“Kur i thashë se kisha dhimbje, doktori më tha gjej burrë”- Aktorja e njohur flet për paragjykimet gjinore

7 Dhjetor 2023, 12:02Lifestyle TEMA

“Kur i thashë se kisha dhimbje, doktori më tha gjej

Aktorja amerikane Selma Blair ka treguar për komentet e mjekëve për shëndetin e saj para se të diagnostikohej me sklerozë të shumëfishtë.

Gjatë një interviste me Kristen Welker në “Meet the Press”, ylli i filmave amerikanë konfirmoi se një mjek i sugjeroi asaj të martohej kur shkoi të kërkonte ndihmë për dhimbjen e fortë që po përjetonte.

“Unë vetëm qaja”, thotë ajo, ndërsa tregon reagimin e saj pas këtij propozimi.

“Nuk kisha mundësi ta përpunoja. Çfarë duhet të bëj me këtë informacion? E dija që dhimbja ishte e vërtetë. Mendova se ishte. Por fillova të bindja veten: Që thjeshtë jam shumë e ndjeshme. Nuk ka asgjë të keqe me mua.”Aktorja tha se kishte “kaq shumë trauma” duke u rritur, për shkak të mjekëve që “përfituan nga ajo kohë” ose “me të vërtetë thjesht nuk e shihnin”, siç rrëfen ajo.


“Ishte një paragjykim gjinor, në një masë të madhe. Çfarë dua të them… Po të ishte një djalë në klasën time që do të shkonte te mjeku për të njëjtën dhimbje koke dhe temperaturë kronike, do të ishte në operacion brenda javës”, vazhdoi ajo, duke treguar se ajo kurrë nuk kishte bërë një MRI pavarësisht simptomave të saj të luhatshme dhimbje koke dhe ethe për të balancuar problemet.

Ajo shtoi: Por ata ishin thjesht si “Oh, po tregohesh dramatike”, e di?

Ajo trajtoi çështjen e paragjykimeve gjinore në kujdesin shëndetësor në përgjithësi, duke shpjeguar,

“Unë mendoj se, veçanërisht kur isha e re, ishin të gjithë mjekët meshkuj të moshuar që ndoshta nuk dinin specifikat e një vajze dhe se nuk duhet të jo gjithçka duhet të jetë për menstruacionet.”

“Shumë studentë të mjekësisë nuk kanë sklerozë të shumëfishtë që të kenë përjetuar simptomat e saj nga dora e parë. Të gjitha ato mund të përkthehen në reagime emocionale. Kam dëmtim paraballor që më bënte të qaja si histerike dhe më pas të qeshja”, thotë ajo, duke treguar se shpesh zgjohej në mes të natës “duke qeshur si histerike ose duke qarë”.

Selma Blair u diagnostikua me sklerozë të shumëfishtë në vitin 2018. Gjatë viteve, ajo ka qenë e sinqertë për shëndetin e saj dhe ka ndarë përvojën e saj me publikun për të përhapur ndërgjegjësimin për gjendjen dhe për të fuqizuar të tjerët që vuajnë.

Aktorja e ‘Legally Blonde’ është nënë e një djali, për të cilin ndihet shumë krenare. Arthur ka lindur në vitin 2012 dhe është fryt i lidhjes së saj të dashurisë me stilistin Jason Bleick. Çifti nuk janë më bashkë.

“Djali më jep një qëllim”, ka thënë ajo në një intervistë.

“Kam një jetë të plotë. Sëmundja ime nuk është një tragjedi dhe unë do të jetoj një jetë që do të jetë shembull për djalin tim dhe të tjerët”.

1 Komente

  1. M
    Milano Moda ...

    O Tema ndaje mendjen,eshte kengetare apo pornostare....

    Lini një Përgjigje