Misteri i vdekjes së djalit jashtëmartesor të Alain Delon

22 Maj 2023, 12:11Lifestyle TEMA

Misteri i vdekjes së djalit jashtëmartesor të Alain Delon

Fotografi 60-vjeçar Ari Boulon, djali i jashtëligjshëm i aktorit francez Alain Delon dhe këngëtares Nico, e cila vdiq në vitin 1988, u gjet i vdekur në banesën e tij në Paris në orët e para të së shtunës.

Sipas mediave franceze, një grua 58-vjeçare, e cila me sa duket është partnerja e 60-vjeçarit është arrestuar me akuzën e “mosdhënies së ndihmës ndaj personit në rrezik”. Prokuroria e Parisit deklaroi se ndalimi i gruas është konsideruar i nevojshëm deri në zbardhjen e rrethanave të vdekjes së të ndjerës, e cila ishte gjysmë plegjike dhe e kufizuar në karrocë.

Ishte ora 4 e mëngjesit të së shtunës (me orën lokale) kur autoritetet u alarmuan nga e dashura 58-vjeçare e Ari Boulon dhe nxituan në banesën e fotografit. Trupi i Boulon u gjet në dekompozim të avancuar në dhomën e ndenjes së banesës. 58-vjeçarja është paraqitur para autoriteteve si shoqe fëmijërie e të ndjerit dhe ka deklaruar se është kthyer në Paris pas një udhëtimi dhe ka vizituar apartamentin e Boulogne me djalin e saj 21-vjeçar.

Sipas të dhënave të para të hetimit të kryer nga departamenti i policisë së qarkut 15 të kryeqytetit francez, ku jetonte djali jashtëmartesor i Alain Delon, 60-vjeçari përballej me probleme shëndetësore dhe më parë ishte trajtuar në spital. “Herën e fundit që fola me të, një muaj më parë, ai ishte në një karrocë me rrota pas një rënie të rëndë”, tha një person i afërt me 60-vjeçarin për gazetën Le Parisien. Në trupin e Ari Boulon do të bëhet autopsi, për të dhënë përgjigje për shkaqet e sakta të vdekjes së tij.

Fotografi 60-vjeçar Ari Boulon ka deklaruar prej dekadash se është djali jashtëmartesor i Alain Delon, ndërsa ylli i famshëm i kinematografisë franceze e ka mohuar kategorikisht.

Nëna e tij, Nico, ishte një modele, aktore dhe këngëtare e grupit Velvet Underground. Grupi amerikan kishte nxjerrë albumin e tij të parë në mars 1967 me këngëtaren German Nico, alias Christa Pefgen, e cila mori pjesë si aktore në filmat e famshëm që bënë një epokë, si “La Dolce Vita” e Federico Fellini-t.

Sipas saj, djali i saj lindi nga një marrëdhënie kalimtare me Alain Delon, një fakt që aktori i njohur nuk e pranoi kurrë. Nico u nda nga jeta në moshën 49-vjeçare në korrik 1988 pas një aksidenti me biçikletë në Ibiza, ku ndodhej me pushime. Artistja kishte deklaruar disa herë në publik se e kishte të vështirë të rriste e vetme djalin e saj pasi Alain Delon nuk donte asnjë kontakt me fëmijën. Por përveç detyrimeve artistike, ajo ishte e varur nga heroina për dekada të tëra. Kështu nëna e Alain Delon, Edith, së bashku me burrin e saj të dytë, Paul Boulon, adoptuan Arin, i cili mori mbiemrin e njerkut të tij.

Në shtator 2019, Ari Boulon paraqiti një kërkesë për njohjen e atësisë kundër Alain Delon përpara gjykatës së Orléans në Francën qendrore, sepse aktori i famshëm zotëronte një rezidencë në rajonin më të gjerë të Loire. Megjithatë, në gusht 2020 gjykata deklaroi se i mungonte juridiksioni për të shqyrtuar çështjen pasi Delon ka vërtetuar se vendbanimi i tij i përhershëm që nga viti 1984 është në Zvicër. I njëjti vendim u dha në shtator 2021 nga Gjykata e Apelit të Orleans, ku djali jashtëmartesor i Delon kishte apeluar kundër vendimit të shkallës së parë. 60-vjeçari i kishte kërkuar avokatit të tij që të apelonte vendimin e Gjykatës së Apelit. Apeli i tij është në vazhdim dhe betejën e tij ligjore pritet ta vazhdojnë dy fëmijët e tij, 24-vjeçari Charles dhe 17-vjeçari Blanche.

87-vjeçari sot Alain Delon, një yll kinemaje në vitet 1960 dhe 1970, është zyrtarisht baba i tre fëmijëve.

1 Komente

  1. k
    kujt po i rruhet per alain delon

    e jo me per dobicin e tij

    Lini një Përgjigje