Ky është vendi me cilësinë më të mirë të jetesës në botë

12 Nëntor 2023, 10:44Lifestyle TEMA

Ky është vendi me cilësinë më të mirë të

Pas një studimi të bërë US News and World Report  publikoi renditjen e vendeve më të mira në botë bazuar në cilësinë e jetës.

Për të renditur 87 vendet e listuara, US News and World Report, WPP dhe Shkolla Wharton e Universitetit të Pensilvanisë anketuan më shumë se 17,000 njerëz në mbarë botën.

Vendet më të mira për cilësinë e jetës u vlerësuan sipas matjeve të mëposhtme:


·    Përballueshmëria

·    Një treg i mirë pune

·    E qëndrueshme ekonomikisht


·    Familje miqësore

·    Barazia e të Ardhurave

·    Të qëndrueshme politikisht

·    I sigurt

·    Sistemi i shëndetit publik i zhvilluar mirë

·    Sistemi i arsimit publik i zhvilluar mirë

Suedia është vendi më i mirë në botë për përballueshmërinë, sigurinë dhe më shumë element të tjerë.

Sipas Numbeo , kostoja e jetesës në Suedi është mesatarisht 20.9%  më e ulët se në Shtetet e Bashkuara, ndërsa qiraja është 57.5%  më e ulët.

Sipas US News and World Report, Suedia është e njohur për kujdesin e saj shëndetësor falas dhe arsimin universitar .

Populli i Suedisë mburret me një nga vendet me jetëgjatësinë më të gjatë, me një moshë mesatare prej 82.8 vjeç, sipas CIA World Factbook .

Vendi ka një politikë të shkëlqyer të lejes prindërore: Prindërit kanë të drejtë për 480 ditë pushim të paguar kur një fëmijë lind ose birësohet. Nëse janë dy prindër, secili ka të drejtë për 240 prej atyre ditëve.

10 vendet më të mira në botë për cilësinë e jetës
1.                Suedia

2.                Norvegjia

3.                Kanadaja

4.                Danimarka

5.                Finlanda

6.                Zvicra

7.                Holanda

8.                Australia

9.                Gjermania

10.            Zelanda e Re

Norvegjia renditet si vendi i dytë më i mirë në botë për cilësinë e jetës.

Vendi ka prirje për barazinë gjinore, sipas CIA World Factbook.

Leja prindërore e vendit u mundëson prindërve të ndajnë kujdesin për fëmijën e tyre në shtëpi deri në 49 javë me pagë të plotë (ose 59 javë me 80% të pagës së tyre).

Norvegjia ofron gjithashtu një pagesë mujore për familjet nga një muaj pas lindjes së një fëmije deri në moshën 18 vjeç për të përballuar disa nga shpenzimet e rritjes së fëmijëve.

Jetëgjatësia e Norvegjisë në lindje është 82,75 vjet dhe që nga viti 2013, ajo është renditur në top 10-shen e vendeve më të lumtura në botë në Raportin Botëror të Lumturisë.

10 Komente

 1. .
  ...

  Edhe Suedinë, kanë fillue që ta bën mut islamiket, imigrantët Muslimanë. Krimi është trefishuë kohet e fundit, ku ka musliman nuke ka jet veç krime dhe dhunë. As një vend Musliman në listen e vendeve më mira për të jetue, dhe pastajë thonë që besonë në Zot.

  1. N
   Nje nga Skrapari

   Canada e treta.... sepse 65 perqinte e popullsise se afte per pune paguajne goxha tax qe te jetojne ne te njejtat kushte me te mirat se normalja edhe 35 perqint e popullsise qe me gjenerata te tera nuk e ka pare punen me sy dhe vetem ankohen dhe simulojne.Dhe kjo eshte pjesa me e perkedhelur e popullsise qe i plotesohen te gjitha kerkesat nga qeveria.Vetem per mbajtjen e nje qeni te regjistruar dhe certifikuar nga Institucionet veterinare qeveria u jepe 500 dollar ne muaj.Etj,etj....

   1. C
    Canadien

    Informacion i pasakte. Lexo me shume! Mos bej te zgjuarin kur je nje i palexuar.

    1. C
     Canadien

     Informacion i pasakte. Lexo me shume! Mos bej te zgjuarin kur je nje i palexuar.

   2. F
    Frenci

    Siguri ne Sueei lol qeveria atje po mendon te nxjerre ushtrine ne rruge per shak se bandat kane dale jashte kontrollit.

    1. T
     Taipi

     Suedia para norvegjise eshte genjeshtra me e madhe ne bote.

     1. C
      Cudia

      Kanadaja në vend të tretë...??? Me vjen të mendoj se ky raport qenka një gënjeshtër e tërë.

      1. -
       - O baba? - O bir!

       E pra, megjithatë në këto vende ka dhe shumë vetvrasje, për shkak të lumturisë së tepërt.

       1. N
        Noone

        Po Austria ku qenka?

        1. E
         Emigranti

         Lexo kriteret dhe pastaj be pyetjen …..ne Austri duhet nje muaj pune te futesh ne nje restorant ….eshte vend i pershtatshem pa as me te voglin dyshim , vec eshte shume e shtrenjte ……vec per nje gje i heq kapelen Austrise …..ka siguri shume te madhe , atje emigrantet dhe vecanerisht myslimanet duhet te llogarisin mire perpara se te hapin gojen dhe jo te krijojne banda sic thote dikush ketu me lart per Suedine …..nuk te lene as me te voglen mundesi te krijosh silloge dhe organizata te cuditshme …..

        Lini një Përgjigje