Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Osmani: Ndërkombëtarët duhet t’i bëjnë presion Serbisë

14 Mars 2023, 13:20Rajoni TEMA

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Osmani:

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë të martën se nuk ka shumë shpresa te qasja e Serbisë në takimin e radhës me Kosovën në Ohër, por pret nga komuniteti ndërkombëtar t’i bëjë presion Serbisë.

Nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksaandar Vuçiç do të zhvillojnë takimin e radhës më 18 mars, në kuadër të dialogut, shkruan REL.

“Të bindet edhe Serbia që takimi që do të mbahet në Ohër është një momentum jashtëzakonisht i rëndësishëm në procesin e dialogut. Përmes kësaj marrëveshjeje, bashkë me një plan zbatimi, të zgjidhen shumë çështje, që më pas hapin dyert drejt njohjes reciproke”, ka thënë Osmani para mediave në Prishtinë.

Në këtë takim palët pritet të diskutojnë për planin e zbatimit të propozimit të Bashkimit Evropian për normalizim të marrëdhënieve.

Në takimin e fundit më 27 shkurt në Bruksel, ata kanë thënë se pajtohen me përmbajtjen e dokumentit, që quhet edhe “Marrëveshja për normalizim të marrëdhënieve”.

 

 

 

 

7 Komente

 1. P
  Prec Ulaj

  Albin Kurti dhe Vjosa Osmani i lodhen Nderkombetaret, dhe kjo marrveshje eshte shperblimi qe po i japin. Pop te ishte Edi Rama njeriu i negociatave, do kishte bere marrveshje 100 here me ne favor te Kosoves, se kjo qe i kane ofruar Kurtit. Ne kete moment ata po tallen me Kurtin dhe kete Presidente , kundershtare e UCK.

  1. T
   Tir Vasili

   Kur flet Sorra Osmanka Ndërkombëtaret hyne ne rresht, kur suma nzihet gusht e kerkon nga Amerikanet dhe Europianet , ndersa kur suma ngrohet shkon ke Erdogani, po moj Sorre po ashtu si thua ti do bejne se nuk kane pune tjeter, surrat shpifur

   1. V
    Vezet Rehas

    Kjo Sorre ,dhe Ai Karuci vogel Bini, sikur jane aty per tu marre me Punet e Serbise e jo te Kosoves. Shikoni Kosoven ,per Ate jeni zgjedhur ,jo Serbine, Serbia eshte Armiku Yne dhe sna rruhet shume a e Firmos apo jo marreveshjen. Fjalet Tuaja jane per te mashtruar Popullin e prapambetur Kosovar, çdo shtet tjeter do ju kishte kap per zhelesh ,dhe do ju kishte flakur si Berllog.

    1. d
     dardani

     Kesaj pithshtrembresh i vjen keq per Serbine qe do i bejne presion nderkombetaret,Yt buce antishqiptare

     1. a
      amerikani

      Kjo kurva Osmanoviç dhe mashtrusi Kurtoviç kanë bërë trysni dhe dosje per nderkombtaret qe ÇLIRIMTARET te dergohen në Hagë e tani faqezeza dhe faqeziu mundohen më larë mut më shurr Por faqezinjët mbeten faqezinjë

      1. F
       Fatosi-kosove

       Na paska ardhur kjo missi apo e paska kthyer vuqiqi me lajqakun qe tu thot shqiptareve se me kete marreveshje kosova nuk humbet por fiton (trasht e Sules) si ateher surja pupovci, ne kohen kur askush nuk e thot se po bisedohet per njohjen e dy vendeve si shtete te pavarura vetem mender presednike osmanka dhe allbin kurrci,kurse lajqaku e tha troq edhe dje se pa krijimin e asociacionit ska asnje marreveshje as vazhdim i bisedimeve, prandaj pse po e genjeni popullin o te marre .

       1. v
        velo

        Sa e zgjuar eshte kjo lopa.

        Lini një Përgjigje