veror në Europë dhe Mesdhe!

2 Qershor 2023, 22:41Lifestyle TEMA

Ja se si moti ekstrem mund të ndikojë këtë sezon veror

Është e pamohueshme që moti luan një rol të rëndësishëm në shijimin e pushimeve tuaja. Ndërsa shumica e njerëzve janë në kërkim të diellit, megjithatë, ekziston një kufi se sa nxehtë dëshironi të jetë. Sidomos nëse kjo nxehtësi vjen me reshje të forta shiu, përmbytje ose zjarre. Dhe, me motin ekstrem dhe kushtet e paparashikueshme që po bëhen më të zakonshme në EUropë për shkak të ndryshimeve klimatike, udhëtarët mund të përballen me ndërprerje këtë verë.

Në janar, tetë vende – Bjellorusia, Republika Çeke, Danimarka, Letonia, Lihtenshtajni, Lituania, Holanda dhe Polonia – vendosën rekorde të reja sezonale të të gjitha kohërave në ditën e parë të muajit. Franca gjithashtu theu më shumë se 100 rekorde të nxehtësisë atë ditë. Moti tepër i ngrohtë bëri që shumë destinacione të famshme europiane të skijimit panë pak ose aspak borë, duke përfshirë pjesë të Alpeve. Disa u detyruan të mbështeteshin tërësisht në borën artificiale.

Në prill, Portugalia dhe Spanja piqeshin në nxehtësi ekstreme me temperatura që arrinin midis 36.9°C dhe 38.8°C në pjesët jugore të secilit vend. Maji e pa këtë vapë të shndërruar në rrebeshe dhe përmbytje të shpejta në Spanjë pasi disa rajone të njohura nga turistët përjetuan reshjet e tyre të para në muaj. Pas një sezoni të thatë dhe katastrofik të skive, edhe Italia u godit nga përmbytjet vdekjeprurëse në maj. Shiu prej gjashtë muajsh ra në 36 orë në rajonin Emilia-Romagna duke lënë të paktën 13 njerëz të vdekur, mijëra të evakuuar nga shtëpitë e tyre dhe kaos në rrjetet e transportit.

Bota mund të vendosë rekorde të reja të nxehtësisë këtë vit për shkak të fenomenit të motit El Niño. Shkaktuar nga fakti se ujërat në Oqeanin Paqësor po bëhen shumë më të ngrohta se zakonisht, kjo ngjarje do të thotë se ka të ngjarë të përballemi me valë të nxehta më intensive, sezone të nxehta të zgjatura dhe stuhi më të fuqishme. Ky vit tashmë parashikohet të jetë më i nxehtë se 2022 dhe viti i pestë ose i gjashtë më i nxehtë në histori.

Temperaturat në të gjithë Spanjën, Francën dhe Italinë kanë më shumë se 60 % gjasa të jenë shumë mbi mesataren midis qershorit dhe gushtit të këtij viti, sipas Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike Copernicus. Ai parashikon se Europa jugore dhe perëndimore do të shohin më të keqen e të nxehtit. Por parashikimi sezonal parashikon gjithashtu reshje mbi mesataren në të gjithë Europën Jugore gjatë gjithë verës. Këto rrebeshe, megjithatë, nuk ka gjasa të kenë shumë ndikim në kushtet e thatësirës së zgjatur në këto rajone. Në përgjithësi, mund të nënkuptojë mot më të paparashikueshëm dhe intensiv në Mesdhe gjatë sezonit të ngarkuar të festave.

Temperaturat jashtëzakonisht të larta rrisin gjithashtu rrezikun e zjarreve në pyje me autoritetet franceze që paralajmërojnë se sezoni po fillon shumë më herët se zakonisht. Dhe me reshjet që nuk kanë gjasa të lehtësojnë kushtet e thatësirës, udhëtarët mund të shohin kufizime në përdorimin e ujit nëse zgjedhin të vizitojnë disa pjesë të Europës Jugore këtë vit.

Megjithëse dielli dhe nxehtësia shpesh tërheqin turistë në destinacione të caktuara, udhëtarët po bëhen më të vetëdijshëm se kur është shumë nxehtë për të qenë të këndshëm. Një sondazh i kryer vitin e kaluar nga ofruesi i sigurimit të udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar InsureandGo zbuloi se 71 % e njerëzve mendonin se pjesë të Europës do të ishin shumë të nxehta për t’u vizituar gjatë verës deri në vitin 2027. Destinacionet për të cilat ata shqetësoheshin më shumë ishin Spanja, Greqia, Turqia dhe Qiproja.

Deri në vitin 2100, destinacionet e njohura të pushimeve në të gjithë Europën mund të përballen me rrezikun e më shumë valëve të të nxehtit që thyejnë rekord të paprecedentë, sipas një studimi të fundit nga Universiteti i Bristolit në Mbretërinë e Bashkuar. Një raport tjetër paralajmëroi në prill se Parisi mund të përballet me temperatura të larta të verës prej më shumë se 50°C deri në vitin 2050.

Komisioni Europian i Udhëtimit (ETC) ka zbuluar tashmë se kushtet e favorshme të motit kanë po aq ndikim në zgjedhjet e njerëzve për udhëtime të gjata sa edhe vizita e monumenteve me famë ndërkombëtare. Një studim i fundit zbuloi se 30 % e njerëzve e konsideronin atë si kriterin më të rëndësishëm kur zgjidhnin një destinacion. ETC thotë se tregon një ndërgjegjësim të shtuar midis udhëtarëve për kufizimet e vendosura nga kushtet ekstreme të motit.

2 Komente

 1. B
  Black Jack

  Keq puna. Fundi I njerezimit

  1. P
   Phoenix

   Filloi dhe Mero mashtrimet e propagandes se ndryshimit te motit. Po moti prandaj quhet klime, sepse ndryshon vazhdimisht njehere ben nxehte e njehere ftohte. Njehere bie shi e tjetren nuk bie. Duke krijuar iluzionin e ndryshimeve klimaterike, duan qe te justifikojne diktaturen Globale/ Kjo eshte axhenda 2030 e UN " Sustainable Development ". Mos u mashtroni, po hidhen shume para, per ti meshuar mashtrimit qe te krijohet iluzioni i ndryshimeve klinaterike drejt skllaverimit dhe shkaterrimit te njerezimit. E gjitha eshte nje mashtrim Global i promovuar nga mafia financiare Globale, ashtu si Covid-19.

   Lini një Përgjigje