BE publikon aneksin e zbatimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi, ja për çfarë ranë dakord Kurti dhe Vuçiç dje

19 Mars 2023, 09:04Rajoni TEMA

BE publikon aneksin e zbatimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi, ja

Bashkimi Evropian ka publikuar aneksin e zbatimit të marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për të cilën u dakorduan dje në Ohër kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Aty flitet edhe për një Komitet të Përbashkët Monitorues që do të kryesohet nga BE-ja brenda 30 ditëve. Është detyra pikërisht e këtij komiteti që të monitorojë zbatimin e të gjitha provizioneve.

Aneksi i publikuar nga EEAS:

-Kjo shtojcë përbën një pjesë integrale të Marrëveshjes.

-Kosova dhe Serbia angazhohen plotësisht të respektojnë të gjitha Nenet e Marrëveshjes dhe këtë Aneks, dhe të zbatojnë të gjitha detyrimet e tyre përkatëse që rrjedhin nga Marrëveshja dhe ky Aneks në mënyrë të përshtatshme dhe në mirëbesim.

-Palët kanë parasysh se Marrëveshja dhe Aneksi i Zbatimit do të bëhen pjesë integrale e proceseve përkatëse të anëtarësimit të Kosovës dhe Serbisë në BE.

-Palët vërejnë se menjëherë pas miratimit të Marrëveshjes dhe kësaj Shtojce, Lehtësuesi i BE-së do të fillojë procesin për të ndryshuar standardet e Kapitullit 35 për Serbinë për të pasqyruar detyrimet e reja të Serbisë që rrjedhin nga Marrëveshja dhe ky Aneks.

-Agjenda e Grupit Special të Kosovës për Normalizim do të pasqyrojë në mënyrë të barabartë obligimet e reja të Kosovës që rrjedhin nga Marrëveshja dhe ky Aneks.

-Palët bien dakord të miratojnë Deklaratën për Personat e Zhdukur, siç është negociuar në kuadër të Dialogut të lehtësuar nga BE-ja, si çështje urgjente.

-Për të zbatuar nenin 7, Kosova fillon menjëherë negociatat në kuadër të Dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja për vendosjen e aranzhimeve dhe garancive specifike për të siguruar një nivel të duhur të vetë-menaxhimit për komunitetin serb në Kosovë, në përputhje me marrëveshjet e mëparshme përkatëse të Dialogut siç përcaktohet nga Lehtësuesi i BE-së.

-Palët bien dakord të krijojnë një Komitet të Përbashkët Monitorues, të kryesuar nga BE-ja, brenda 30 ditëve.

-Zbatimi i të gjitha dispozitave do të sigurohet dhe mbikëqyret nga Komiteti i Përbashkët i Monitorimit.

-Për të zbatuar nenin 9, BE-ja do të organizojë një konferencë donatorësh brenda 150 ditëve për të krijuar një paketë investimi dhe ndihme financiare për Kosovën dhe Serbinë. Asnjë disbursim nuk do të ndodhë përpara se BE-ja të përcaktojë se të gjitha dispozitat e Marrëveshjes janë zbatuar plotësisht.

-Kosova dhe Serbia pajtohen që të gjitha nenet do të zbatohen në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri. Rendi i paragrafëve të kësaj shtojce nuk cenon rendin e zbatimit të tyre.

-Kosova dhe Serbia pajtohen të mos bllokojnë zbatimin e asnjë prej neneve. Të gjitha diskutimet në lidhje me zbatimin e Marrëveshjes do të zhvillohen në kuadër të Dialogut të ndërmjetësuar nga BE.

-Kosova dhe Serbia pranojnë se çdo mosrespektim i obligimeve të tyre nga Marrëveshja, ky Aneks ose Marrëveshjet e Dialogut të kaluar mund të ketë pasoja të drejtpërdrejta negative për proceset e tyre përkatëse të anëtarësimit në BE dhe ndihmën financiare që marrin nga BE-ja.

12 Komente

 1. s
  spata

  A moret vesh o popull se cfare u tha , cfare u vendos e cfare do behet? Nje zot e di!

  1. b
   ben

   spata-e keni thene shume drejt. Shkurt, kjo eshte nje vrime ne uje, pasi asgje konkrete nuk eshte vendosur. Kap pershtypjen se ky takim eshte bere per ti dhene Serbise me shume mundesi per te vazhduar negociatat me BE-ne se sa per te ndihmuar Kosoven ne njohjen prej Serbise.

   1. K
    Ketu ka tradheti burra!

    Kjo thote qe Kosova do te mundesoje vetemenaxhimin e serbeve ne Kosove. Pra, Kosova dha gjithcka, duke ju dhene pavaresi komunitetit serb qe te menaxhohet vete kurse Serbia nuk jep asgje. Serbia do te respektoje krijimin e komunave serbe te pavaruara ne Kosove. Kjo eshte tradheti burra! Dhe Europa kurve do te jape para si Serbise dhe Kosoves qe te krijohen komunat serbe te pavarura, duke ju mundesuar serbeve te krijojne administraten e tyre. Kjo eshte e gjitha. Pastaj flasin edhe per te vdekurit nga dy krahet, sikur kjo te ishte gjeja me e rendesishme per marreveshjen. Uau!

  2. B
   Bankieri

   Karagjozllek me oke ???? Po qenka arritur vetem qe te kene te drejta vetemenaxhimi te serbeve. Po qe serbia te respektoje panvaresine (qofte pa e pranuar formalisht), mos pengoje aderimin ne OKB etj. Njohja e dok reciproke e simboleve. Edi Rama e pershendet, cfare?! Albin Kurti per cfare reagoi si idiot per targa apo asosacionin qe te vije tek kjo pike te jape asosacionin pa marre asgje nga serbia?! Apo quhet e marre qe e ardhmja e kosoves eshte ne EU, pas 30 vjetesh kur sdo kete EU. Turp turp!!!

   1. e
    emigranti

    Te pakten mos cenoni Kushtetuten e Kosoves per hir te asosacionit, ne menyre qe te mos kete te drejta ekzekutive. Edhe keshtu pa te drejta ekzekutive, asosacioni do te jete nje problem i madh per Kosoven pasi I financuar nga Serbia do te behet atraktiv per te terhequr sa me shume serbe ne fillim , per tu zgjeruar edhe me territore te tjera shqiptare me vone, duke vepruar si nje kale troje per Kosoven, duke kryer keshtu nje pushtim te bute.

    1. a
     amerikani

     Albin Zajednica Albin Tradhtari Albin Mashtruesi Albim Genjeshtari Albin Idioti Albin Faqeziu Albin Kurci Albin Muti Te gjitha këto epitete i meriton edhe Lopa e Mitrovices

     1. M
      Muli

      Per ty mjafton nji epitet: patronazhist...!

     2. p
      pitu

      te gjithe dolen te fituar

      1. Q
       Qerimi

       Kjo marreveshje nuk ka asgje te mire per Kosoven....Flitet vetem per zajednica....Turp. Evrope kurve , Albin spiuni i serbeve....

       1. H
        HAJ MEDET

        Ajo që është ditë që prej kur VV ka hy në politik ndodhi dhe përfundoji në Ohër bile ehde pa nënshkrim serb!. U kthyem në vitet e 80 dhe 90 të shekullit të kaluar por tash me bekimin dhe firmën e Kurtit e Osmanit dhe disa ndërkombëtarëve pro Sllavisë. Nuk ka njohje të ndërsjellët, s'ka reciprociteti, s'ka dëmshpërblim për pasojat e luftës, s'ka ndjekje të kriminelëve serb, s'ka diçka obliguse që qon drejt të pagjeturve, s'ka Luginë të Preshvës e as bashkim me Shqipëri etj. Por ka vetë administrim për serbet e jo për shqiptaret dhe pakicat, ka eks territorialitet për kisha serbe / por jo për Xhamit, Kishat katolike, Sinagogat etj. Fituan ata që bënë gjenocid dhe dëmtaun çlirimtarët që me gjakun e tyre sollën lirinë dhe pavarësinë!.

        1. A
         ABC

         Kosovaret kete meritojne.Edhe pse gojen plot per kosoven e pavarur,me ne zmet e kane te kene serbin mbrenda,sidomos Kurzi ,Osman kaa,Abdallgkiku ... Idiotit kurti ,i mbete goja , une jamr ktyrministri i kosoves me nje gjuhe betoni dhe me nje te qeshur injotanti.

        2. x
         xhoxhi

         Nuk jam ndonjë analist i madh por e kam thënë që shumë vite përpara se Kosova do jetë rëmujë.U bë një luftë u vranë shumë njerëz dhe pas 30 vitesh është më keq se më parë as shtet as krahinë autonome.Unë pyes përse u bë gjithë ajo luftë?Për këtë Kosovë që shohim sot?Apo u bë për të hedhur ca bomba?130 e ca shtet e njohin dhe disa të tjerë jo.Kështu mund të vazhdohet pa fund.Politikanët që bënë luftën janë na Hagë të tjerët tregojnë përalla me njëri tjetrin dhe gjërat janë siç janë.Si sërbetë ashtu edhe shqiptarët duhet të lëshojnë pe dhe të jetojnë në paqe ose të vazhdojnë kështu dhe të jenë pranë fillimit të një lufte të re dhe me më shumë pasoja..Grindjet kështu do vazhdojnë pa fund për fajet e të dy palëve nuk mund të jetohet në armiqësi pa fund.Krimet që janë bërë duhet të lihen mënjanë po duam paqe përndryshe Kosova nuk do jetë asgjë.

         Lini një Përgjigje