Rrëfimi në Netflix i Schwartzenegger-it: Të rritesh me baba nazist!

10 Qershor 2023, 12:13Lifestyle TEMA

Rrëfimi në Netflix i Schwartzenegger-it: Të rritesh me baba

Rrëfimi i Arnold Schwarzenegger, i regjistruar nga një kamerë filmike, në një dokumentar tre-pjesësh të Netflix (që mban emrin e tij), zbulon fakte të shumta nga jeta e aktorit që deri më tani ishin të panjohura për fansat.

Para kamerave Arnold zbuloi të gjitha sekretet familjare. Dhe gjithashtu për të kaluarën fashiste të babait të tij.

Arnold lindi si djali i dytë i Aurelia dhe Gustav Schwarzenegger, një vit pas vëllait të tij Meinhard. Ata jetonin në fshatin idilik të Styrianit Thal, as dhjetë kilometra larg Grazit.

“Edukimi ynë ishte shumë i vështirë. Në shtëpi kishte shumë brutalitet”, ka pranuar aktori duke kujtuar rrahjet që ka marrë nga prindërit.

Por, siç tha ai, nuk mund ta thyenin vullnetin e tij.

Sipas rrëfimit të tij, nëna e tij Aurelia ishte një fanatike e madhe e pastërtisë, ndërsa babai i tij Gustav, pasi u plagos para Leningradit rus, u kthye nga lufta i sëmurë (i sëmurë nga malaria) dhe me shumë gjasa ishte përhumbur për vdekje nga skenat në fushën e betejës.

Ndoshta ka vuajtur nga stresi post-traumatik dhe depresioni, është kthyer nga lufta si i thyer”, dyshon ylli i “Terminator”.

Ky mund të jetë shkaku i sjelljes së tij ndaj fëmijëve, të cilët i rrihte me shuplaka por dhe me rrip.

Plaku Schwartzenegger ishte komandanti i Partisë Nacional Socialiste të Hitlerit dhe sipas tregimeve të Arnold-it ai ishte plotësisht “skizofren”.

“Si fëmijë nuk e dinit nëse një ‘baba i mirë’ ose një ‘baba i dehur’ do të vinte në shtëpi. Në tre të mëngjesit ai do të bërtiste dhe ne do të zgjoheshim me zemrat tona që rrihnin fort sepse e dinim se çfarë do të thoshte kjo. Gjithmonë ishte kjo dhunë e çuditshme“, kujtoi me vështirësi ylli i Hollivudit.

Pas luftës babai i tij u bë shef i policisë së qarkut, ndaj ishte “tiran” si në punë ashtu edhe në shtëpi. Ai mendoi se duhej ta mbante shtëpinë të disiplinuar. Ndërkohë nëna pastronte shtëpinë si manjake dhe kujdesej që “gjithçka të ishte perfekte”. Ajo thoshte: “Çfarëdo që të bësh, Arnold, bëhu i dobishëm”, thotë Schwarzenegger.

Dhe abuzimi i të atit e bëri rebel, ndaj ëndërronte të ikte nga shtëpia, nga vendi, ëndërronte famë botërore.

Dhe kur ishte vetëm 21 vjeç, emigroi nga Austria në SHBA, ku pjesa tjetër, thotë, është histori. Babai i tij “nazist” vdiq pa përjetuar atë që dihet sot” , i një djali të famshëm që ishte edhe guvernator i Kalifornisë. 1 Komente

  1. F
    Fox

    Ne Amerike ne Hollywood po s'bere sipas urdhrave te lobit je I marre fund.Sa aktore te njohur ka ne Hollywood qe detyrohen te thone qe jane cifute per te bere karriere por qe ne fakt nuk eshte ashtu si psh Harrison Ford,Scarlett Johannson,Milla Javllovic,Loren Bakall etj. Romy Schneider ne nje Wikipedia shkruhet qe lindi ne Austri dhe ishte me origjine cifute dhe ne nje tjeter thuhet qe thjesht Lindi ne Austri pa cituar qe eshte cifute bile edhe kjo ka pasur historine te ngjashne me Schwarconneger qe nje anetar I saj I families kishte qene nazist dhe kjo e penalizonte por pastaj ju happen dyert e bla-bla-bla.Edhe Arnoldi heret qenka "kujtua" tani mbas 50 vitesh ne Amerike te zbulonte sekretet familiare qe CIA dhe Hollywood nuk I paskan ditur.Edhe Derrick mbasi u transmetua per 30 vjet neper Evrope dhe qe nje anetar I families mbreterore te Anglise e kishte fiksim Horst Tappert(Derrick) dhe qe Norvegjia I kishte dhuruar nje ishull Derrickut papritmas erdhi urdhri nga overseas qe seriali duhej te ndalohej se transmetuari sepse Derrick kishte qene Ushtar I Waffen SS dhe kjo u zbulua "se fundmi"dhe qe Derrick e kishte harruar ta shkruante ne formularin e depenalizimit tamam si formulari I deputeteve tane Kajmaku,Tusha,Alla.

    Lini një Përgjigje