Ministri i Jashtëm serb: Kosova nuk do të bëhet kurrë anëtare e OSBE-së

30 Nëntor 2023, 21:30Rajoni TEMA
Ministri i Jashtëm serb: Kosova nuk do të bëhet kurrë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë sot në Shkup, ku po mbahet Këshilli i 30-të Ministror i OSBE-së, se Kosova nuk do të bëhet kurrë anëtare e asaj organizate. Duke komentuar pretendimet se Shqipëria ka kërkuar që Kosova të jetë anëtare e OSBE-së, Daçiç tha se fatmirësisht vendimet merren me konsensus në atë organizatë.

“Kosova kurrë nuk do të mund të bëhet anëtare e OSBE-së sepse Serbia nuk do të pajtohet me të”, tha Daçiç.

Siç tha ai, sot në Shkup është përmendur shumë herë çështja e integritetit territorial, por Serbia nuk mund të pranojë që integriteti territorial i Ukrainës apo i ndonjë vendi tjetër është më i rëndësishëm se integriteti territorial i Serbisë, shkruan Euronews Serbia.

“Është hipokrite që dikush këtu të flasë për nevojën e mbrojtjes së parimit të integritetit territorial dhe të propozojë hapur shkeljen e parimit të integritetit territorial të Serbisë”, tha Daçiç.

Daçiç tha se në këtë kuptim, shefi i misionit serb në OSBE, Zharko Obradoviç, po i njofton njerëzit nga vendet mike me situatën në Kosovë dhe Metohi.

Në këtë kuptim, ai përkujtoi se misioni i OSBE-së i organizoi zgjedhjet në Kosovë, pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Brukselit dhe tani, thotë ai, Aljbin Kurti nuk do t’i ftojë as në zgjedhjet në Kosovë, derisa t’i lejojë serbët të votojnë në zgjedhjet parlamentare.

“Kaq kemi arritur në mosbindjen e marrëveshjes nga Brukseli”, vuri në dukje Daçiç.

Është bllokuar puna e OSBE-së

Ai gjithashtu theksoi se problemet që ekzistojnë pothuajse e kanë ndalur punën e OSBE-së, si pasojë e gjithçkaje që po ndodh në marrëdhëniet ndërkombëtare, pra lufta në Ukrainë, bllokadat e ndërsjella.

Daçiç u takua me drejtorin e ODIHR, Mateo Matchi dhe theksoi se Serbia do të punojë në përmirësimin e procesit zgjedhor.

“Në këtë moment të gjitha vendimet janë të paralizuara, ideja e diplomatëve perëndimorë ishte që Lavrov të vinte në samit sepse vendime të caktuara nuk mund të merren pa Rusinë. Ne nuk kemi mundur të marrim asnjë vendim politik këtu për tre apo katër vjet. Është e pamundur të bëhet një deklaratë apo rezolutë, sepse nuk ka marrëveshje. Nuk mund të merret vendim për mandatet e të ashtuquajturve katërshes, Sekretarit të Përgjithshëm të OSBE-së, Drejtorit të ODIHR-it, Komisionerit për Lirinë e Media dhe Komisioneri për Minoritetet.

Kjo nuk është negociuar, ka një propozim që të zgjatet me një vit, që të zgjidhen dhe nëse kjo nuk ndodh të vazhdojnë të funksionojnë deputetët e tyre. Kjo është një paralizë e përgjithshme, ne kemi kërkuar që të gjendet një gjuhë e përbashkët sepse kjo organizatë është krijuar si një platformë për tejkalimin, parandalimin dhe parandalimin e konflikteve. Fatkeqësisht koha në të cilën jetojmë ka sjellë një ndryshim politik krejtësisht të ndryshëm në nivel ndërkombëtar. Ka vlerësime dhe dënime të ndryshme, por nuk ka marrëveshje për të ardhmen e paqes në botë”, tha Daçiç.

I pyetur nëse konfuzioni në këtë organizatë do të thotë se ky është “fillimi i fundit” të luftës në Ukrainë, Daçiç u përgjigj se është e mundur, por se ende nuk beson se një gjë e tillë është realiste, sepse nuk ka gjasa, pasi palët kundërshtare do të ishin në gjendje të bien dakord se cili do të ishte fundi i luftës.

“Në situatën aktuale, e vetmja gjë që është realiste është një armëpushim i përkohshëm, dhe kjo kërkon ende pëlqimin e të gjitha palëve. Por, shpresoj se ndoshta mund të nënkuptojë se ky është fillimi i një mënyre tjetër të shikimit të krizës”, tha Daçiç, duke kujtuar se vitin e kaluar në Poloni nikoqirët nuk e ftuan as Rusinë, ndërsa këtë vit disa ministra nga Evropa Perëndimore kërkuan nga nikoqirët një gjë të tillë.

E vetmja gjë që është rënë dakord është që për 50-vjetorin e themelimit të OSBE-së në vitin 2025, Finlanda të jetë kryesuese, në shenjë kujtimi dhe nderimi të konferencës së parë që u mbajt në Helsinki. Daçiq tha gjithashtu se është rënë dakord që nikoqirja e radhës e Këshillit Ministror të jetë Malta, që është një kompromis, sepse duhej të ishte Estonia, me të cilën Rusia nuk ishte dakord.

Ai kujtoi se OSBE-ja është një organizatë që mbledh 57 anëtarë dhe se shtrihet nga Vankuveri deri në Vladivostok.

I pyetur nëse do të takohet me Lavrovin, Daçiç është përgjigjur se nuk kanë pasur takim dypalësh sepse ka qenë për një kohë të shkurtër për shkak të zgjedhjeve në Serbi, por se janë takuar.

Për deklaratën se Anthony Blinken dhe Sergej Lavrov nuk janë takuar, por se ndoshta ky mund të jetë mesazhi i fillimit të dialogut, Daçiç tha se duhet të takohen më shpesh, sepse kjo është një mënyrë për të tejkaluar problemin.

“Nëse ata do të takoheshin më shpesh, sigurisht që nuk do të kishte pasur luftëra”, vuri në dukje Daçiç.

6 Komente

 1. F
  Flamur Struga

  Cfare presin me shume karagjozet e kesaj europe?apo ate g... per te vazhduar gjumin e ariut.Sa naiv sa te cmendur paraqiten nihilistet qe nuk e kuptojne se ku e ven kemben e tyre.Hyjni te gjithe ne nje varr te madh me horell,lajcak ,stano e kudra e barijve te rusise.Kaq te cmendur o kaq psikopat pa asnje shprese rehabilitimi je ju bushtrat qe mbani flamurin e pales per paqe,per qetesi mirekuptim.Cfare duhet te bej tani djalli?te fusi ne dhe me putine me vucice e grenell aaa......kete kontekst me keto te cmendur vetem Nato Amerik Angli eGjermani e zgjrdhin.Do shpresojme vetem tek keto shtete,dhe formacionin ushtarak per ruajtjen e paqes dhe jeten e njerezve..

  1. F
   Flamur Struga

   Republika e Kosoves,me politiken e saj konstruktive,po ben hapa vigane drejt OSBE-es,drejt NATOS ,dhe te gjitha forumemeve qe per qellim kane lirine ,ruajtjen e paqes,..Nuk ka force qe te mposht popullin shqiptar per te mberrire majat me te larta te foleve ku bota perparimtare diskuton dhe merr vendime historike.Ne jemi popull i vuajtur i perbuzur nga qarqe te erreta,por historia u rikethye drejt permiresimeve te gabimeve te se kaluares,dhe lumturia i vjen i buzeqesh pooullit tone te shume vuajtur.Qente e rusiseserbise karpateve sebashku le te lehin ne do te triumfojme ????????????....

   1. F
    Flamur Struga

    OOOO sa shume pikepyetje ne artikullin tim,kush keshtu nga brenda i paska ven? E kuptoj se MIKU ka qellime nihiliste ,deshiron te dal qesharak ...pikepyetjet nuj jane te shenuara nga dora ime,autori i ketyre duhet te reflektoj per ta vrare ndergjegjja.Eshte ne nderin e redaksise qe te mos bej manipulime.Me respekt Flamuri.

    1. s
     shqip

     Ajo qe dadicet dhe vicet e tjere nuk duan qe te kuptojne eshte se askush nuk i pyet ata per te ardhmen e Kosoves. Koha e tyre ka mbaruar perfundimisht. Eshte qesharake qe te pretendosh per "integritet territorial" te nje territori te pushtuar qe e ke pushtuar. Kosova nuk ka qene kurre pjese e Serbise, pasi edhe ne kushtetuten e Mbreterise Jugosllave Kosova quhej territor i aneksuar. Zyrtarisht u be pjese e Serbise ne kushtetuten e vitit 1960, kur ju dha edhe statusi i Krahines autonome, brenda Serbise.

     1. N
      Noci

      Si mund te ulen europianet ne nje takim paqesor siç jane te OSBE me nje ish minister te Sllabodan Millosheviçit i cili ndodhet aty ne rolin e nje nacionalisti te tipit fashist dhe permend integritet territorial te Serbise te nje ish krahinë te dhuruar nga kurva Europe si shperblim.Erdhi dita u ndane shtete si Çekia me Sllovakinë,u shperbe krejt Jugosllavia,si eksperimente europiane,qe jane mbajtur me hurin e komunizmit.Mali i Zi Kosova dhe Shqiperia veriore kane qene plani serb,qe edhe sot po mundohen sidomos me Malin eZi,se me shqiptaret eshte mbyllur,per daljen e Serbise ne det,nga Tivari ne Durres.Dhe ky person qe sot quhet socialist eshte trashegimtari komunist i Partise se gruas se Millosheviçit qe do te dale si dele e urte por qe eshte nje antishqiptar dhe antieuropian

      1. D
       DRENICA E KUQE

       Keta serbet e çmendur si ruset i bine te njejtit tel antishqiptar me Putinin e Lavrovin, kur ky i fundit (Lavrov) sulmon NATO-n, duke i dale krah Vuçiçit, me genjeshtra te njohura e demode, se, kinse “Serbisë ia rrëmbyen Kosovën pa referendum”, kur dihet mirefilli dhe vërtetohet qartë e shkencerisht se ruset ne bashkepunim te ngushte e te fshehte me serbet ia rrembyen Shqiperise tokat e saj etnike deri tej qytetit Nish, ne kufij me Rumaninë, duke masakruar e debuar nga vatrat e veta shekullore popullin autokton shqiptar... E, tash kujtojne se i hedhin hi syve botes, me genjeshtra, sajesa e trillime banale e bizare. Ruset dhe serbet i skuq vetem plumbi, sepse, ata nuk kane fytyre njerezore!... Bota perdite perballet me genjeshtra e sajesa te tilla te pabaza, qe godasin ne kurriz popullin shqiptar dhe Shqiperine e tyre. DRENICA E KUQE

       Lini një Përgjigje