Marrëveshja e Ohrit, opozita “masakron” Kurtin: Asociacioni “tradhëti”

23 Mars 2023, 15:29Rajoni TEMA

Marrëveshja e Ohrit, opozita “masakron” Kurtin: Asociacioni

Albin Kurti u gjend përpara një breshërie kritikash në parlament ku iu kërkua të jepte shpjegime në lidhje me marrëveshjen e Ohrit.

Kryeministri u përpoq të shpjegonte se vetëmenaxhimi i komunitetit serb në Kosovë i parashikuar në këtë ujdi, nuk nënkupton vetëadministrim. Shigjetat e opozitës lidheshin sidomos me pikën 7 të dokumentit ku flitet për  “sigurimin e një niveli të përshtatshëm të vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë”.

Kryeministri theksoi para deputetëve se nuk mund t’u shmanget marrëveshjeve Kosovë-Serbi që janë arritur nga qeveritë e kaluara.

Në marrëveshjen e arritur në 18 mars në Ohër, specifikohet se të dy vendet duhet t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në të kaluarën, e kjo përfshin dhe krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Kjo marrëveshje që nuk u zbatua asnjëherë deri më tani, ishte kundërshtuar ashpër nga vetë Kurti edhe gjatë kohës sa ishte në opozitë. Memli Krasniqi, kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, sot forcë politike opozitare, e fshikulloi për  zbrapsje nga qëndrimet e tij, ndërsa deputeti I LDK-së Kujtim Shala e ofendon rëndë duke e quajtur tradhëtar, cka bëri që Kurti të linte sallën.

“Kryeministri i Kosovës me një fjali mbrëmë e ka përmbysur të gjithë jetën e tij politike. Po, ka Asociacion dhe ka pasur Asociacion sa herë që ky ka thënë që nuk ka asociacion”, tha Krasniqi.

9 Komente

 1. ÇEKIÇI

  Albin Zajednica Tradhtari dhe mashtruesi më i madh i shekullit XXI ÇLIRIMTARET kan hyrë në histori si HEROJ Albini do hyjë në histori si tradhëtar dhe do njifet si Albin Zajednica

  1. ÇEKIÇI

   Per tradhtarin Albin Zajednica nuk ka asociacion ka vetem zajednicë

   1. p
    peshkaqeni

    Problemi me Albinin eshte komleks. Albini ne momentin qe nderroi politike dhe pranoi te realizoje asociacionin, duhej te jepte doreheqje dhe te linte te tjeret qe jane arqitektet te kesaj ideje te realizonin projektin. Kemgulja e Albini per te bere tere rolet dhe te mbuloje tere spektrin politik, flet per ate qe Albini eshte njeri me detyren e delfinit.

    1. T
     Tomorr Boletini

     E keni fjalën për opozitën e Mero Abazoviqit apo atë të "zbritur nga mali"!? Sa më shumë gënjen opozita, aq më të fortë e bënë Albinin. Kjo "opozitë" që paguhet nga shqiptarët, bëri dhe bënë ende politikën e beligradit. Këta majmuna nénshkruan "marrveshjet famëkeqe", organizuan pastrimin etnik të veriut dhe e sollën Albinin në pushtet, pasi e katandisën shtetin. Isa dhompiri që i ka rrënjët në beligrad e trupin në prishtinë ishte dhe ngelet ideatori i vrasjes së elitës së LDK'ës, sepse ashtu urdhërohej nga kumbarot në beligrad. Tani që e bëri një homofil kryetar partie, i cili shkërdhehet me "ndërkombëtarët" nëpër klube, del në kuvend dhe leh si qen i rrugëve. Lumir pederi nuk do bëhej kurr kryetallë, sikur Isa dhompiri mos të ishte dënuar nga vota e popullit. Ai dhe sali majmuni prapa bjeshkëve janë "viroza" më e keqe e kombit. Ramush çobani është si ai bariu që i nënshtrohet tufës së deleve, kurse ai i PDK'ës është injoranti numër një.

     1. e
      emigranti

      Plotesisht dakort me Tomorr Boletinin. Opozita, e cila eshte pergjegjese per asosacionin del e cirret sot. Ne rast se vertete kane nderruar mendje, le te dalin me nje qendrim te perbashket me poziten per te bere draftin per asosacionin duke mos u shkelur kushtetuten dhe pa fuqi ekzekutive, pasi ajo qe eshte neneshkruar me pare nga vete ato nuk mund te zhbehet.

      1. K
       Koqovari

       I marri - budalla e shtije fjalën ngushtë e nuk mund ta nxjerr me kokë - mendje. i men qyri e shtije kokën ngushte por nxjerr me fjalë. Kur verbohesh për karrierë e shtije fjalën dhe kokën ngushte dhe e bë m..t. punën. Kjo vlen për Kurtin e Osmanen nëse nuk kanë prapmi dhe shteg mashtrimi.

       1. F
        Flamur Struga

        Nuk e kuptoj hipokrizin e opozites ne R te Kosoves ,sa e pa afte apo e cmendur eshte ,kur ben akuza kaq te shemtuara kaq naive dhe te pa besuara ,kur akuzojne kete Qeveri me Presidente Vjosa Osmani dhe Kryeminister Albin Kurti.Po ti vrasi sado pak ndergjegjja keto derdimene ,zanafillen e tere keti lemshi ,duhet ta kerkojne tek ata pergaqesues qe i kane perkatur po ketyre mullegjijve qe pa pike turpi ulurejne si hienat rusoserbe.Zemerimin dhe arrogancen duhet ta gjejme tek burimi (se edhe ata kane patur presion)por e tera ka qen nga pala e armikut te cilet i kane patur miq disa nga nderkombetaret qe Token e Kosoves,Token tone e nxirrnin ne ankand.Shqiptaret duhet te ndergjegjesohen se te gjitha keto te keqija ne na vijne nga armiku dhe fatkeqesisht edhe nga disa nostalgjike shqip foles qe i kane sherbyer armikut me dekada.Eshte e njejta si nena qe e lind femin me nje deshire te mire por se cfare rruge edukate veti karaktere fiton ai gjate jetes te vete,nuk eshte ,nuk jane fajtore nenat o te mjere.Kombit tone i nevoiten mendje te arta te zgjuar qe armikut ti rrijne balle per balle ,jo tja ulin kurrizin dhe pastaj te akuzohen gjeneratat e ardheshme.Presidentja dhe Kryeministri i Republikes te Kosoves,jane figura shum te cmuara me aftesi zgjuaresi dhe kembe ngulje gjithmone ne favor te kombit.Fjalet tona nuk zen vend per zgjidhjen e problemut we e kemi ne me armikun,por te pakten te jemi unik,rreth nje deshire qe e ka percjellur popullin tone gjenerate pas gjenerate,te mbeshtesim me vetedije dhe te jemi luftetar te ideve deshirave te Kombit tone.Armiku na do te grindemi armiku na do te percahemi te ofendojme ,prandaj te reflektojme per te miren tone te pergjitheshme.

        1. S
         Shqiptari nga Kosova

         FLM. për "KËSHILLËN PORDH E FTOHETË". Ty nuk të ka djegë plumbi dhe zjarri, prandaj para se tu shesësh mend e këshilla tjerëve mendo një herë që ne shqipaatrët në Kosovë se i kemi plagët ende hapura dhe kullojnë gjak e qelb. Këshillo veten dhe Struganet tuaj / nëse je nga Struga/ për pozitën e tyyre nën rejimin sllavo maqedon".

         1. F
          Flamur Struga

          Korbi i zi mos hidh helmin e anakondes se do mbytesh vet..Gjate viteve 2015 kur fillova te lexoj te kuptoj por edhe duke pare filma dokumentar,u pasurova me nje ndjenje dashurie se ,: shqiptaret historikisht kan qen : kuisling,partizan !ballist ,zogist..dhe me vone edhe luftetar te denje per te luftuar dhe cliruar jo vetem Republiken e Kosoves por edhe Presheve Iliriden,Shqiptaret i bashkoj dashuria e madhe per Liri Pavaresi dhe si rezultat lindi e famshmja UCK-ne te cilen u radhiten bijt bijat e mbare kombit tone.Per te percare kombin tone shtete me armiqesi shekullore ndaj kombit tone filluan ta percajne ta perkrahin njerin grup te hidhen ne lufte me njeri tjetrin dhe Hiena e karpateve ta kete me lehte fitoren per vetvehten,Sa vazhdoj kjo intrige ky kurth ?duket qe eshte edhe sot me metoda nga me te ndryshmet: duke pregatitur ekspert per te lexuar shkruajtur lexuar dhe luftuar popullin tone me metoda me perfide.,sic eshte rashi i keti te mjerit rusoserb i vellai i milloshevicit oseeosee kolaboracionslist si Selim Brosha,Bechet Becheti ose kopil i arkanit.Une o gjarper i zi ,nuk kam aftesi te rregulloj problemet e kombit tone une ndie dhimbje per kete qe ndodh rreth kombit tone por me shum deshperohem me rreshqites si puna tende ,neperrke e zeze mos provoko se je i vogel i mjere se nga jam une ti kurr nuk do te zbulojsh edhe pregatitjen time nuk do te mesojsh kurr.Qent ,hienat gjarperijt e karpateve le te lehin le te derdhin lote korkodili ,kauza e popullit tone shkon marshon me nje fitore te sigurte,fal aleateve tane SHBA,Angli !Gjermani dhe te gjithe atyre individeve qe kane kontribuar dhe vazhdojne akoma per ta bere realitet kete deshire shekullore.Qen i terbuar rri i lidhur dhe leh nga kafazi nga je i lidhur me zinxhir...

          Lini një Përgjigje