“Digjen” Athina dhe Selaniku, përleshje me policinë në marshimet në kujtim të vrasjes së 15-vjeçarit

6 Dhjetor 2023, 21:00Rajoni TEMA
“Digjen” Athina dhe Selaniku, përleshje me policinë

Mbrëmjen e së mërkurës, kryeqyteti grek Athina dhe Selaniku janë ndezur në flakë, pasi marshimet për të përkujtuar 15-vjetorin e vrasjes së 15-vjeçarit Alexandros Grigoropoulos përfunduan në përplasje me policinë.

Në Athinë, një grup personash dogjën kazanët e mbeturinave në rrugën Benaki dhe thyen xhamat e dy dyqaneve në Exarchia, ndërsa më herët u vunë flakën edhe kazanëve në lartësinë e Hipokratit.

Më pas një grup anarkistësh u shkëputën nga marshimi dhe sulmuan me gurë dhe kokteje molotovi forcat e policisë që ndodheshin pranë demonstruesve.

Forcat e policisë u kundërpërgjigjën duke hedhur granata trullosëse dhe gaz lotsjellës, ndërsa nisën kërkimin për gjetjen dhe arrestimin e tyre në rrugët e ngushta të Agios Dimitrios.

Në Athinë që nga mëngjesi janë arrestuar të paktën 47 persona.

7 Komente

 1. t
  tetovari2

  Copa u bëfshin,thuhet tetovarçe, por gjithmonë ta ke ni në mëndje, sora sorës nuk ja nxjerr sytë!

  1. R
   Remo

   O tetovar varkar, ata protestojne prej vitesh kunder dhunes policore, kunder shtetit dhe praktikave diktatoriale qe ndjek, ato qe cuan ne vrasjen e atij djali, sado qe Greqia eshte nje vend antar i BE-se, ka shume probleme me shtetin e se drejtes, prape se prape, ka nje shoqeri qe s'toleron. E kunderta me ju shqip folesit otomane te Shkupit dhe Tetoves qe protestoni kunder kryqit e jo per te drejtat tuaja, ato ja keni lene hoxhes turko-arab dhe Maqedonasit ju trajtojne si majmune!

   1. .
    .

    O Tetokar, Sorra dhe Sorra kush jane, ne rastin e Greqis ??? $$$$$$$$ Psh kundra Greqis 2 Sorrat jane Turkia dhe Albanistani, qe jo vetem koken e tyte nuk hane por demostrojn vllazerin e tyre.

   2. p
    pilo Lala

    Anarkistet po lulezojne ne kete sistem digital, ku informacioni deformohet kollaj, dhe njerezit genjehen prej anarkisteve. Kjo gje po ndodh kudo, ne Amerike, Gjermani, ka filluar dhe ne Shqiperi. Anarkistet do mobilizohen per te shkaterruar nen preteksin e Emigranteve te huaj ne Shqiperi per llogari te Italise.

    1. .
     .

     "Sa fashist dhe Nacionalist keta Greket" kaq shume e duan Kombin e tyre sa ne cdo rast e djegin .... kane te drejt Arnautat. $$$$$$$$$ Majmuna Arnaut, shpellar te Kaukazit, te till Dhimokratia ka Greqia, sa ju mesjetaret as nuk mund ta konceptoni. $$$$$$$$$ Ne Turkistan djegin Stan-bolen ne refuzim te emigrantve, ne Athin djegin ne mbeshtetje te emigrantve .... sa Racist keta Greket.

    2. j
     janulles me rrocke bythes

     kokat hengshi ju qifte derri temat

     1. E
      Erdokurves me rroçke ballit

      O mbetje spermatozoide e ushtrise osmane ne anadoll do perfundoni prap

      Lini një Përgjigje