Miliarderi kinez akuzohet për mashtrim të investitorëve prej më shumë se 1 miliard dollarë!

16 Mars 2023, 21:50Lifestyle TEMA

Miliarderi kinez akuzohet për mashtrim të investitorëve prej

Miliarderi kinez dhe disident i shpallur, Guo Wengui u arrestua dhe u akuzua për mashtrim të mijëra ndjekësve me më shumë se 1 miliard dollarë përmes skemave komplekse të investimeve, njoftuan të mërkurën prokurorët amerikanë.

Guo, një kritik i vendosur i qeverisë kineze, i cili është mërguar në Manhattan dhe i afërt me ish-këshilltarin e Donald Trump, Steve Bannon, u arrestua në Nju Jork të mërkurën në mëngjes. Ai akuzohet për mashtrim ose përvetësim të parave të investitorëve duke përdorur skema të ndryshme, duke përfshirë kompaninë e tij mediatike GTV Media Group, një program kredie për fermë përmes Himalaya Farm Alliance dhe një kriptomonedhë të quajtur Himalaya Coin.

Prokurorët thanë se në vend që të përdorte paratë siç u premtoi investitorëve të mundshëm, Guo i drejtoi fondet për të investuar në një fond mbrojtës për të përfituar GTV dhe një të afërm, për të mbuluar pagesat e mirëmbajtjes për jahtin e tij luksoz prej 37 milionë dollarësh, 145 këmbë, në New Jersey. rezidencë dhe një makinë sportive Bugatti e ndërtuar me porosi me vlerë 4.4 milionë dollarë.

Guo bashkëthemeloi dy organizata jofitimprurëse, Fondacionin për Sundimin e Ligjit dhe Shoqërinë e Sundimit të Ligjit, të cilat prokurorët pretendojnë se ai i përdori për të tërhequr ndjekës që besonin në shumë nga idetë e tij.

Këto organizata jofitimprurëse ishin të lidhura me një grup që promovonte teorinë se koronavirusi i ri ka të ngjarë të ishte projektuar në një laborator kinez. Organizatat e Sundimit të Ligjit u themeluan nga Guo dhe Bannon.

Bannon nuk është akuzuar në këtë rast. Bannon u arrestua në vitin 2020 në jahtin e Guo-s me akuza të palidhura për mashtrim që rrjedhin nga një përpjekje për mbledhjen e fondeve të murit kufitar. Bannon u fal nga Trump, por u padit për akuza të ngjashme shtetërore. Bannon është deklaruar i pafajshëm.

Prokurorët thanë se kanë sekuestruar 634 milionë dollarë nga 21 llogari bankare dhe një Lamborghini Aventador SVJ Roadster.

1 Komente

  1. M
    Maks

    Ky te ishte ne kine merte gjysmen e lekut ne stadium Por ka fat qe eshte ne perendim dhe mund ta denojn duke e futur ne politik

    Lini një Përgjigje

    Blog Tema