‘Shtatzënia pa baba” çan Vetëvendosjen. Deputetja: Unë po lind fëmi pa burrë

10 Mars 2023, 21:30Rajoni TEMA

‘Shtatzënia pa baba” çan Vetëvendosjen. Deputetja:

Një projektligj për shtatzaninë e asistuar mjeksore që po diskutohet në kuvendin e Kosovës ka përçarë edhe njëherë grupin parlamentar të Vetvendosjes, të ngjizur si një amalgamë mes deputetëve progresistë dhe atyre me pikpamje religjozo konservatore. Fjala ka qenë për një nen të veçantë që i lejon grave të lindin fëmijë duke shfrytëzuar arritjet e shkencës, pa pasur nevojë të kryejnë marëdhënie seksuale me një mashkull. 

Edhe më parë kur në parlamentin e Prishtinës janë diskutuar ndryshime në kodin civin si ato për bashkjetesën mes homoseksualëve, partia e Albin Kurtit ka nxjerrë në pah dasitë e thella ideologjike brenda saj. Por këtë radhë dy rrymat janë përfaqësuar nga dy deputetë të spikatur, Eman Rrahmani dhe Saranda Bogujevci.

I pari një besimtar musliman e kundërshtoi me forcë projektin, duke denoncuar të drejtën e çdo fëmije për të pasur një baba. “Projektligji prek jo vetëm shëndetin, por edhe parime etike e morale të lidhrua me familjen dhe konceptin e saj…Parimisht mendoj që duhet të rishikohet ky projektligj i propozuar nga Ministria e Shëndetësisë, për shkak që cenon familjen, vlerat e të cilës neve, ose të paktën unë, besoj dhe angazhohem për t’i mbrojtur. Në njërin prej neneve thuhet se e drejta e fertilizimit u jepet edhe vajzave të pamartuara.” – tha Eman Rrahmani (foto poshte), duke shtuar:“Fëmijve nuk duhet t’ia ndalojmë të kenë babë, nuk besoj që duhet të bëjmë këso lloj krahasime ku e stimulojmë një process të kundërt me natyrën dhe të atë që ka krijuar Zoti”.

Fjalimin e këtij deputeti e përlyen në Facebook edhe dy homologë të tij nga e njëjta parti Gramos Agusholli dhe Visar Korenica, duke u reshtuar me qëndrimin e kolegut të tyre. 

Komplet në të kundërt të këtij këndvështrimi ishte zv kryetarja e kuvendit të Kosovës Saranda Bogujevci, e cila denoncoi klishetë e një shoqërie ku burrat duhet të vendosin veton për mënyrën si zgjedhin të jetojnë gratë. Kjo deputete progresiste, e njohur se mbeti e plagosur gjatë luftës në masakrën serbe të Podujevës, por e shkolluar në perëndim, predikoi se është e drejtë e çdo femrë të vendosë se çdo bëjë me jetën e saj. Duke i hedhur benzinë zjarrit të debatit ajo shpalli në fjalën para deputetëve se mban në trupin e saj një fëmij të ngjizur, pa qenë e martuar. Fillimisht kjo u interpretua nga mediat sikur ajo pati mbetur shtatzanë jo përmes marëdhënies seksuale, por në rrugë artificiale. Por më pas deputetja e mohoi këtë duke thënë se ajo ka një të dashur i cili është babai i fëmijës që psresin.

Gjithësesi në kuvend ajo tha: “Unë po du me kanë e sinqertë edhe publikisht me thanë këtë pjesë që unë përderisa nuk e kam pasë mundësinë të jem në lidhje apo të jem në marrëdhënie martesore apo çfarëdo forme tjetër, kam dashtë me u ba nanë.

Pse unë duhet të jem e limitume në bazë të asaj që një shoqni mendon se duhet të jetë një normë të caktume.

Përderisa unë kam dashtë të bëhem nënë për mua ka qenë me rëndësi çfarë ka ofruar shkenca me ma mundësu atë të drejtë e jo me ma determinu një burrë, që unë duhet medoemos të kem një burrë me të cilin martohem për tu bërë nënë” – tha Bogujevci e cila është aktualisht shtatzanë.

Por, deklarata e videos së mësipërme ka shkaktuar një valë fyerjesh ndaj saj në rrjetet sociale.

Kjo valë përplasjes mentalitetesh kaq kontradiktore ka bërë që në favor të deputetes të VV-së të reagojnë disa emra të rëndësishëm të politikës dhe artit. Nga ish-Presidentja Atifete Jahjaga deri tek këngëtarja Adelina Ismaili kanë dalë në mbrojtje të saj. madje nënkryetarja e partisë opozitare PDK, Vlora Çitaku i konsideroi të papranueshme dhe denigruese këto sulme.(Lapsi.al)

7 Komente

 1. U
  USA

  O KURVA TE DAMKOSURA , O PARLAMENT KURVE , O U SHOFTE RRACA JUAJ, JETOJME NE VENDIN ME DEMOKRATIK TE BOTES DHE NUK NDODHIN KETO PUNE , U SHOFTE RRACA JUAJ SE KUDO QE JENI E FELLIQNI ATE VEND, PTUUUUUUUUUU JU MALLKOFTE ZOTI ME FORCEN E VETE . SHKOFSHI NE FERR MOI KURVE TE DJEGTE ZJARRI I FERRIT .

  1. P
   Pukjani

   Ne kete foto un shoh 2 femra dhe nje femije te vogel

   1. F
    Fatosi-kosove

    Vetvendosja po e deshmon se eshte vetfundosja, ose me mir me thane se po deshmohet se eshte krijuar me rrugaq dhe kurva, pas asaj pseudo artistes nane e kater femijeve qe u martua me nje zezak dhe ne moshe me te re se vajza e vet dhe disa te tjereve qe pa fije turpi u bane edhe deputete se paten guxim te dalin para mediave dhe te deklarohen se ishin dhunuar nga serbet gjate luftes edhe pa ditur ta shkruajne as emrin e vet,tash n'a del nje tjeter viktime qe paska vendosur te bahet nane pa pasur beurre! Dhe pos shume kritikave paska dalur nje tjeter kurve nje jashtqitje si adellina ismajli qe e paska marre ne mbrojtje, e kur adellina ismajli te merr ne mbrojtje ateher dmth se ky eshte fundi, po a ka me poshtersi se qiftja e adellina ismajlit te te perkrah o zot,si shoqeri te gjitha problèmet i kemi rregulluar vetem edhe kjo n'a ka mbetur, ani n'a prezentohet si dhurate nga qielli sepse e paska paraqitur nje e shkolluar jasht! Por kur e degjon te flet ne kuvend bindesh se as qe ka kaluar pran shkolles e ler me te kruen univerzitet jasht, hajde kosove hajde ke kerkuar shiko, hirra bylmet e elbi bereqet nuk bahen kurre kan thane tparet , vetfundosja .

    1. B
     Bledi

     Me kete llogjik dhe burri ka te drejte te mbaje dashnore dhe te beje femi ne labrator pa qene nevoja me u Marty. E ka nis Majkell Xheksoni e pasoi Ronaldo dhe eshte ne mode. Mirupafshim familja . Na mjafton qe Iken babi vjen dashnori Iken Mami vjen dashnorja Me kete rasta kursehen dhe leket e pajes dhe te dasmes. Vari trapin se ça do mendoje femija. Edhe femis mund ti vije rradha te zevendesohet !me Macé ose qen se s kafsha ka me pak harxhime dhe s ankohet. Bravo.Perparime si Kardashianet

     1. G
      Gruaja e lirë

      Liria e gruas për zgjedhje dhe për jetë si do vetë është një kriter i të drejtave të njeriut dhe kërkohet nga BE.

      1. I
       Ilir

       "Mbeti e plagosur në masakrën serbe të Podujevës". Po pse nuk tregoni se Sarandës ia vranë serbët gjithë familjen në këtë masakër dhe ajo ishte e plagosur rëndë! Kriminelët e Milosheviqit menduan që ka vdekur!

       1. l
        luli

        kjo kurve eshte martuare me satanain

        Lini një Përgjigje

        Blog Tema