"Princesha" që po ndiqet penalisht si koka e një organizate kriminale ndërkombëtare

29 Shtator 2023, 11:58Lifestyle TEMA
"Princesha" që po ndiqet penalisht si koka e një organizate

Gulnara Karimova, e bija e ish-diktatorit të Uzbekistanit, Islam Karimov, po ndiqet penalisht nga autoritetet zvicerane si koka e një organizate kriminale ndërkombëtare. Kjo organizatë dyshohet se ka pastruar qindra milionë dollarë.

Sipas Financial Times, Karimova, e njohur edhe me pseudonimin “Princesha e Uzbekistanit”, akuzohet për vjedhjen e qindra milionëve nga vendi i saj dhe për ryshfet ndaj drejtuesve të biznesit dhe zyrtarëve qeveritarë në mbarë botën.

Akuzat e reja ndaj 51-vjeçares, e cila ndodhet në burg në Uzbekistan që nga viti 2019, u ngritën ditën e enjten nga autoritetet zvicerane.

Në veçanti, Karimova akuzohet për drejtimin e një “sindikate kriminale” që përdorte kompani të ndryshme dhe llogari bankare në Zvicër për të pastruar para.

Sipas Times, organizata kriminale e drejtuar nga ish-diplomatja e OKB-së quhej “Byroja” dhe përfshinte më shumë se 100 kompani legjitime që punonin në fshehtësi për të fshehur paratë e vjedhura dhe për t’i bërë anëtarët e saj më të pasur.

Karimova gëzoi imunitet diplomatik për vite të tëra dhe udhëtoi nëpër botë, duke bërë një stil jete luksoze dhe duke pasur marrëdhënie me njerëz të famshëm.

Fokusi i organizatës kriminale, e cila filloi të funksionojë në 2005, thuhet se ka qenë një kompani zvicerane e quajtur Zeromax, e cila u mbyll në vitin 2010.

Karimova, e cila fillimisht e ka nisur karrierën si stiliste mode, thuhet se ka përdorur kasaforta në bankën private zvicerane Lombard Odier për të fshehur diamante dhe gurë të tjerë të çmuar.  

Përveç kësaj, më shumë se 400 milionë franga (rreth 440 milionë dollarë) janë ende “të ngrira” në llogaritë në emër të Karimova-s në banka.

Ndërkohë, “Princesha”, i mohon akuzat ndaj saj.

5 Komente

 1. T
  Tata luigji

  Ka nje shoqe te njejt e bija e diktatorit salih bin laden ARGITA BERISHA dhe kjo prostitut ka zhvatur me qindra miliina dollar nga shqiperia marre me gjoba ndaj biznesit,trafik armesh, drog dhe grabitje pronash. Futeni dhe kete bushter ne kerkim nderkimbetar

  1. F
   Fundi i dihet nga Zoti kembet perpjete !

   Mese e vertete keshtu flitet ! por mos harojme dhe Biznesmene shqiptare qe nuk njihen fare ne Opinion ! njifen vetem ne Arene nderkomebtare si Biznesmen dhe si Donatore Bamires ! nje nder keta eshte Biznesmeni Spiun Llazar Angjeli . Gojarisht e ka vertetuar vete indirekt qe ka qene Spiun ordinere ne kohen e komunizmit.

   1. F
    Fundi i dihet nga Zoti kembet perpjete !

    Mese e vertete keshtu flitet ! por mos harojme dhe Biznesmene shqiptare qe nuk njihen fare ne Opinion ! njifen vetem ne Arene nderkomebtare si Biznesmen dhe si Donatore Bamires ! nje nder keta eshte Biznesmeni Spiun Llazar Angjeli . Gojarisht e ka vertetuar vete indirekt qe ka qene Spiun ordinere ne kohen e komunizmit.

   2. H
    Humoristi pensionist

    Hajde lajm idjot,per princeshat e globit ,qe sipas fotos ,i ka te gjitha te paguara thone malsoret ,per bukurosht qe shohin.

    1. P
     Pensionisti qe lexon

     lajm idjot.Ne shqiptaret cfare na ineteresin se me ke dreqin e mallkuar,eshte ngaterruar princesha qe jeton ne dreqoll!?

     Lini një Përgjigje