Frrok Çupi: Ja e vërteta e dosjes ‘McGonigal’, kush është roli i Ramës dhe skenari që po përgatisin Meta e Berisha

9 Shkurt 2023, 13:55Politika TEMA

Frrok Çupi: Ja e vërteta e dosjes ‘McGonigal’, kush

Analisti i njohur Frrok Çupi ka komentuar zhvillimet e fundit politike, duke nisur nga debati për legjitimitetin e vulës dhe logos se kujt i takon Partia Demokratike, çështja e shumëpërfolur e "McGonigal" ku është përfshirë dhe kryeministri Edi Rama dhe deri tek paralajmërimet e Berishës e Metës për protesta dhe rrëzimin e qeverisë.

Në një intervistë për gazetën “SOT”, Çupi tha se Gjykata nuk ka asnjë mundësi që të çregjistrojë Partinë Demokratike që u krijua në dhjetor 1990 dhe sot ajo është nën emrin e Lulzim Bashës. Nga ana tjetër, Çupi shprehet se Edi Rama nuk ka asnjë akuzë në akt-akuzën që Departamenti i Drejtësisë i  SHBA i bën zyrtarit të lartë të FBI, McGonigal.

Sipas analistit, Berisha dhe Meta sajojnë e fantazojnë rreth kësaj të vërtete kushtetuese e shtetërore dhe plani i tyre është që të hedhin dyshime mbi institucionet e Amerikës.

Gjithashtu, Çupi u shpreh se ka marrë vesh se, në protestën që do të organizojë dyshja-Meta Berisha  do të marrë pjesë edhe Agron Neza, miku i McGonigal. Sipas tij, “në datë 11 shkurt do të dalë të flasë në tribunë rreth shpifjeve të Saliut dhe Ilirit. Tani është prezenca Amerikane këtu, nuk ka vend për destabilizues, të korruptuar dhe terroristë”, shprehet Çupi.

-Zoti Çupi, ne PD zien debati për legjitimitetin e vulës dhe logos. Sipas jush kush ka të drejtë grupi i Berishës apo Alibeajt?

Të drejtën ligjore e shpall Gjykata; të gjithë hyjnë në punën e tjetrit kur thonë se ‘kujt i takon e drejta’. Vetëm në lojërat e fëmijëve mund të bëhen këto gjyqësi pa gjykatë. Presim vendimin e  Gjykatës, e pastaj flasim. Ose edhe mund të mos ketë asnjë vendim gjykate; dhe kjo do të ishte më e vërteta.

Gjykata nuk ka asnjë mundësi që tëçregjistrojë Partinë Demokratike që u krijua në dhjetor 1990. Kjo është nën emrin e LulzimBashës sot... Nuk ka asnjë mundësi që tëçregjistrojë PD-në sepse nuk dimë të ketë kryer ndonjë krim ose të ketë shpallur program që bie ndesh me Kushtetutën.Gjykata ka mundësi të regjistrojëPartinë Foltore, nëse këta duan të legalizohen. Kaq është.


-Gjithashtu një tjetër debat ka të bëjë për dosjen "McGonigal", ku është përfshirë një ish-agjent i FBI dhe kryeministri Edi Rama. Sipas jush sa i rrezikuar ështëRama?

Edi Rama nuk ka asnjë akuzë në akt-akuzën që Departamenti i Drejtësisë i  SHBA i bën zyrtarit të lartë të FBI, McGonigal. Edi Rama nuk ka asnjë lidhje jashtë ‘barkut’ të detyrës zyrtare me funksionarin e lartë të FBI. McGonigal ishte një zyrtar shumë i lartë i FBI. Shqipëria ka një bashkëpunim të domosdoshëm me FBI, CIA, DEA dhe agjenci të tjera të zbatimit të ligjit në SHBA.Tani që mësojmë se zyrtari i lartë i FBI paska ardhur në zyrën e kryeministrit Rama, ndihemi më mirë- faktikisht, se ‘puna kundër krimit qenka serioze’.

Shumë njerëz në këtë vend po dyshojnë se mos vallë po ‘dështon’ edhe SPAK, edhe BKH, edhe reforma në drejtësi. ‘Dyshojnë sepse janë tharë nga etja për Drejtësi, gjithë ky popull është tharë. Tani edhe një herë po marrim vesh gjëra që edhe nuk i takojnë qytetarit të thjeshtë, se ‘FBI bashkëpunon ngushtë me qeverinë shqiptare’.

Kjo është ajo e vërteta.Këtu kuptohet se Berisha dhe Meta që sajojnë e fantazojnë rreth kësaj të vërtete kushtetuese e shtetërore, këta e bëjnë sepse duan të hedhin dyshime mbi institucionet e Amerikës. Këta e kanë me Amerikën, jo thjesht me Ramën. Ëndrra e tyre është të ‘degradojmë Amerikën’, sepse vetëm kështu ‘dordolecët e Tiranës anti- amerikane’ mund të shkëlqejnë me krimet e tyre.

-Berisha dhe Meta kane thirrur një proteste me 11 shkurt, ku kauza është përmendja e emrit te kryeministrit Rama në dosjen e ish-zyrtarit të FBI. A mendoni se qytetarët do mbushin sheshin?

Kjo nuk është kauzë për protesta. Në një vend ku ka njerëz normal, këta njerëz ‘normal’ nuk bëjnë protesta politike, aq më pak protesta për të shpëtuar ‘o-le- le, menderen’. Kam marrë vesh se atë ditë në protestë do të marrë pjesë edhe Agron Neza, miku i McGonigal, i përmendur aq padrejtësisht këto ditë.

Agroni ka mbërritur në Tiranë, me sa jam informuar. Në datë 11 shkurt do të dalë të flasë në tribunë rreth shpifjeve tëSaliut dhe Ilirit.Tani është prezenca Amerikane këtu, nuk ka vend për destabilizues, të korruptuar dhe terroristë.

-Berisha kërcënon deri ne mosbindje civile, nëse Rama nuk dorëhiqet. Ekziston mundësia qëprotesta e opozitës tëdegjenerojë në dhunë?

Berisha nuk ka si kërcënon, se Berisha nuk ekziston. Nuk ekziston as si faktor politik, as si prijës terroristësh, as si kapter, as si politikan, as si kryetar partie... E vetmja gjë që mund të kërcënojë Berisha janë fëmijët e tij që i mori në qafë kur i nisi për ‘gjah’ kundër djersës së popullit.

Por një gjëështë e vërtetë: Berishën po e mbajnë në ajër si lugat mediat. Katër herë në ditë ndodhet në ekrane. Duke qenë asgjë për interesat publike. Dhe duke qenë njeriu më i rrezikshëm për paqen, stabilitetin dhe njeriun në këtë vend.

-Ndërkohë Berisha duket se ka ndryshuar kurs, pasi dikur gazetën "New YorkTimes" që nxori skandalin e Gërdecit e cilësonte letër higjienike, ndërsa tani që ka shkruar për skandalin "McGonigal" e vlerëson. Si ka mundësi që kemi një Berishë me dy standarde?

Berisha nuk ka ndryshuar kurs. Së pari sepse Berisha nuk ka as ka pasur kurs. Berisha nuk ka as ide, as teori, as projekte, as vizion. Berisha, me ça t’i dalë përpara, e t’i sulet e ta rrënojë ‘ se ç’e pren' e se ç'e vranë,Ç'e shkretuan anembanë,/ Nënë thundrën e përdhunës/ Anës Vjosës, anës Bunës!’. Sakatosur, çarmatosur, As i gjallë' as i varrosur.- Ky është ky shoku që po flisni. Në Athinën Antike zjarrvënësit dënoheshin me ‘ndalimin që t’u përmendej emri!’

 

32 Komente

 1. p
  poli

  vetem meta dhe berisha sduhet te rrin me te lire i qifsha ropt ku ti ken

  1. S
   ShkelXeni bythqir, vrases e hajdut nongrata

   Eh more djale , Salihi me ShkelXen e Argite le te rrijne jashte burgut se hakmarrja e popullit te viktimizuar nga ata do ti bjere fuqishem kokes. Mbajeni mend do ti djegin te gjalle.

  2. B
   Besnik

   S’ka me bukur! Fiks fare!

   1. V
    Vera

    Aman skenaret e atyre cop cop

    1. t
     titi

     rama ska anje lloj pune me ket ceshtje

     1. G
      Geri

      Meta dhe berisha jan dy pijaneca sdin ca flasin

      1. t
       todi

       meta dhe nongrada nuk kan se si te mrohen dhe gjejn mashtrime

       1. Q
        QYTETARI

        KA TE DREJTE Ja pse Rama i quan "media-kazan". Se po te mos e frynin mediat tullumbacen Sali mbase do e kishte mare nga koha ndeshkimin e lashte grek dhe DO i ishte haruar emri te pakten per brezin e ri, se ne qe u lIndem dhe u beme bura me suratin e tij ne cdo ekran nga 10 heren e dite na del ne ender si LUGAT.

        1. k
         koli

         Gjahtari theret (Rama) the pointer dog (Cupi) leh.

         1. Y
          Ylli Pata

          Shih shih shoku Llulla. E beri SHBA-në mut fare. E konvertoi FBI-in me NGO-ne e Delina Ficos. Enveri I farketoi keta spiunet qe sju ben dyri tërr nga imperializmi amerikan. Por jane bythelepires kat I per sërbët. Shoku Llula të na rruash llullën !

         2. D
          Dulla

          Ju parashkruesit ose me mire femijet e adoptuar te rilindjes vazhdoni me propagande se demin po ja beni popullit tuaj te ardhmen e femijve tuaj askujt tjeter prandaj vazhdoni o budallenj te shani per nje cope lemoshe se ashtu do perfundoni si skllever te lidhur me nje zinxhir nga nje person I vetem Edvin kristaq rama .Ai do ju perdori peshtuj dhe hedhi si nje prezervativ sepse aq meritoni !!! Te fala liderit tuaj boteror Edvinit ????

          1. A
           Altini

           Dulla te paskan bere shpelarje truri o kaqol

           1. A
            Artioni

            Te fsla boj ti sali kurves dhe nuk esjt cudi qe reth vetes ka hajdar si puna jote .

            1. A
             Arturi

             Sali kurven Dulla i vertete na e la pesheqesh o legen.

             1. z
              zot fale !

              Çashtu Dulle Çashtu bre !!!!!!!!!

             2. o
              o popull dele

              Dy "figura" politike te majave aq te njohur tashme per hjani ,krim,degjenerim ,flamurtar te ktij korupsioni e deri ne tradhti te hapur antikombetare ,po vazhdojn "vepren" katastrofale ,po oeganizohen aq neveritshem duke mashtruar kte popull qe sdi vertet si tja ve emrin ,kte popull qe me nje grusht mercenaresh te pa ftyr e te pabes po destabilizojn hecurin e ktij Vendi thjesht ti shpetojn ndeshkimit per krime te pa falshme ne kuriz te ktij populli Nuk di ma se ku esht kufiri i ktyre hienave dy kembeshe qe spo ka dor ti ndal kush !!!! Turpi Kombit ,turpi i nje populli qe po humbet respektin edhe te atyre qe don ti nxjerr nga kjo baltin thithese ~~~~Ku qendron difekti ??? A ka edhe nje femi qe skupton levizjet e tyre ? Ckuptim ka nje demokraci e till qe lejoka kta plehra te corbosin te ardhemen e ktij Atdheu ???Kur me ne fund do ju vij fundi ??Dy ftyra po shkelin me kemb te ardhmen e shqiptareve ,te rinis se tyre , te femijvet6e te tyre qe mbushin gomonet e "shpetimit " Cohu popull ,mjaft ju percan , organizohuni dhe denoni tradhtin qe ne emer te protestave ju mban te shtypur e te turperuar ! Skan per tju a falur femijt kte indife3rentizem Femijt qe dergojn djersen e skllaverimit qe apartamentet te shiten me cmime te pa para Nuk dua te vazhdoj se gjithcka esht e qart e "flet" dhe ftyrat e kan te "zezen " te shkruar ne ball ...........

              1. A
               Albert

               Nje nder intervistat me bindese te Frrok Cupit.

               1. k
                koli

                La mama(Rama) chiama e il picciotto(Cupi) va e fa.

                1. A
                 Altini

                 O Koli sa moterqir qe qenke o raku!

                 1. A
                  Ardian

                  BIRI SALI KURVES DO JESH SE NUK KA MUNDËSI.

                  1. v
                   vezhguesi

                   Koli-duket se ke kulture te madhe, pasi italishten e lozke ne maje te prapanices. Fol shqip a derezi se le koqen e namit.

                  2. J
                   Justice

                   Tani Froku /maloku flet me kopetenca! Nqs i ke te verteta keto shkrime” ve firmen . Rama,Berisha,Metaj/Monika, Veliaj,Basha , gazetar pidhare, media haleja, te gjith ju pisa shqiptar te ardhur me pashaportizim ne Tirane je i si Lana e Tiranes. E vetmja gje we ndryshon ate vend eshte qe te behet apocalypse.

                   1. F
                    Fatmiri

                    Sa ka folur.Cupi si gazetar i Zp-se,e kryerrdaktor i RD-se pa vendime gjykatash ,aq jete te gjate te kem une!

                    1. B
                     Bukurie

                     Si gjithmone Frrok Nuk ka se si shkruhet me sakte se kaq , edhe Pse ne varr.ajo nana jote eshte krenare me ty .

                     1. E
                      Ehhh hajde gallate hajde

                      Mos moreee, Hajde titull hajde , JA E VERTETA e dosjes …. Po çfare te diskutosh ktu me nore aman . FRROKU merr persiper dhe i ve vulen kesaj çeshtje ! Ishalla u bije artikulli ne dore jurise Amerikane dhe u zgjidh kjo pune !

                      1. F
                       Frrokhanet e Anal-listes 30-vjecare te pushteteve

                       E pyeten Frrockon ne nje studio TV - Pervec se ne 1991 , mban mend ndonje vit tjeter te kesh qene ne opozite me pushtetin? E Frrocko ju pergjigj -.....(kot nuk thone - Heshtja eshte Flori)

                       1. s
                        shqip

                        po pse ste bejne prokuror ty mer daku qe i di te gjitha.po merru dhe me zullumet e ketyre bastardeve qe e shiten Shqiperine pjese-pjese.FU b.thlepiresa antikombetare.

                        1. ¿?

                         Gjithe jeten bir kurve ky Frroku, se ku i merr vesh te gjitha nje Zot e di. Shif kur te dalin ata te diçmit e tjere. çuni i Kiço Ngjeles, Fatosh Klosi, Gjel Pal Pula, Noc Rroku e noi tjeter.

                         1. F
                          FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

                          'katoliGu' Frrok pas 30 vjetesh i 'mbrojtur' nga i ftohti dhe VAPA-Po kerkon t'u shitet sKiptareve me katolik se PAPA!? Ah! more Frrok Çupi,ish 'demokrat' i SALISË.....Shqiptaret vazhdon ti trajtosh,si kembet e DHISË!? Togfjaleshin 'grevethyes',edi apo nuk e DI.......Shqiptaret 30 vjet pa shtet,ti pellet per EDvin-SALI!

                          1. R
                           Rezi

                           Ajo fjalia e fundit që zjarrvënësve nuk duhet përmëndur as emri është pikërisht ajo që media e paguar nga zjarrvënësi përpiqet të na e shesë ujkun për dele! Kur mallkojnë thonë: tu harroftë emri. Shpresojmë t’ja harrojmë emrin e fytyrën kësaj monstre që na tmerroi fëmijët sa herë shfaqet në ekran. Mos u bëni budallenj e ti shkoni nga pas me 11/2, ai e ka vëndin në burg, burg, të zhduket nga faqja e dheut.

                           1. T
                            Trotski

                            Duhet te marre FUND telenovela e Sali Kermes dhe e Like Hajdut-Spiunit.E kane tejkaluar edepsezllekun prej kohe.Jane jashteQitja e Kombit .Duhen groposur ne Hale perfundimisht.

                            1. f
                             fteri

                             Lavdosh Isufi - Chicago ENVER HOXHA Ne vendin qe ka liri Do ngre bustin me flori Enver Hoxhen djale te ri Per cdo dite do ndez e qiri Prane statujes se Lirise Te ndrije ylli I Shqiperise Rrugen ti tregoj vegjelise Qe te shkoi drejt diturise Ta marr vesh bota mbare Enver Hoxha ish Shqiptare Ndricoi naten si fanare Leshoi drite per te pare Zhduku bej dhe yzmeqare Malet i kthehu ugare Grur dhe miser ne hambare I la bangat me thesare Ai shkriu malet me bore I vuri Shqiperis kurore Se vet ish madheshtore Si ylberi me kolore Te quajten dhe dictatore Ata qe te puthnin dore Vet na dolen dezertore U shiten per nje lakrore Historia eshte percare Kane dale larte ca zuzare Deri dije syte pa lare Sot jane shpallur si te pare Kuvendojne mizat e kalit Neper pellgjet e mocalit Duan ti ulin majen e malit Se nuk shohin nga syte e ballit Eshte diamant gurri gjerdanit Mbi kuroren e Vatanit Lare nga gjaku i istikamit Se thane dot ere e murlanit Ne per ty jemi krenare Per cdo dit lule mbi vare U derdh loti i papare Ne cdo vend ku kish shqiptare Larte ne qiell me shkreptime Malet leshuan bubullime Lumenjt fryhen me terbim Populli qau me ngasherime Planetet derguan kurore E percollen dor me dore Si kristali me debore E vendosen mbi Tomore Dallget deti do ti ndale Dielli do te ndris ngadale E verteta ne drite do dale Kush na ishte ai djale O Enver ylli me nure Populli nuk te haron kure Do ta ngreme kalan me gure Do te qendisim ne Flamure E bere dimrin pranvere Largove stuhit me ere Bere shum gjera me vlere O Hazreti yne Envere O Mason mendje ndritur E gjith vepra qe ke ngritur Do te ngelet e skalitur Neper shekuj e rinditur

                             Lini një Përgjigje