Vuçiç: Urdhër arresti për Putinin do të ketë pasoja negative, vonon paqen

19 Mars 2023, 14:45Rajoni TEMA

Vuçiç: Urdhër arresti për Putinin do të ketë

Urdhër-arresti për Vladimir Putin do të ketë pasoja negative në përpjekjet për paqe në konfliktin e armatosur në Ukrainë. Kështu është shprehur sot presidenti serb Aleksandar Vuçiç. 

“Mendoj se urdhërarresti për Putinin do të ketë pasoja negative politike dhe tregon se ekziston një mungesë e madhe vullneti për të folur për paqe dhe armëpushim”, tha Vuçiç në një konferencë shtypi në Beograd.

Gjykata Ndërkombëtare Penale tha të premten se kishte lëshuar një urdhër arresti kundër tij  dhe e akuzoi atë për krim lufte për dëbimin e paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina.

Putin ende nuk ka komentuar publikisht mbi urdhër-arrestin. Zëdhënësi i Kremlinit e ka quajtur atë "të pavlefshme" dhe tha se Rusia i konsideron vetë çështjet e ngritura nga ICC si "të egër dhe të papranueshme".

7 Komente

 1. R
  Raimond vlonjati

  Urdher arrest duhet per Vucic qelbesiren qe deklaronte se per cdo serbt e vrare do vras 100 myslymane , jo per Putinin

  1. A
   Adi

   o monda te qift saliu ne sumese pwr gje tjeter sje

   1. !
    !!!

    Dakord per Vucicin, por pse jo per Putinin?!

   2. t
    tata luigji

    Po e perdrodhe sumen perfundove si millosheviqi o dajo i Zen berishes.

    1. M
     Miku i mikut

     ...dhe miku i Edi Ramës.

    2. P
     Poseidon

     SE KUPTON KY LOQJA QE NUK KA PAQE VETEM SHKATERRIM I PUSHTUESVE RUSE..................PAQE OER PUTANEN DO TE THOTE TE MBAJE PJESEN E PUSHTUAR TE UKRAHINES ...........HARROJENI KRIMINELE!!!!!!!!!!!

     1. P
      Poseidon

      SE KUPTON KY LOQJA QE NUK KA PAQE VETEM SHKATERRIM I PUSHTUESVE RUSE..................PAQE OER PUTANEN DO TE THOTE TE MBAJE PJESEN E PUSHTUAR TE UKRAHINES ...........HARROJENI KRIMINELE!!!!!!!!!!!

      Lini një Përgjigje