Zbulohet këpuca 2000 vjeçare e një fëmije, me lidhëse të paprekura

21 Shtator 2023, 13:37Lifestyle TEMA

Zbulohet këpuca 2000 vjeçare e një fëmije, me lidhëse

Një këpucë, që i përket një fëmije dhe që daton më shumë se 2000 vjet më parë, është zbuluar në Austri me lidhëse ende të paprekura. Dizajni i këpucëve prej lëkure sugjeron se ka të ngjarë të jetë bërë në shekullin e dytë para Krishtit, sipas Muzeut Gjerman të Minierave Bochum-Leibniz.
Këpuca u gërmua nga arkeologët në fshatin perëndimor të Dürrnberg, ku minierat e kripës së gurit u zhvilluan që në epokën e hekurit. Kripa, e cila është veçanërisht e mirë në ruajtjen e mbetjeve organike, mendohet se e ka mbajtur këpucën në gjendje jashtëzakonisht të mirë.

“Aktivitetet tona kërkimore në Dürrnberg na kanë ofruar gjetje të vlefshme për dekada me radhë, në mënyrë që të eksplorojmë shkencërisht aktivitetet më të hershme minerare. Gjendja e këpucës së gjetur është e jashtëzakonshme”, tha profesori Thomas Stoellner, kreu i Departamentit të Kërkimeve në Muzeun Gjerman të Minierave, në deklaratën për shtyp.

Sipas muzeut, gjetja e këpucëve të një fëmije është “gjithmonë diçka e veçantë”, sepse tregon se fëmijët ishin të pranishëm nën tokë.

11 Komente

 1. T
  Tit Vasili

  Fëmijët ishin te pranishëm ne toke, IDIOT

   1. M
    Mira

    Më keq akoma, nën tokë thotë

    1. C
     C'kepuce thoni more !!!!!!!

     Eshte sandale e Lashte . Sandalja e Sokratit e Grekeve kembeleshe ,leshator dmth te Leshte , se na e morret men nashi . Dhe mos harroni i gjo si ka then Sokrati te dashur Grek te temes ose asistente per t'u bere Grek : ________Tana t'mirat vijne nga i Gjati .

    2. A
     Agron Kocaqi

     Opinga iliro-pellage?

     1. A
      Agron Kocaqi

      Opinga iliro-pellage?

      1. A
       Aron

       C'do te thote 'dizanji'?

       1. K
        Kalec Dega

        Allahu Akbar, bre!

        1. j
         janulla me beneveeke

         keto jane greke more injoranter

         1. O
          Opingat e Sheros parardhsit te Bejlerit

          jane Opingat e gjyshit te Bejlerit labit qe i kishte Vjedhur ne Gerrqi maskarai ,Kto Opinga i infektuan lekuren dhe hop ster- ster-sterrrrrrrrrrrrrrrrrr rr rrr rrrr nipi damethin Ferrdi u ndje Grrek

         2. T
          Tit Vasili

          Ate here i bie te jene kepucet e Fredi Belerit

          Lini një Përgjigje