Vuçiç iu drejtohet serbëve: Ja pse nuk firmosa marrëveshjen në Ohër

19 Mars 2023, 11:59Rajoni TEMA

Vuçiç iu drejtohet serbëve: Ja pse nuk firmosa

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç një ditë pas dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës në Ohër, iu drejtua publikut serb dhe lexoi përmbajtjen e Apelit për zbatimin e marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Vuçiç theksoi se Serbia është e gatshme të bashkëpunojë deri në vijat e kuqe, por se nuk ka nënshkruar asgjë, shkruan Euronews Serbia.

“Dje patëm një raund dialogu që fuqitë evropiane dhe botërore e bënë shumë të spikatur dhe të rëndësishëm në media.

Bisedimet, natyrisht, nuk janë kurrë të lehta dhe të thjeshta kur bëhet fjalë për palët që fatkeqësisht janë ende kundër dhe shpesh kanë interesa konfliktuale”, tha Vuçiç.

Ai theksoi se Serbia nuk varet më vetëm nga vullneti i mirë i Prishtinës, ndërsa nënvijëzoi se vijat e kuqe janë “kundërshtimi i njohjes së Kosovës si shtet i pavarur dhe anëtarësimi i Kosovës në OKB”.

“Nuk kam nënshkruar sepse Serbia është një vend i njohur ndërkombëtarisht dhe Kosova nuk është për mua. Dhe nuk dua të bëj marrëveshje juridike ndërkombëtare me Republikën e Kosovës”, u shpreh Vuçiç.

21 Komente

 1. K
  Komunist me Rolex

  Ndajeni mendjen se ne disa artikuj lajmesh thoni u firmos tani nuk firmosi se jeni bë si muhabet parukerish

   1. k
    kujtimi

    Une me sa po degjoje andej kendej gjithe loja behet qe te mos arrihet ne asnje dakortesi dhe marrveshje,pervece disa pikave per pasjen e nje situate te qete deri ne realizimin e qellimit final qe cfare eshte shqiptare ti bashkohet Shqiperise dhe cfare eshte serbe ti shkoje Serbise,,,,dhe kjo mund te ndodhi para 2030.

   2. R
    Raimond vlonjati

    Ky eshte tipiku i krijeses se lige , por nuk ka faj sepse e perkedhel Europa, Kur ne fakt Serbia duhej trajtuar si Gjermania pas luuftes se dyte Boterore, dhe te paguante te gjitha demet qe ka shkaktuar ne Kosove

    1. I
     Ilir

     Askund nuk thuhet qe u firmos! Thuhet qe Ka dakordesi...por jo fimosje. Bravo i thone atij... qe del vete nga balta.

    2. S
     Shqiptari i Ilirisë

     Po atëhere pse shkon nëpër takime me Kurtin?! Apo mendon se do firmosni ndonjë dokument të shkruar nga Millosheviçi?! Ky është trap fare!

     1. P
      Papi

      Jo me ça lidhje ka ka ky me trapllikun?? Ketu sh keq po dalin amerikanet qe akoma shpresojne tek keta njerez dhe qe per hir te ca enderrave pa shprese jane gati tu ngulin thiken pas shpineve ca aleateve te vertete...

      1. A
       Albi

       Papi, pupi…sa kollaj zini ne goje amerikanet, ju pallofte gjithe amerika me cfare ju mban porta shtepise.

     2. V
      Vetefundosje organizate terroriste

      Politikani me i dobet qe ka nxjere historia Serbe. Ky negocione me nje krahine qe eshte territore Serbe per çfare negocione ? . Nese neser krahina e Vojvodines kerkone te njejten si krahina e kosoves dhe etnite Roumaine çfare ngelet Serbe ? Me kete president ka shume mundesi qe Serbia te shperbehet ...

      1. D
       Dardan

       O i Vetefundosur. Vucic eshte nje politikan i kalibrit nderkombetar: po fiton ne paqe ate qe Sllobodan Milloshevici e humbi ne lufte.

      2. v
       vucici ky Dildo Ruse me syze

       Albini po te iushte burre me gjak shqiptari ,kishte rastin ta injoronte atje dhe mberthente prej kollare e terhiqte zvarre para te gjitheve ,e pyeste me ze te larte duke i thene : Perse erdhe ktu kur nuk do te Firmosesh mor ta shkerdhefsha Shakun o Kriminelat e perkedhelur te Kurves Plake ? E ti kishte hyre dor e plaste ne dysheme ,pikerishte se eshte shume me i vogel ne trup na vucua ,me i dhjer mu ne Takime Mashtrueseve Nderkombetare qe deturojne shqiptaret vetem te Firmosin e bejne leshime Dildos Ruse Vuqiq

       1. T
        Tirons

        E paske koken me cepa daku

       2. F
        Flamur Struga

        U ra dakord,ndermjet paleve pati mareveshje,por nuk u nenshkruajt asgje!eshte nje deagogji e radhes e europes plake dhe rusoserbeve te terbuar.Nga aspekti juridik shihet se kur ka dakordesi,mirekuptim,ky vendim duhet te firmoset per te qene de jure dhe defacto ,nje proces i suksesshem..Me rusoserbet ,qe i shmangen nenshkrimeve!sespse ata na injorojne e llogarisin akoma Kosoven teritor serb ,keta e shfrytezojne ne arenen nderkombetare rezoluten 1244,ku neni 4 i konvenon armikut te luaj te tallet dhe rezultati eshte O=zero.Shum gjera duhet qeveria jone te pastroj ne terenin te mbushur plote ferra ,prita pengesa madhore.Kjo qe po e terhjek rusoserbin per veshi,eshte ShBA ajo e cila i ben presion per ballafaqime te keti rangu,per ndryshe europa plake e ledhaton foshnjen e vet ,por nuk e kercenon realisht,rusoserbet e ketyre viteve,eshte vertetuar se vetem gjuha e forces i gjunjezon ose i detyron te nenshkruajne ndonje akt kaq te rendesishem historik per njerezimin sidomos per ne shqiptaret qe per ironi te fatit jemi fqinj,qe cdo gje duhet ta mbrojme me gjak dhe sakrifice,Te shoresojme tek nje trysni shum me shume serioze qe dhelpera plake te ulet ne tavoline dhe te nenshkruaj per paqen ,njohjen e lirise pavaresise te munguar per kombin tone.Edhe kesaj radhe ,europes i mbeti sharra ne gozhde!pamvaresisht qe Kryeministri yne ishte shum konstruktiv,armiku nuk e kupton kete sjellje nga nje pooull i civilizuar sic jemi ne shqiptaret,

        1. T
         Tetovari

         Shum e vertet europa shtriga e vjeter.

        2. a
         adi

         Mendoni ku ka arrit Serbija kryeqyteti i Jugasllavis nga Lubljana kufi me Italin deri ne shkup ne kufi me Bullgarin e ka ne krye te shtetit nje Vuqiq qe i duhet me pranu nje kryeminister te Republikes se Kosoves e cila eshte e njohur nga 116 vendet me demokratike ne Villen e Josip Broz Titos per te kerku nje komun serbe ne kuader te Republikes se Kosoves te ket vetmenagjim !!!

         1. F
          Fatmiri

          Nuk e kuptoj se si ka marreveshje pa nenshkrim?Demagogji sade e sekserve europian.

          1. Y
           Yes

           VUCIC! Duhet ta kishe firmosur! OK, tashe dukesh bk!

           1. G
            Grand

            Faleminderit Vucic we ke permendur ne fjalim zyrtar terminal " Republika e Kosoves" . Eshte ceshtje kohe per te vertete e madhe! Republika e e Kosoves! Nje realitet! Please ruaj Serbin!

            1. T
             Taulant

             Vucici humbi dhe Albini fitoi. Albini pranoi mareveshjen sepse nuk kishte shmangje. Amerikanet i ben presion te jashtezakonshem Kosoves. Edhe Merua ketu kishte muaj qe shante Albinin qe pse ai nuk pranonte ultimatiumet Amerikane e Evropiane. Dje Albini pranoi mareveshjen Euro-Amerikane. Vucici e refuzoi.

             1. T
              Trapi

              Taulant une nuk di si e lexon ti situaten por ne xhambazet nuk pagojme kur e marrim falas. Me nje fjale xhambazi Vuciq e qiu ne bythe trapin Albin. Ja mori ate qe donte dhe nuk firmosi per ato qe duehet te pagoje.

              1. S
               Stop Mashtrimit te Kurves Plak !

               Besoni ose jo o njerez , Vucici me Emisaret Fashiste te BE-se e kishin ber Planin me pare se te uleshin ne Oher qe Vucici mos te Firmoste ,duke nxjerr keshtu bllof Albinin . Ky Hu me suze i qiajtur Vucic ,nuk eshte ai qe shitet dhe noj far Politikani ,por Loja qe Ndermjetesit e ksaj Maskarade AntiShqiptare luajn e bejne ate te duket si Gallof Inteligjente . Mendon dikush se ky e vendosi spomntanisht mosFirmosjen ne Oher ? Hah ha ha .Kjo ishte Loja e Satanikeve qe luajn ne kurrize te shqiptareve ,mbasi ju turren Albinizt gjithe kte kohe papritur bene nji kthese pak para se te fillonte Bisedimet Tavolina ne Oher ,duke then ndryshe nga gjithe ditet me pare ( ku behej Presion se Duhet patjeter te Firmosin ndryshe do ket Konseguenca ) te gjithe i lexuam Deklaratat e diteve me pare Tonet e Larta kercenuse madje ne rast MosFirmosje _ dhe njiher Dje ,pak ore para fillimit te bisedimeve , Aleati delegate ,ndryshoj Gjuhe dhe deklaroj Cuditerishte se Nuk eshte e domosdoshme Fima ! Pasi ja kishin furur Albinit ._ Troc ,eshte nji Loje shume e piste

               Lini një Përgjigje