Dialogu Kosovë-Serbi, Lajçak në Beograd: Nëse nuk ka Asociacion, nuk ka marrëveshje

14 Mars 2023, 12:37Rajoni TEMA

Dialogu Kosovë-Serbi, Lajçak në Beograd: Nëse nuk ka

I dërguari special i BE-së për dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak thotë se nëse nuk ka Asociacion, atëherë nuk ka marrëveshje.

Në një intervistë për televizionin serb ka folur për parakushtet për zbatimin e planit që mund të sjellë marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë.

Miroslav Lajçak tha se propozimi i BE-së flet për normalizim, jo ​​për një lloj kapitullimi.

“Nëse nuk ka asociacion, nuk ka marrëveshje. Qëllimi është të kërkojmë një situatë të favorshme dhe të hapim derën evropiane”, tha Lajçak.


Në takimin në Ohër, synohet të arrihet një marrëveshje që ka mbështetje nga BE-ja. Lajçak ndodhet në Beograd prej ditës së djeshme ndërsa sot do të vijojë bisedimet me presidentin e Serbisë.

10 Komente

 1. F
  Fatosi-kosove

  Mjafton vetem kjo deklarate e lajqakut per ta kuptuar se per çfar plani angazhohet ky kinse i ngarkuar i europes, pra ky thot tjeter gje ne kosove e krejt tjeter ne serbi a e shifni o shqiptar te dashur, ja pra pse ish presidenti Thaqi nuk e donte si ndermjetes kurse allbin kurrci dhe mender presednike osmanka akoma pa kapur pushtetin i shkruanin leter te hapur se mezi prisnin diten per ta filluar punen me te, dhe ja filluan duke u ba deshmitar se pari kunder uçk-s dhe veqmas kunder ish presidentit Thaqi dhe tash sikur kan hequr te gjitha pengesat per ta rikthyer ate qe vuqiqi dhe osmanka bashk me lajqakun dhe disa shtete te europes tashme e kan synim, krijimin e federates serbe me kosoven si komune nen qeverisjen e asociacionit me komuna serbe, hajde allbin kurrci luje koken se ta kan fut deri ne brryl.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Ky Lajcak flet njelloj si Vucic , Nuk ka asnje ndryshim Ky eshte Vucici numer 2

  2. b
   bushtra sllovake i bo gojore derbit me ja ngrit

   shko mer sllovaku qelbet ,mblidh prostitutat e transat qe ke neper Bordellot e BE-se siedhe lysparet qe lypin Merkatove te Shteteve BE-se duke bezdisur qytetaret europiane . shteti serb duhet te cohet ne Hage per Krime nga Njerzimit e jo ti behen favore te tipit Republika Serbskaja o surrat pederasti

   1. r
    rrospia sllovene do republika serbska hahaha

    sho mer rropsi sllovake e lepij bolet fodullit klloun serb. marreveshje ose jo , kjo diktohet nga lojtaret jo Klubit Neofashist

    1. S
     Shqiptari

     Ky lajçaku esht kokrra e kurves esht filoserb i terbuar , nuk e kuptoj si nuk kerkojn njeri tjeter si ndermjetes kosovaret , ai e di qe problemi per kosoven esht asosasioni dhe aty ngul kemb si pusht sllav qe esht.

     1. S
      Shqiptari

      Kosova mos e haj ate kokerr ulliri po nuk mori njohje direkte me firm e vul nga serbia mos e aprovoj asosasjonin se ne te kundert do katandiset si bosnja , se neser ky pederasti lajçak kris bythen dhe mçifet ajo qe do vuaj pasojat jan kosovaret.

      1. l
       lacjaku shko e i bo gojore vucos !

       eshte nji karagjoze i peshtire ky sllovaku .s'e kuptoj perse nuk refuzohet ky maskara nga palal kosovare . duket shume qesharak por edhe teper pervers nga menyra se si shprehet e si shikon

       1. A
        Analisti amator.

        Ma merr mendja se Kosova ka te drejte te ankohet per Lajcakun. Gjithe problemi eshte si duhet bere kjo pune. Eshte vertet per te qare se si Lajcaku flet per pika te vecanta te marreveshjes dhe jo per marreveshjen. Etj etj. Kurti duhet te vazhdoje bisedimet, por nderkohe te beje ndonje "leter te hapur" kunder Lajcakut qe mban anen e Serbise... Argumentimi duhet te jete qe ai te zevendesohet me nje gjerman ose francez...Kurti duhet te konsultohet edhe me Ramen, sepse dihet qe Rama eshte tip spektakolar...

        1. F
         Flamur Struga

         Nga ai,ata shtete te cilet nuk e njohin Republiken e Kosoves si shtet te lire sovran me integritet te plote ,pjesemarrese neper disa forume europjane dhe boterore.as pjellat e tyre nuk jane mbi vlerrsimin e politikave te shteteve ame.Qe ndermjetesuesit,kane mbajtur gjithmone anen e fashisteve ruso serb nuk eshte ndonje tipar i ri.Sot politika e kesaj qeverie ,ka perkrahjen e plote te ShBA!e cila e ndjek hap pas hapi procesin e sigurt me hapa gjigane drejt realizimit real te atyre kushteve qe i nevoiten dhe duhet ti fitoj cdo shtet,per qytetaret e vet.Politika rusoserbe eshte shum afatgjate ajo kalon neper disa faza te cilat per njerezit ,shtetet aleate te kombit tone ,tani jane te njohura.Ne kete beteje e cila zhvillohet ne Oher,pa as me te viglin dyshim,Luani i cili i prin delegacionit te Kosoves,to te ndricoj do fitoj akoma me shume besim tek ata qe fjala e tyre peshohet me peshen e maleve,Lajcaku gabimet e veta nuk i ben se nuk i kupton sjelljet e veta,kjo nuk eshte neglizhence por eshte pjese e lojes rusoserbe i cili e ka edukaten dhe tiparet e nje rusoserbi.Manovra do te kete por per Presidenten historike(nje loj si Ibrahim Rugova)procesin e fitores do te presi nga gjuha e perbashket Presidente-Vjosa Osmani dhe Kryeminister - Albin Kurti????????????.te jemi optimist per shume gjera te mira qe do te na vin,i kemi nga miqet ,aleatet tane dhe fale aftesise zgjuaresise te te gjitheve ne kete qeveri historike.

         1. S
          Shqipe-Etnike

          @@Lacjaku.....Sllave nuk duhet te jete "Ndermjetes" ne Bisedimet Serbi-Kosove sepse eshte Filloserbe, dhe Shteti i tije nuk e Njehe Kosoven te Pavarur..Pra Lacjaku eshte i njeanshem dhe i fokusuar teresishte ne Interese te Serbise....kete vetem Injorantet nuk e kuptojne, dhe pala Kosovare duhet qe ne fillime te kerkonte nje Ndermjetes..p.sh Nga Austria apo Italia..por jo nga Sllovakia akoma edhe Spanja..lol

          Lini një Përgjigje