SHBA: Kurti të punojë me ne për zbatimin e Asociacionit

20 Mars 2023, 12:48Rajoni TEMA

SHBA: Kurti të punojë me ne për zbatimin e Asociacionit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier ka folur pas takimit me kryeministrit e Kosovës, Albin Kurti në Qeverinë e Kosovës.

Hovenier ka kërkuar nga Kurti që të punojë më ta për të zbatuar Asociacionin.

“Ne i mirëpresim të dyja marrëveshjet e arritura.

Ne kemi një kërkesë standarde që kryeministri të punojë me ne për zbatimin e Asociacionit.” – ka thënë Hovenier para gazetarëve pas përfundimit të takimit.

 

5 Komente

 1. T
  Trapi

  Mua duket me shume si "kercenim" se sa si "lutje", kur ambasadori deklaron ae ai pret qe Kurti te bashkepunoje me Ameriken. Pyetja retorike qe une bej eshte se si mendoni ju zoti ambasador se Kurti mund te kete nje mik tjeter vec Amerikes per te bashkepunuar?!!!! Po ti i dashur lexues si mendon: amerikani eshte naiv apo kercenues?!!!!Miradija nga Kosova do zgjedhi koqet e medha te Albinit si meze per ne shqiptaret dhe Flamuri heroizmin legjendar te "kastravecit norvegjez" dhe as u vete mendja te arsyetojne...

  1. t
   te dy Pederasteve ju do shkerdhy Grate !

   Kujtojne se jane ne Afganistan ktu .Dun me rregullu politiken me rusin tu dhi gjak nga frika .

  2. e
   emigranti

   Z. Ambasador, mjaft i bete presion pales kosovare. Po e coni drejt pikes se vlimit dhe natyrisht per interesat tuaja, sidomos pas luftes ne Ukraine, keni dale ne mbeshtetje te Serbise, nderkohe qe politika e saj agresive ne drejtim te Kosoves nuk ka ndonje ndryshim nga koha e Miloshevicit, duke i bere presion te vazhdueshem qeverise kosovare. A nuk e shikoni se si tallet Vucici , nxenesi i Miloshevicit, me ju duke ironizuar se nuk firmosa pasi kisha dhimbje ne doren e djathte, madje e plotesoi me pas duke thene se edhe pas 4 vjetesh nuk do ta firmose marreveshjen. Ndersa ju vazhdoni ti beni presion Kosoves per tekat e Serbise qellimi I se ciles dihet se nuk behet per " te drejtat e neperkembura te komunitetit serb ne Kosove " , pasi te drejtat e tyre jane plotesuar me se miri nga Plani Ahtisari, por per ta patur kete komunitet si mjet presioni e destabilizimi per Kosoven, me qellim final gllaberimin e sa me shume territoreve shqiptare te Kosoves.

   1. F
    Flamuri nga Prishtina.

    Emigrant, ke shume te drejte per ato qe thua per Serbine. Problemi eshte se pse Albini nuk na jep nje arsye se pse nuk firmosi. Per cfare presionesh qe perendimi i ben Kosoves, flet ti kur Albini eshte ne akoerdance me Vuciqin dhe te dy nuk firmosen? Vuciqi nuk firmosi se i "dhimte dora" por Kurti, sipas Miradijes, nuk firmosi se i "dhimte karri". A e kupton ti emigrant se sa larg botes se civilizuar jemi ne(ti je dhe emigrant)??? Nuk perdorim llogjike por pasion! Per cfare presioni ben fjale zotrote kur ne te vertete ishte fjala per presion ndaj Serbise. Albini e ndihmoi Vuciqin sepse ndoqi shembullin e tij dhe nuk firmosi. A e kupton ti lojen or, EEMMIIGGRRAANNTT!!!! A je ti vertet emigrant apo trap!

    1. a
     amerikani

     ALBIN ZAJEDNICA ALBIN KURVICA ALBIN PREVARANTI ALBIN INJORANTI

     Lini një Përgjigje