Këngëtari shqiptar: Mblidhja domate për të mbijetuar në Greqi. Ishte një punë që nuk e bënin burrat, por gratë

19 Nëntor 2023, 09:30Lifestyle TEMA

Këngëtari shqiptar: Mblidhja domate për të mbijetuar në

Këngëtari i mirënjohur Stefi Prifti ka bërë një rrëfim duke u ndalur te emigracioni në periudhën e vështirë të 1991-shit.

Stefi rrëfeu se kur emigroi në Greqi, si të gjithë shqiptarët edhe ai është detyruar të bëjë punë të vështira për të mbijetuar, sikurse ishte mbledhja e domateve.


"Emigracioni, momenti i parë ishte edhe i çuditshëm dhe i vështirë. Ndonjëherë duhet edhe një fije fati dhe Endrin e kishim përciellë pak muaj më parë. Endri kishte 6 muaj, ose më mirë të themi 5 sepse 1 muaj ndenji te kushërirat e mamasë si turist dhe e mbajtën ato në pëllëmbë të dorës.

Më pas ne iu lutëm atyre që t’i gjenin një punë sepse bëhej fjalë për në 1991-shin. Dhe Endri kishte 5 muaj që punonte punë të ndryshme, punë krahu, çfarë t’i dilte para për të jetuar.

Në momentin që shkova unë, edhe unë po ti bëshë bashkë të gjitha punët e mija, punova dy javë.

Mund t’ju bëjë për të qeshur, por unë kam mbledhur domate dy herë dhe atë mbaj mend si punën fizike më të vështirë që kam bërë si burr në Greqi. Ishte një punë që nuk e bënin burrat por gratë", tha Stefi në “S’e luan Topi” në Tch.

19 Komente

 1. D
  Djal durrsak

  Ky gjithe jeten e tij ate pune qe bejne grate ka bere

  1. R
   Rolandshehu40@ gmail.com

   Hahahaahahahaha.. !!!!! Fix fare

  2. D
   Daullxhiu

   KY eshte kot fare, gjith kortare kendojne si ky.

   1. "
    "BOHOTINA"

    "Kengetar i mirnjohur"!!!...

    1. K
     Korçari

     E ça pastaj se paska mbledh domate? Ka punuar si gjith të tjerët. Ku ësht lajmi këtu??? Pastaj ky sësht ndonjë far këngëtari.

     1. X
      Xhaxhua jam

      Nuk e kuptova çfar lajmi është ky.

      1. L
       Lefta'

       E provove ndertimin nje dite e re me gjithe karrocen me llaç hihihi

       1. T
        Tironsi i Vorrit Bomit

        Ky eshte Pederast tipik s'kane faje Korcaret qe shkojne me te tjere , pasi burrat i kane si ky Palla. Na kenaqen Korcaret ne Tirane dhe thone burrat Korcare bejne punen e grave , u shtofshin Pederastet ne Korcar , grate Korcare i presim ne Tirane.

        1. T
         Tironsi i Vorrit Bomit

         Ky eshte Pederast tipik s'kane faje Korcaret qe shkojne me te tjere , pasi burrat i kane si ky Palla. Na kenaqen Korcaret ne Tirane dhe thone burrat Korcare bejne punen e grave , u shtofshin Pederastet ne Korcar , grate Korcare i presim ne Tirane.

         1. m
          malcori

          shif mos te vjen burri

         2. T
          Tironsi i Vorrit Bomit

          Ky eshte Pederast tipik s'kane faje Korcaret qe shkojne me te tjere , pasi burrat i kane si ky Palla. Na kenaqen Korcaret ne Tirane dhe thone burrat Korcare bejne punen e grave , u shtofshin Pederastet ne Korcar , grate Korcare i presim ne Tirane.

          1. K
           Kokedomatja

           Me domate u fryve aq shume si bullar?

           1. B
            Ben

            Ky qenka trap komplet! Te githe te deshtuarit ne perendim dhe dembelat kthehen ne Shqiperi dhe behen "VIPA" duke u tallur me ate popull. Te gjithe te pafte!

            1. L
             Labi

             Ti as per te mbledh damote sje mer palle Kari e Jo mo kengetar Fuck you

             1. t
              tornitori

              k mbledhurvedhe donate thote oer mbijetese....e thote si te thuash qe te mbledhesh domate na qenka tmerri vete .1 jave e ka bere ate pune ,trego respekt percata qe ende e bejne duke mos e oermendur fare.....po aq tru keni ca do presesh .....mefioker ky dhe i vellai kokainoman...

              1. R
               Rezi

               Ore nuk u vjet turp që paragjykoni njerëzit vetëm se u treguan të sinqertë në një emision? Pse duhet t’i thoni gjithë këto fjalë e t’i vini epitete? Ai nuk e shau punën, tha atë që ka kaluar. Po ju komentues më sipër, ç’punë bëni? Këtë që të merrni njerëzit nëpër gojë? Kush ju paguan telefonin që e përdorni vetëm për të promovuar negativitet? Turp t’ju vijë, jeni bërë si ato që vetëm me thashetheme merren. Fjalë e lirë është kjo? Jooo kjo është turpi i njerëzve të degraduar.

               1. L
                Lexuesi gazetës

                BE ka mbaruar, janë të pakët ata që se dinë. Rusia jep grurë falas për 4 shtete të Afrikës, ndërsa Belgjika u heq minimumin jetik qytetarëve tanë në Bruksel., ose Greqia u përpoq të bllokoj hapjen e grup kapitujve në dhjetor. BE e ka gjithmon me të futur lëvizjen e lirë ,pasi vendos kushte të ndryshme dhe të shumta në interes të saj.Në fillim na kërkuan të strehojm 600 000 luftëtar ISIS, më pas na kërkuan të punsojm 1 milion fukarenj nga Bangladeshi,pastaj na kaluan mijëra agjent iranian ,dhe së fundi 2 baza për të raskapiturit në det, ku panvarsisht refuzimit të bashkis Lezhë, kjo nism e tyre ka drit jeshile. Të bojkotojm pjesmarrjen në euro 2024.

                1. C
                 Ciftelia e Internetit je !

                 Mendim i Grupit te Ciftelise ! por per kriminelin spiunin ordinere sali cfare na thua ! Se qenke mire me mendime te sakta !

                2. a
                 arrifi

                 ..... po me Urën ç'paten xhanem.Çte keqe ju beri ???

                 Lini një Përgjigje