Anulimi i takimit Sunak-Mitsotakis, Athina: Ditë e zezë për raportet tona

29 Nëntor 2023, 21:40Rajoni TEMA
Anulimi i takimit Sunak-Mitsotakis, Athina: Ditë e zezë për

Anulimi që kryeministri britanik Rishi Sunak i bëri takimit me homologun grek Kyriakos Mitsotakis nuk ka ndikuar aspak për të nxitur simpatinë e grekëve për Mbretërinë e Bashkuar.

Nëse Sunak mendoi se anulimi i bisedimeve do të shihej vetëm si një stuhi në një filxhan çaji, ai gaboi rëndë.

“Personalisht ndihem i ofenduar, çdo grek ndihet i ofenduar. Unë kam respekt për kryeministrin tuaj, por ai gaboi. Kjo është një ditë e trishtueshme për marrëdhëniet tona”, ka deklaruar ministri grek për Zhvillimin dhe Investimet, Andonis Georgiadis për BBC.

Sa i takon çështjes së kthimit të statujave të mermerit, ai ka theksuar se, qytetarët, pavarësisht përkatësive politike, janë të bashkuar kur thonë se ato duhet të kthehen në Greqi.

“Partenoni nuk i përket vetëm qytetarëve grekë, por të gjithë botës së qytetëruar. Ai përfaqëson idetë klasike që çuan në lindjen e demokracisë, filozofisë, poezisë, artit dhe të drejtave të njeriut”, ka thënë Georgiadis.

Ai ka shtuar se, është e turpshme që skulpturat antike të mbeten larg shtëpisë së tyre dhe ka shprehur shpresën se Muzeu Britanik do të gjejë një zgjidhje të arsyeshme.

Edhe ministri i Jashtëm greke, Giorgos Gerapetritis i mëshoi të njëjtit mesazh. Ai theksoi se pretendimet e Greqisë ndaj partenonit bazohej jo vetëm tek historia dhe drejtësia, por edhe tek vlerat ekumenike kulturore.

“Pavarësisht kësaj, ne duhet të punojmë me Britaninë dhe do t’i parashtrojmë synimet tona në të ardhmen, në mënyrë që të thellojmë marrëdhëniet tona historike”, tha Gerapetritis për rrjetin informativ britanik. 

12 Komente

 1. A
  Ari

  Po mbyllet rrethi rreth grekomanise ne kurris te shqiptareve...Nuk duan ta kuptojne por nuk ka me perkedheljr ndaj tyre, thjesht do kene vendin e tyre. Ne krye te Ballkanit eshte shqiptaria, njerezit me perendimore ne te gjithe rajonin tone, ose me mire, te vetmit????

  1. G
   Greqia eshte nje genjeshter e madhe!

   Ka fakte te padiskutueshme qe Partenoni ishte kishe e ndertuar per Shen Marine, qe Mbreti bavarez i Greqise Otto i vene nga europa e ktheu ne nje objekt te lidhur me perendeshen pellazge Athena, per te madheshtuar Greqine e cila ne fundin shek 19 dhe fillimin e shek 20 ishte nje vend rrenoje. Genjeshter e madhe e grekerve dhe e europianeve! Nuk ka asgje nga lashtesia greke. Objekte te periudhes se feudalizmit jane transformuar me nje plan te drejtuar nga Mbreti Otto per ta kthyer Greqine ne nje ideal te botes perendimore. Madje ai edhe vendosi gjuhen moderne greke sepse greket flisnin 200 gjuhe dhe askush nuk merrej vesh mes tyre. I eliminuan te gjithe minoritetet me terror dhe krime te papara dhe te padegjuara permes gjenocidesh te tmerrshme per te cilatv Europa heshti dhe mban gojen e kycur edhe sot e kesajn dite. Si mundet qe nje vend anetar i BE-se te mos njohe minoritetet ne Greqi, sidomos te atij te Camerise. Dhe lufton "dhembe per dhembe" (me falni me qeverine tone pa dhembe) per te marre edhe Himaren, kalane e Laberise. Dita do te vije qe Cameria do te kthehet tek i zoti. Mund te duket e pamundur sot, por keshtu dukej edhe Kosova 20 vite me pare dhe rezultati dihet. Shqiptaret po bashkohen dhe kozmopolitanizmi i qenverise nuk punon ne dobi te Shqiperise dhe shqipetareve, por ne dobi te Greqise, Serbise dhe Zezakerise.

   1. T
    Taulant

    Cfare thua o K Ari? Shqiptari perendimor?

   2. K
    Koli

    Ju Grekeve ne kete nivel qe jeni sot e keni prej Anglise dhe Amerikes.Ju nuk kishit Buke mbas Luftes,por Paret qe hodhen Anglo Amerikanet ju bene juve Shtet.Ju jeni Mosmirenjohes:Keshtu bet dhe ne Gjermanine:Sa kaluat Lumin i kerkuat Gjermanit denshoerblime per Luften.Rrac e ndyre,vetem Qaheni su Kurva.

    1. I
     Illyrian

     Gërricuni gërricuni me britanikun se shpejt do ja shihni tymin asaj qe po beni ... ata se kane problem ta pranojnë gabimin qe kane bere ne ndihmën qe kane dhënë ne krijimin e një shteti artificial si i juaji ne kurriz te kombit shqiptare....

     1. S
      Sara

      S'ka me gallate se kur nje jevg perbuz nje jevg tjeter

      1. a
       american23al

       Greku po i jep lexsione diplomacie Britanise..!!!!???? Ha ...ha... ha... britania eshte shteti me demokraci dhe edukate me te avancuar ne politike dhe shtet, por Greqia si megalomadh kujton se ka kryeministrin shqipetare qe nuk ja kthen alla shqipeatrece se vetem keshtu marrin vesh evgjitet...

       1. V
        Vasili

        Tallje kari me bet 5000 i thone ketij mhb... Mire ja bejne ketyre zhabzinjve grek qira se nuk i ke njerez me te ndyre, flas per politiken dhe qishen. Epo gezuar e na e rruaçi te gjatin more jeziter

        1. A
         Arvanitasi

         A te lumte or ingliz qe me ne fund e kuptove sa i poshter dhe i pacipe eshte Miçokakis dhe te tijte... Dalengadale po vjen behari thojne nga anet tona... Ky eshte vetem fillimi i bojkotimit te rraces se poshter evgjito etiopjano grek qire

         1. S
          Stavro

          Kruje sumen me anglezin kruje se ate me gunga do gjeni or zhabzinj grek qira qe ju dhjefsha ne goje e ne kohe. Yt vend pederastesh ku burri pallohet me burre

          1. A
           Aron

           Nje grek ne komente per kete teme po thoshte se kjo sklupture eshte blere nga shteti anglez apo nga nje anglez me pozite e me leke, nuk eshte grabitur. Ai shtoi se kjo qe po ben qeveria greke eshte e pamoralshme qe akuzon Angline dhe e kerkon mbas padretesisht. Angelezet e kane blere ate sklupture, mendoj ne kohen kur greket benin tregeti te tilla e premtonin edhe ishuj per te perdorur Angline, Francen e shume shtete te tilla per t'i mbeshtet qe keta te grabisnin tokat e Shqiperise dhe te benin gjenocide ne kurriz te popullit shqiptar.

           1. D
            Drejtesia e munguar

            Panteonin ta kthejnë në Shqipëri. Nuk e di cfarë mendimi ka Agron Dalipaj për këtë.

            Lini një Përgjigje