Përse francezët po kryejnë gjithmonë e më pak marrdhënie seksuale?

7 Shkurt 2024, 15:15Lifestyle TEMA

Përse francezët po kryejnë gjithmonë e më pak

Franca po vuan nga një “rënie e paprecedentë e aktivitetit seksual”, veçanërisht tek të rinjtë, sipas një studimi të ri.

Rreth 28 % e 18-24 vjeçarëve që kishin fjetur tashmë me dikë në jetën e tyre nuk kanë pasur marrëdhënie seksuale prej një viti, krahasuar me 5% në vitin 2006, sipas sondazhit të Ifop.

Në grupmoshën 50-59 vjeç, 35 për qind e francezëve pranuan se kanë qenë seksualisht joaktivë gjatë 12 muajve të fundit, një rritje e konsiderueshme nga 10 për qind që ishte në vitin 2006.

François Kraus, drejtor i njësisë së gjinisë, seksualitetit dhe shëndetit seksual të Ifop, tha për France Inter: “Më parë, francezët mendonin se duhej të bënin seks dy ose tre herë në javë, por sot nocioni i maturisë, i cili është mjaft i përhapur, ka reflektuar në aspektin seksual.”

Studimi gjithashtu vë në dukje një rënie në frekuencën e aktivitetit seksual. Rreth 43 për qind e francezëve raportojnë se kanë kryer marrëdhënie seksuale mesatarisht një herë në javë, krahasuar me 58 për qind në vitin 2009.

Sipas Ifop, kjo "tkurrje në aktivitetin seksual po ndodh në një sfond të disociimit në rritje midis bashkëshortësisë dhe seksualitetit".

Më shumë se gjysma e grave të rritura (54 përqind) dhe 42 përqind e burrave thonë, për shembull, se mund të jetonin me dikë në një marrëdhënie thjesht platonike.

Francezët gjithnjë e më shumë duket se mendojnë se “ata nuk janë më të detyruar të kenë një jetë seksuale intensive ose plot tension për të qenë një çift i suksesshëm”.

Ifop tha se bota dixhitale ishte pjesërisht fajtore që jeta e sotme seksuale ishte "më pak intensive se përpara moshës së telefonit inteligjent dhe brezit të gjerë".

“Koha seksuale” duket se është në konkurrencë të qartë me kohën e kaluar në ekrane, të cilat jo vetëm ofrojnë një mjet për të kënaqur nevojat sociale dhe/ose seksuale, por gjithashtu priren të “hanë” kohën e kaluar me dikë tjetër”, tha zoti Kraus i Ifop. (CNN)

Përse francezët po kryejnë gjithmonë e më pak

10 Komente

 1. T
  Treni

  Nuk e di për francezët vlla, por në Shqipëri vajzat o po shkojnë me të huajt, ose me tragikantët e drogës ose me sociopatët. Vetëm ata po bëjnë ndonjë gjë këndej. Me aq sa kam pa unë të paktën, por mund ta kem gabim.

  1. X
   Xristos katalitiz

   Edhe per ty keshtu thone qe e ha ne b… me shpesh se ne 2006

  2. T
   Toka e dashurise

   Francezet po bejne me pak seks?? Erdhi fundi i botes. Nuk ka shenje me te qarte.

   1. A
    Amour

    Cdo gje mund te pakesojne francezet, vetem seksin dhe veren jo, po mos kini merak...

    1. J
     J

     Nga 7 here ne dite, tani bejne seks 5 here ne dite. Skandal

     1. M
      Medet

      Nuk ka bota problem me te madh se sa seks bejne francezet qejfli. Derisa te kapin ritmin e zakonshem francezet, nuk leviz bota.

      1. C
       Croissant

       Po genjejne per zotin. Romantiket e botes po bekan me pak seks. Jo ore ska mundesi se rrejne

       1. N
        Non

        Ku rrine pa seks keto po kot thone.

        1. M
         Mero Gelboqja

         Te qajme hallin e problemeve te botes se pare. Shqiptaret nuk numerojne dot sa seks bejne se duhet te numerojne ushqimet dhe ilacet qe kane me liste ne fund te muajit. Me ate merruni. Eshte bere djathi luks.

         1. H
          Henris Fahri Balliu

          "Mero Gelboqja"! Shko or koqe gamori ne pune mos rri ne portale tuj i kref bishtin Sahalese. Njele tuj u anku o loqe. "Ushqime ne ilaçe me liste"!!!!!!. Te kush dyqan i ke pa listat mer kar? I ke pa te dyqani posht kacolles se Argits ne rrugen "Mustaf Matohitja"?

         Lini një Përgjigje