Shumë pranë Tiranës, cili është qyteti i shpallur me aromën më të mirë në botë

23 Prill 2024, 14:20Lifestyle TEMA

Shumë pranë Tiranës, cili është qyteti i shpallur me

Mund të tingëllojë pak e çuditshme, por nëse keni pyetur ndonjëherë se cili qytet ka aromë më të mirë, ne kemi përgjigjen. Kompania britanike “HAIPP” ka publikuar 10 qytetet evropiane që kanë aromë më të ndjeshme.

Qyteti që mban aromën më të mirë në botë është në fakt jo shumë larg nesh.

Hulumtimi përfshiu 30 qytete në Evropë dhe më gjerë.

Qytetet vlerësohen në bazë të pastërtisë, numrit të luleshitësve, furrtarëve dhe parfumeve. Time Out shkruan se Athina e Greqisë zuri vendin e parë ndër qytetet më aromatike në botë.

Ky qytet historik dhe një nga kryeqytetet më të vjetra në botë mori një rezultat 8.3 nga 10, falë furrave të shumta dhe dyqaneve të tij që nxjerrin nota aromatike.

Gjithashtu, Athina është një parajsë lulesh, me 31 luleshitës dhe 22 parfumeri në 10 kilometra katrorë, që do të thotë se një aromë delikate qëndron në çdo cep të qytetit.

Cilat qytete të tjera janë në listë?

Në vend të dytë është Parisi dhe në vendin e tretë Zyrihu i Zvicrës, për shkak të aromës së ‘baguettes’ dhe rrugëve të pastra.

Përveç tyre, kjo listë e pazakontë përfshin Dublinin (Irlandë), Luksemburgun, Nikosinë (Qipro), Kopenhagën (Danimarkë), Bukureshtin (Rumani), Valletën (Maltë) dhe Amsterdamin (Holandë).

14 Komente

 1. T
  Tiranas

  Ja fusin pordhes kot qendra athines omonia dhe rreth saj vjen era shurr dhe drogaxhij me kuintal

  1. R
   Ram

   Ju dhjefsha titullin! Mendova se ishte Kamza.

   1. T
    Taku

    E para ato lulet qe shiten sot nuk ndjen ere edhe po ti fusesh ne hunde Parfumerite nuk hapin ore e minuze shishe qe tr dake ere dhe jashte Era furrave dhe e suflaqeve po

    1. S
     Spiro Terbufi

     Ahha sa u zhgenjyen arnautet , nga titulli prisnin tjeter gje. Ahahhaha.

     1. A
      AC/DC

      Ku duan t'ja dine albanistansit! Te mesuar vetem me ere muti dhe pordhe ju vjen per te vjelle nga çdo arome luleje apo parfumi. Rrace e ndyre!

      1. N
       Niku

       Hajde superlajm, hajde. Kushdo qe ka qene vete ne Athine e di qe eshte nje gomarllek ta quash qytet me ere te mire apo aromatik. Edhe rrofshi qe na dogjet 1 minute kohe qe s'do ta marrim me pas.

       1. Roberto

        Ore nuk ka rendesi ke qene atje apo jo por kur thua qyteti shume afer Tiranes mua me shkon mendja ne Durres,Lac apo Kruje ndersa ky toci thone Athina qe eshte ne pith te s'emes larg.

       2. .
        .

        Ky qe e ka bere kete listen eshte grek.

        1. W
         W

         Hera e pare ne jeten time qe degjoj te mbahet Athina si qytet me arome te mire. Nuk njihet as per parfumeri, as per pjekje dhe pasticeri si Parisi. Njihet vetem per trafik makinash. Listen e ka bere nje grek.

         1. .
          .

          Sajon tema kot qe te nxise klikime

          1. J
           Jonuz.lika

           .kultura..e.nje.kombi..a.po.enj.qyteti.tregon..sa.i.paster.eshte.dekada.me.pare.tirana..kryeqyteti Ynë.shk elqentenga.pastertia..me.lulishte Pemë.nje.parajse.evertete.po.sot.ajri.mbytes.ty.mrat.e.pislliqet..te.heqin.deshiren Të.jrtosh.ne.tirane .sakeq..

           1. J
            Jonuz.lika

            .kultura..e.nje.kombi..a.po.enj.qyteti.tregon..sa.i.paster.eshte.dekada.me.pare.tirana..kryeqyteti Ynë.shk elqentenga.pastertia..me.lulishte Pemë.nje.parajse.evertete.po.sot.ajri.mbytes.ty.mrat.e.pislliqet..te.heqin.deshiren Të.jrtosh.ne.tirane .sakeq..

            1. R
             Rroft Luli

             Ik ore kujtova se ishte Durrësi

              Lini një Përgjigje