Peshon një ton dhe është 5 metra e lartë, skulptura e parë e një gruaje të mbuluar do vendoset në Londër

23 Shtator 2023, 18:52Lifestyle TEMA
Peshon një ton dhe është 5 metra e lartë, skulptura e

Një grua e mbuluar me hixhab është skulptura e parë e këtij lloji që pritet të zbulohet për publikun në tetor. “Forca e hixhabit” është dizajnuar nga skulptori Luke Perry dhe do të instalohet në Smethwick, Birmingham.

Skulptura është pesë metër e lartë dhe peshon rreth një ton.

Forca e hixhabit përfaqëson gratë që e mbajnë veshjen e besimit mysliman, një pjesë e papërfaqësuar e komunitetit tonë, por shumë e rëndësishme për të. Ka diçka për të cilën disa njerëz ndihen shumë të përkushtuar, identifikohen me të dhe janë të lumtur për të.

Por nuk është diçka që e shohim rregullisht, sidomos në artin publik, aq në pak në narrativën heroike.

Perry ka projektuar më parë skulpturën Black British History is British History, së bashku me Canaan Brown, e cila u instalua në Winson Green.

Perry në atë kohë deklaroi se për të ishte e rëndësishme të përfaqësonte të gjithë ata që jetojnë në Britaninë e Madhe. E ardhmja e vendit tonë ka të bëjë me atë që na bashkon, jo atë që na largon, prandaj është e rëndësishme që të kemi përfaqësim në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, të kujtdo që jeton këtu.

8 Komente

 1. G
  Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

  Jo "forca e hixhabit", por duhet te jete forca e injorances, prapambetjes, dhunes, mizorisë...

  1. H
   Hoxhë Elvis Presley

   Londonistan!

  2. L
   Labi

   Provojeni e vendosni ne vendet muslimane nje murgeshe a ku di une...Perdhosje e vlerave te islamit etj etj...

   1. K
    Ky eshte vetem nje aperitiv....

    Shkerdheheni boten me hixhab, por mos harro te besh skulpture ndonje terrorist islamik qe perfaqeson ISIS.

    1. L
     Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

     Keni per t'i pa hajrin hixhabit...

     1. E
      Enxhi

      Jo ne Londer ore gazetar, por ne nje qytet tjeter sic eshte Birmingham, i dyti per nga madhesia dhe popullsia ne Mbreterine e Bashkuar. Titulli eshte gabim. Ai qytet nuk eshte aspak afer me Londren. Apo futja kot se nje qytet i dime Anglise. Eh pike e zeze. Nga ana tjeter eshte nje statuje qe tregon se cdo fe dhe kombesi ne Britani jeton ne paqe me nj-t dhe tregon solidaritetin dhe vleresimin per grate muslimane ne jeten e perditshme britanike. Doktoresha, gazetare etj. Madje Channel 4 ka nje prezantuese kryesore lajmesh me shami dhe eshte super. Bravo bota e qyteteruar. Britania eshte shume para cdo shteti tjeter europian per respektimin e cdo feje dhe dhe kombi.

      1. A
       Artani

       Skandaloze, feja eshte shkaterrimi njerezimit.

       1. Q
        Qytetari

        Sa i menqur

       Lini një Përgjigje