Analisti amerikan: Nëse Ukraina njeh Kosovën, e njohin dhe 4 vendet e tjera 

20 Mars 2023, 21:50Rajoni TEMA

Analisti amerikan: Nëse Ukraina njeh Kosovën, e njohin dhe 4 vendet e

Analisti amerikan Edward Joseph tha në një intervistë për Euronews Albania se nëse Ukraina njeh Kosovës si shtet, pas saj do ta njohin edhe 4 shtete të tjera.

Sipas tij, 4 vendet e NATO, Greqia, Rumania, Sllovakia dhe Spanja kanë çelësin për Kosovën dhe Serbinë dhe normalizimin e gjithë Ballkanit.

“Nëse 4 vendet e NATO, Greqia, Rumania, Sllovakia dhe Spanja, e njohin Kosovën, i hapet shtegu drejt NATO që s’mund ta bllokojë as Serbia, as Rusia, as Kina. Kjo do ta detyrojë Serbinë ta njohë Kosovën. 

Propozimi im i publikuar në një gazetë është se nëse Ukraina tani e njeh Kosovën, Spanja dhe të tjerat do të bëjë të njëjtën gjë, çelësi këtu nuk është Serbia, por Greqia dhe vendet e tjera të NATO”, tha analisti.

4 Komente

 1. G
  Gezuar Hidhnim.

  Sllavet e Ukraines nuk e njohen Kosoven kur ishin shtet e jo me sot qe kane ikur per lesh dhe nuk dine ku kane shtetin e tyre.

  1. s
   shqiptar

   Greket jane robqire dihet historikisht por dhe keta bajgat e Ukraines nuk jane me te mire

   1. S
    Sikur thane qe do i njohin 5-vende para Bisedimeve

    Tani filloj te intepretohet ndryshe - filluan , dyshimet me shprehjen "Ne se" ! Pra si i themi ne shqiptaret asaj fjale te urte : Ne se do kishte halla Koqe ! _ Ja pra ,kta jane ata qe nuk i dihet besuar me asgje ne Bote ,mashteuesait e pafytyre .Nji dite kaloj nga Bisedimet ne Ohr dhe pllaken e kthyen prapsh ! Thane para bisedimeve se :_ Mbas Bidsedimeve do njihet Kosopva nga 5 vende .Tani degjoini pordhet e djallit

    Lini një Përgjigje