Meloni në Serbi: Europa nuk është e bashkuar, për aq kohë sa Ballkani është jashtë saj

4 Dhjetor 2023, 12:40Rajoni TEMA
Meloni në Serbi: Europa nuk është e bashkuar, për aq

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni zhvilloi një vizitë zyrtare në Serbi, ku është takuar me presidentin Aleksandër Vuçiç.

Gjatë një konference të përbashkët për mediat, Meloni ka deklaruar se Europa nuk është e bashkuar, për aq kohë sa Ballkani Perëndimor është jashtë saj.

“Unë mendoj se Evropa nuk është një klub në të cilin dikush vendos se kush është evropian dhe kush nuk është evropian, është historia dhe gjeografia që vendosi se kush është evropian.

Evropa nuk mund të thuhet se është vërtet e bashkuar derisa Ballkani Perëndimor të ketë hyrë në familjen evropiane të kuptuar si një institucion”, tha Meloni.

Po ashtu, Meloni theksoi se ajo që duhet të bëjnë institucionet evropiane është një proces serioz, sa më shpejt që të jetë e mundur, për të garantuar këtë ribashkim, veçanërisht në kontekstin shumë kompleks ndërkombëtar. 

Kryeministrja italiane ka theksuar se integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është një rrugë që duhet të ndiqet nga Italia dhe shtetet e tjera, sepse është thelbësore për t’i garantuar këtij rajoni, rrjedhimisht edhe të gjithë Evropës, siguri më të madhe dhe më shumë rritje ekonomike.

9 Komente

 1. P
  Papi

  Pse nuk flitet qe meloni shkoi te inaguroi prodhimin e fiat elektrik ne serbi? Apo prishet imazhi i lartmadhnise se surrelit qe nga meloni mori vetem afrikane?

  1. U
   Uranjaku

   Papi........ku i ke fabrikat qe te la Enveri per te prodhuar makina???????? Serbia nuk e privatizoi Jugon sic beri Sali kerma me gjithe fabrikat dhe uzinat e Shqiperise.

  2. T
   Tropoja

   Ne Serbi fabrika ne albanistanin e ramiç kampe zezakesh e na hapet bythesh ky kari madh ne kur i vjen Meloni ne Valona

   1. A
    Alban

    Lajm vari l. Lajmi ishin investimet italiane ne Serbi

    1. D
     Devolliu

     Po pse more idiote , investimet ne Serbi , i ben kryeministrja Meloni , apo firmat dhe shoqerite private italiane ? Do te pyese FIAT-i qeverine se ku do te investoje , ne Serbi apo ne Shqiperi .... Ju jini hajvane fare .

     1. !
      !!!

      Jetojne akoma ne breket e dobiçit sheqeres ca komentues qe ne fakt jane fytyra te brendeshme te tij!

    2. M
     M

     Tek Vucic investimet, tek Ramushi bajgat e Afrikes.

     1. D
      Deda...

      Është e drejtë dhe normale të investoje në Serbi: në Serbi nuk ka pasur ligj 7501 dhe grabitje të tokës së tjetrit si në Shqiperi...

      1. C
       Columbo

       Meloni ka filluar ta tradhëtoj Ramën me Aleksandrin.

       Lini një Përgjigje