Zbulimi i pllakës “Dardanus” në Shkup përplas shqiptarët dhe maqedonasit

26 Mars 2023, 21:30Rajoni TEMA

Zbulimi i pllakës “Dardanus” në Shkup përplas

Punimet nga një person privat në Karposh të Shkupit kanë zbuluar disa varreza të vjetra që mendohet se datojnë nga koha e Mbretërisë Ilire. Aty janë gjetur disa pllaka me shkrime latinisht, por njëra prej tyre ka tërhequr vëmendje të madhe. Në të shkruhet “Dardanus” dhe besohet se është emri i njërit prej fëmijëve të Epikratit.

“I ndjeri Epikrati ka shënuar emrat e familjarëve të tij ndërsa “Dardanus” është djali i tretë i tij” – thotë drejtori për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore Arjan Asllanaj. Por zbulimi i këtij pllakati ka nxitur menjëherë shqetësimin tek studiuesit shqiptarë se pllakati është lënë në mëshirë të fatit. I pari e ngriti shqetësimin studiuesi Enis Sulstarova i cili ka bërë thirrje që pllakatet të ruhen sepse ato dëshmojnë të kaluarën e shqiptarëve.

“Zbuluar ne Shkup nga ekskavatorët! Dëshmitë për te shkuarën tonë në mëshirë te fatit! Arkeologët dhe historianët të ngrenë alarmin për të ruajtur zonën arkeologjike nga po nxirren pllakat! (Pa prova materiale e kemi më kollaj të shesim gjepura te tipit “Thoti fliste shqip)”, – ka shkruar Sulstarova.

Pas këtij reagimi ka reaguar Asllanaj që thotë se zona është marrë në mbrojtje. “Unë e kuptoj sensibilizimin e popullatës, pra të kenë durim derisa të kryhen të gjitha punimet dhe hulumtimet shkencore, të gjitha artefaktet ruhen qofshin ato të vogla ose pllaka e cila u dërgua në lokalitetin e Shkupit dhe atje mund të merren informata nga ciceronët” – tha Drejtori për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore.

Ai konfirmoi se pllaka me mbishkrimin “Dardanus” nuk është dëmtuar dhe se me shumë kujdes është zhvendosur drejt parkut arkeologjik të Shkupit.

“Ajo nuk është dëmtuar. Sidomos mbishkrimi që është shumë i ruajtur dhe është ekspozuar në parkun arkeologjik të Shkupit ku është shumë pak metra prej varrezave”, ka thënë Asllanaj. Zonën e vizitoi edhe zv.kryeministri i parë i RMV-së, Artan Grubi. Ai siguroi se derisa të nxirren të gjitha artefaktet, nuk do të lejohet ndërtimi në këtë vend.

Vendi ku u gjet pllaka “Dardanus”, Grubi: Derisa nuk mbaron punë Qendra për Konservim, nuk do të ndërtohet – Tetova Sot
Zv.kryeministri Artan Grubi

Në zonë shkoi edhe ambasadori i Kosovës në Maqedoni të Veriut, Florian Qehaja. Edhe ai konfirmoi se pllaka s’është dëmtuar. Megjithatë në zonë nuk janë lejuar kamerat dhe gazetarët në Maqedoninë e veriut thonë se aty shihej qartë neglizhenca gjatë gërmimeve.

Pllaka “Dardanus” e sigurt, u zhvendos në Parkun Arkeologjik të Shkupit nën mbikqyrjen e Ambasadorit të Kosovës - Teleshkronja Post

“Nga sot ne sigurojmë opinionin se të gjitha strukturat e pushtetit janë në këtë zonë dhe nga sot punët do të rrjedhin më ndryshe. Të gjitha vërejtjet që kemi marrë do të tentojmë t’i eliminojmë për një kohë sa më të shkurtër dhe të garantojmë punën e qetë të arkeologëve” – deklaroi Valmir Aziri, sekretar shtetëror në ministrinë e Kulturës së RMV.

Dardanët ishin fis ilir që shtriheshin në mesin e Ballkanit, kryesisht në Kosovën e sotme dhe rrethinat e saj. Dardanët ishin fisi themelues i Mbretërisë së Dardanisë rreth shekullit IV p.e.s në të cilën bënin pjesë dhe fiset e njohura si Thunatët dhe Galabrët. Pjesë e kësaj mbretërie ishin edhe fise të tjera më vogla si Diestët, Pirustët etj. Ndaj zbulimi i kësaj pllake ka shfaqur interes të madh tek studiuesit në Maqedoninë e Veriut.

Por studiuesit maqedonas thonë se nuk ato që kanë dalë në dritë së fundmi nuk janë varreza ilire, por romake.

“Bëhet fjalë për varreza romake që kanë ekzistuar në interval prej shekujve I deri në shekullin V të erës sonë. Ky është nekropol i qytetarëve të qytetit romak Skupi. Ne ashtu i trajtojmë, sikurse edhe gjithë letërsia dhe dokumentacioni. Ndërsa atë se kush ka qenë i varrosur brenda varreve këtë nuk mund ta themi. Ne i trajtojmë si qytetarë romakë”, – thotë arkeologia Vera Atanasovska.

Pllaka “Dardanus”, Prokuroria do të marrë masa nëse ka shkelje – INA Online

Ndyshe mendon studiuesi shqiptar Muzafer Bislimi.

“Të gjithë e dimë se Shkupi ka qenë kryeqendër e fisit ilir, Dardanëve. Gjetja arkeologjike është në zonën që është afër me lokalitetin arkeologjik Skupi. Janë bërë shumë ndërtime, nuk dimë çfarë është gjetur në të kaluarën” – tha Bislimi në Ora News sipas të cilit zbulimi i kësaj pllake ka një rëndësi të veçantë, pasi konfirmohet edhe njëherë me fakte vazhdimësia iliro-dardan-shqiptar në këto troje.

“Kjo edhe më tepër forcon faktin se shqiptaret e Maqedonisë nuk janë këtu të ardhur siç pretendon historiografia serbe, por janë autoktonë në trojet e tyre etnike”, shprehet historiani.

Të njëjtën tezë mbështet edhe arkeologu Neritan Ceka.

“Përkthimi i pllakës së varrit është: Epikrati, biri i Kraterit, nga Heraklea, jetoi 47 vjet. Tyhe, skllave e liruar dhe bashkëshorte e Epikratit: Krateri, biri dhe skllavi i liruar i Epikratit; Severi, biri dhe skllavi i liruar i Epikratit; Dardani, biri i Epikratit, e vendosin (monumentin) për meritat e tij”, – tha Ceka për Gazetën “Si”.

Sipas Cekës kjo është një provë tjetër se Scupi antik gjendej në trevën dardane ku popullsia e ruante identitetin dhe vihet re një ndërgjegje etnike.

“Mbishkrimi është i fillimit të shekullit të II-të, i kohës së Adrianit. Kjo tregon se ka një ndërgjegje etnike derisa i vë fëmijës së tij emrin Dardan kur po themi nuk ekziston Mbretëria Dardane, tregon që popullsia e ruante identitetin. Dhe pastaj pikërisht aty ku është gjetur mbishkrimi, Shkupi bëhet provinca e Dardanisë një shekull më vonë, nga gjysma e dytë e shekullit të III-të”, – shprehet Ceka.

Butrinti me koncesion', Neritan Ceka: Fondacioni fantazmë me plan mafioz, po vepron praktika e Gadafit
Neritan Ceka:

“Ka përpjekje nga historiografia maqedonase që ta zhdukin emrin e dardanëve, mos ta quajnë Dardani, ta quajnë Maqedoni edhe në kohën antike, kur në fakt nuk ka qenë Maqedoni. Edhe në shekullin e VI-të këta quhen dardan, se prej këtyre vjen perandori Justin dhe është tamam nga ai vend”, shpjegon arkeologu Ceka.

Dyshimet për mbulim apo shtrembërim të fakteve historike rreth ilirëve në trevat e Maqedonisë së sotme çuan në Shkup edhe arkeologë shqiptarë nga Kosova. Arben Hajdari, njëri prej arkeologëve kosovarë, tha se gjurmët ilire në Shkup janë të pamohueshme.

“Është fakt i njohur, nuk është e nevojshme ta themi sepse dihet se këtu kanë jetuar Dardanë… Është e njëjta situatë në të gjitha provincat lindore dhe perëndimore, sikundër që janë dëshmitë dhe mbetjet edhe të popullatës vendase, në këtë rast Dardanëve, por në provinca të tjera kemi popullatë tjetër sepse kanë bashkëjetuar”, – shprehet arkeologu Arben Hajdari.

Prej vitesh ka pasur përplasje mes historianëve shqiptarë dhe maqedonas pasi këta të fundit i kanë mohuar gjithmonë rrënjët dhe elementet ilire në zonë. Historiani Skënder Asani ka këmbëngulur prej vitesh që të krijohet muze i posaçëm i etnokulturës shqiptare.

“Një ndër qytetet më të argumentuara të vazhdimësisë iliro-arbëroro-shqiptare është qyteti i Shkupit sepse materialet e para të banimit në Shkup, të formësimit të etnokulturës ilire, i kemi gjatë periudhës së bronzit apo tranzicionit mes bronzit dhe hekurit gjatë shekullit 12 dhe 10. Gjatë gërmimeve arkeologjike në Kalanë e Shkupit janë gjetur shtëpitë dhe artefaktet e tjera të etnokulturës ilire…

Por po ashtu në lokalitetin e Skupit ku për momentin po bëhen gërmime gjatë shekullit 12 dhe 10 janë gjetur varreza me urna, që i përkasin periudhës së bronzit dhe tranzicionit drejt hekurit dhe tregon se qyteti i vjetër i Shkupit ka qenë i banuar me ilirë nga Kalaja e Shkupit e deri tek Skupi antik”, thotë Asani.

Ndërsa drejtori i Drejtorisë për Mbrojtjen e Trashëgimisë Arkeologjike Arjan Asllanaj është i bindur në interpretimin e gabuar të gjurmëve materiale ilire.

“Pjesa dërmuese ka qenë Dardane por tendenca që nuk përmenden fare në muze, pra është një tendencë, shqetësim i madh i opinionit është bërë pasi kanë dëshirë që pos periudhës romake duhet të përmenden edhe kush kanë qenë ato fise , në këtë moment Dardanët dhe fiset në përgjithësi”, shprehet ai.

Dardanus, djali i Epikratit”, Asllanaj tregon se çka shkruan në pllakën e gjetur në Shkup | Koha News Drejtori i Drejtorisë për Mbrojtjen e Trashëgimisë Arkeologjike, Arian Asllanaj sot tregoi se çfarë
Arjan Asllanaj

Tendenca për shtrembërimin e historisë së shqiptarëve ndër shekujt në Maqedoninë e Veriut ka pasur edhe në libra shkollor por edhe në libra të ndryshëm shkencor nga akademikë maqedonas, të cilët i quajnë shqiptarët të ardhur në Maqedoni.

Madje para pak kohësh pati edhe një botim të Akademisë së Shkencave të Maqedonisë në të cilin pretendohej se “Shqiptarët në Maqedoni kanë ardhur nga Shqipëria veriore. Kanë kolonizuar viset në Maqedoni në shekullin XVI, duke i dëbuar maqedonasit nga shtëpitë e tyre”. 

Narrativa të ngjashme janë përdorur edhe në librat e historisë dhe të gjeografisë, në të cilat mësojnë nxënësit shqiptarë dhe maqedonas.lapsi.al

30 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  C'lidhje kane turkoshaket hason,cekon,hajdar e kesisoi njethundrake turkoshqipfoles me dardonin e epikratit....!? Nese shkojme me rradaken e Xhufi te tredhur, nuk ka cudi qe nje dite ene Erdogan,Morsi a jatollah te shprehen si pasardhes autochthonous te dardoneve....!!!? Yyyyyttt plehra turkoshqipfolese po lini nomin me topa,nuk lat dardon a Meg'Alexandro pa mavrosur si pasardhes!!!! Kur dihet boterisht se jeni vec pasardhes te dobiceve te sullton Muratit,ali pasas,kemol Atatürk, Ahmed zogu(korrak), Laver sumqirit apo edhe Sali Berishes e baba mondit ....

  1. M
   Mbresa

   KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

   1. j
    janullatos arxidoglyftis

    ta paska dhene pergjigjen Mbresa o pederast i janulles

    1. Z
     Zani

     More bythpalare... ti ke urrejtje ndaj islamit dhe per kete ha m.. Ik more derr bizanti

     1. A
      A T E I S T I

      Po ti dhjaku i kolonel Janulles , cfar gopin e sat `ame don qe fut hundet e tua te qyrrosura ne problemet shqiptare ? ! . Ti je nje prostitute mashkull i mbuluar me veladonin e zi te Janullaqit , . . . . a ban me na than se cfar ofertash na ofron per te pasmet e tua ?

     2. A
      Aq e kaq

      Ky hajvani qe ka shkruar shkrimin e di se mbreti i fundit Ilir ka qene Genti? Per me teper kur e shkruan vete se mbishkrimi i perket periudhes kur sundonte perentori Adrian, ne vitet 120-130, dmth 300 vjet pari ato troje ishin nen sundimin Romak. Vete Neritan Ceka shorehet qe NUK ekzistonte me mbreteria dardane. Kur vete ne shqiptaret e injorojme kaq shume historine e trojeve tona dhe shkruajme me bythe, cfare do prismi nga te tjeret? Leinì keto artikuj t I shkruajne historianet. Se ju as per gjyshin tua nuk jeni ne gjendje te shkruani sakte e pa gabime

      1. K
       KORÇARI

       Po ,është e vërtetë që Dardanisë shtrihej deri në Shkipin e sotshëm. Problemi këtu qëndron tek SHTRTI BREKËVARUR SHQIPTAR që nuk NGRR ZËRIN DHE AS PROTESTON për këto akte shkatërrimi dhe orvatjeje për të Zhdukur çdo gjë Shqiptare nga SLLAVËT të cilët vetëquhen Maqedonas.. TURP PËR EDI SHALGJATIN BREKËVARUR QË HUMBI ÇIFTELINË DHE LLAHUTËN ,NDËRSA TANI PO ORVATET TË ZHDUKË HISTORINË. LANGORI I SORROSIT PO ZBATON ME PËRPIKMËRI POROSITË E PADRONIT.

       1. i
        illyrian

        Ata që ti quan sllave nuk janë të tillë ata janë bullgarë dhe bullgarët janë me prejardhje nga fiset mongole nën ndikimin e kishës ortodokse ruse kanë humbur gjuhën e tyre dhe flasin sllavisht ose më mire një bullgarishte me sllavizma siç flasin romenët një gjuhë latine të përzier me pak fjale sllave por për këtë nuk quhen sllave e njëjta gjë është edhe me bullgaret maqedonas...

        1. b
         ben

         Qe te ashtuquajturit "maqedone" te sotem jane bullgare, ate nuk e luan as topi. Im ate fliste ne menyre te persosur gjuhet bullgare dhe ato sllave. Dikur, ne kohen e komunizmit, njeri nga xhaxhallaret e nenes time erdhi ne Shqiperi nga ish Jugosllavia ku ai jetonte ne zonat e banuara nga shqiptaret ne Maqedonine e sotme. Ai punonte ne dhomen e tregetise Jugosllave dhe vinte ne Shqiperi per te nxitur tregetine midis dy vendeve, ne kohen qe komunizmi ne Shqiperi filloi nje fare marrdhenie tregetare me ish Jugosllavine. Keshttu, nje dite te bukur, vjen ne shtepine tone xhaxhai i nenes time i shoqeruar nga atasheu tregetar apo kulturor (nuk me kujtohet mire se cili prej tyre ishte) i ambasades Jugosllave ne Tirane. Atasheu jugosllav, ishte nga Maqedonia dhe fliste shume mire shqip. Ai gjate bisedes, filloi ti shiste perralla tim eti per gjoja lidhjen e maqedoneve antike me keta te sotmit. Sipas tradites shqiptare, miku respektohet, por kur ky miku e kaloi masen dhe filloi te na shiste dengla me Aleksandrin e Madh te Maqedonise, atehere ne nje moment kur ky person u be vertet i padurueshem, nderhyri im ate duke i thene se juve, maqedonet e sotem jeni bullgare 24 karat. Per ta justifikuar kete thenie, im ate filloi ti tregonte diferencen midis gramatikes te gjuhes bullgare me ate maqedone, te cilat ishin identike. "Miku" nga Maqedonia mbeti gojehapur dhe e mbylli halene deri sa they qafen e iku ne pune te vet. Shkur, nuk ka maqedone, por ka bullgare ne Maqedonine e Veriut. Gjuha e tyre, historia, gojedhenat dhe folku, jane tipike bullgare. Te ashtuquajturit "Maqedone" u shpiken nga Tito ne 1960-te, atehere kur u aprovua ish kushtetuta e Jugosllavese.

         1. G
          Gostivari

          edhe katundi afër Korcës quhet Bullgarec, dhe jo "maqedollec" dhe brezi i shek 20 deri në vitet 70-ta, veten e quante kaur, gjuhën kaurski, ose nashki, ndërsa ne ata i quanim shke dhe gjuhën e tyre shkinisht. Ja kjo është e gjithë "filozofia politike" e pordhave propagandistike-"akademike" sllave të Shkupit

       2. P
        Putin Gelboqja

        ceshtja eshte fare e thjeshte, mjafton qe maqedonasit ti pergjigjen kesaj pyetje, "ju ne cfare shekulli keni ardhur ne ballkan"?

        1. G
         Grami dhe vreshti

         Sa te dobet jemi historikisht.....

         1. M
          Mos u merrni me kot me Idiotet Maqedonas

          e kane mesuar edhe jta versionin Europian qe beri Greqine .Duke i vjedhur Historine Shqiptareve ose dike ja fshehur ate . Jane shume te trashe per kte Shekull qe jetojme .Lodhen me kot ,sepse ate Shkrim ne ate Pllake DARDANUS nuk mundet as ta fshehin me e as ta intepretojne si rrace e trashe qe jane .Maqedonia s'ka qen kurr nji komb ,por eshte nji Shtet Artificial krijuar shume vone . Beni punen tuaj si Historiane dhe Arkeologe dhe injorohini idiotet Maqedonas .Gjuha sllave s'eshte aspa e pershtateshme per Arkeollogjine e as Histporine e Lashtesise .

          1. S
           Sllavet ne Ballkan s'i lidh asgje me Lashtesine

           Eshte e kote te degjosh apo marresh si Historiane sllavefolesit ne Ballkan .Ata sÄi dh asgje me Historine e Lashtesise ne Jugun e Europes . E vetmja gje e cila Sllavet si ata Serbe e kta FakeMaqedonis ja kan arritur te bejne sikur kan te thone dicka mbi Lashtesine ne Ballkan eshte ndihma qe ju dha Kurva Plake dhurate Teritoret e Shqiptareve ,pra ate qe kan bere ne kto shekujt e fundit ,te fshehin Historine e Shqiptareve neperjet metodave obskure ordinere ,asgje tjeter. Pra duke i mohur e fshur Historine e Shqiptareve ,kerkojn te hyjne ne Debat te Historise Ballkanit ,sepse ndryshe s'kan shanc jane komplet Out !

           1. D
            Dardan

            Deri në shekujt 6 e 7 nuk kishte sllavë në këto anë, ishin ende në Karpate. Shkrimi është latin, jo grek, edhe këta përjashtohen! Mbeten llirët, gjegjësisht Dardanët, pjesë e Perandorisë Romake.

            1. m
             mund te te jap dhe shume emertime te tjera .......

             Dar dan , ( "dita e dhuratave" , "dhurata e dites" ose "dhurate nga zoti" ne serbisht ) na thuaj se ç'kuptim ka ne shqip dmth ne "ilirishte", emertimi dardan se e mbankerke dhe per llagap te dyte ???? Ta them une asnje ...more asnje kuptim , ndersa ne serbisht "fatkeqesisht" ka kuptim megjithese thuhet se sllavet erdhen ne Ballkan ne shekullin e IV !!!!!

             1. S
              Shqip...

              dar dan , e intepretimi qe i ben zotrote nga dhurata e dites ne dhurate zoti -eshte teper banale ,per llogjiken se ciles i referohesh . _Paska edhe shakaxhinje Sllave qe dhurojne emrat Shqiptareve ? uahahahahah .Pra paska nji miqesi te Lashte sipas ktij versioni Nastradinash serb ! Nuk duhet ti kursejme nji duartrokitje . _Sebet dhe Ruset vinin ne epken e Zogut ne Manastirin e Ardenices dhe fshehur nen mbeshtetjen e vecante te Zogut te Kurves mret, vidhnin Doreshkrimet e Lashta te Manastirit Shqiptare te Ardenices madje rusi ,shkoj aq large ,sa paguante nji shume te madhe Florinjesh vetem per te mare nji koke Busti nga Ardenica ! - Dhe pastaj e dogjen bibloteken natyrishte ne mbeshtetjen e Zogut te Kurves . Perse vall vinin e vidhnin dokumente te Lashtesise e blinin figura mermeri te Lashtesise ne Shqiperi kta serbo ruse more ti dar dan i serb ?

              1. d
               dar dan o Katran hahahahaha

               mundet te te jap dhe shume emrtime te tjera : Cudi si ,pikerishte sot ,Zotrote noj filogrek ose filoserb qe je , na paske bere Zbulimin e Madhe te Emrit Dardan qe Akademite e Mashtrueseve serbo-Sllave deri me sot s'e kan ditur ,por thone thjeshte :Eshte shkrim Romak ! - sipas zbulimit tend Dardan eshte = dar dan ,njelloj si Athine = A thin =dmth ne shqip Ha Derrin ! __Hahahah .O na hengsh ate qe s'thuhet o pederast . Tani na jep disa te tjera ,se qeke zbavites i madhe dhe tipa si ty s'duhet ti mungojne Debateve te tilla .

               1. D
                Dardani = Dardhani

                dar danus o Katran hahahah . Pyete ate karagjozin filosllave , ka degjuar ne Shqip ai fjalen Dardan = Dardhe ? Nga tregtaretb e shquar te dardhave te Dardanise qe permbenden shpes ne nga Kronikanet e Lashtesise Romes . _

               2. na doli njeri dhe i shpetoj sllavet e Lashte !

                mundet me bo edhe Karagjpozin ktu me na sjell pak Humor ,s'bo keq .Sharlatanet mbeten po sharlatan ne Hsitorin e Lashtesise Ballkanit . _ Sipas Historise qe njeh Bota sot dhe gjithe Historianet e Lashtesise ne kohen e Romes s'ka ekzistuar asnji lloj Serbie . _Pra i bieqe , serbet pasi done mbi siperfaqe te Ballkanit disa shekuj mbas Dedanise ,ti ken pagezuar si Dhurate e Zotit ! _ Ju keshilloj te shkoni e kontrolloni trurin ke Neurologet sepo ngatarron Shekujt

                1. A
                 Agron

                 Dardha-nia, vend ku ka dardha ????

                 1. B
                  Bardhyl

                  E para, nuk ka pasë sllavë në Ballkan në shekullin 4. Këtë e dinë edhe ata vetë dhe e kanë të shkruar në libra. E dyta, në shekujt e parë pas ardhjes në ballkan, sllavët nuk ishin të diferencuar, pra nuk kishte "serbë" siç nuk kishte as kroatë, sllovenë, etj. E treta, emri Dardan nuk ka lidhje me asnjë gjuhë sllave sepse ky emër ishte aty para sllavëve!

                2. G
                 Genti

                 Kleri islamik kunder lashtesise , dhe vazhdimesise iliro shqiptare ! Nje kthim ne fene e te pareve tani do ti rifitonte te gjithe pozitat e Ilirive ne gadishulllin Ilirik. Emeri Kosove duhte te ndryshohet me emrin Dardani !!

                 1. V
                  Virusi

                  Kjo pllake deshmon ekzistencen e Dardanise ne ato troje. Nuk ka rendesi cfare thone maqedonsit. Pasardhesit e dardaneve kane ne dore nje fakt te pakundershtueshem.

                  1. S
                   S’ka rendesi

                   Pllaka thote e shoqja dhe dy djemte ishin skllever te liruar, ndersa akademikja bullgare thote ne i trajtojme si qytetare romake.

                   1. S
                    S’ka rendesi

                    Pllaka thote e shoqja dhe dy djemte ishin skllever te liruar, ndersa akademikja bullgare thote ne i trajtojme si qytetare romake.

                    1. 1
                     1

                     Shkrimet e komentet per keto qeshtje siq po shifet jan te ndryshme .Pas vitit 1945 sllavet dominuan trojet tona si Kosoven ,Maqedonin ,Malin e zi dhe greket Qamerine ..Kush e ka perjetuar ate ferr din me tregu si ka qene p.sh . ne Shkup shqiptaret nen roberi as qe guxonin te flisn shqip ose nese bisedonin me ze te ulet e shum heshtur ! ! Edhe tani kjo ka mbetur si shprehi e si mode ose si m.... me fole ne sllavishte ose ne gjuhe greke edhe pse popullsija eshte shqiptare !! Te kjo qender arkeologjike skishte fare shqiptare ose ishte nji qe ne intereviste bente verr verr !! Shkurte e shqip edhe pse shqiptaret atje perbejne 60 -70 % te popullsise pjesmarrja e tyre ne pushtet eshte 20-30% ose ma pak !! Ndikimi i klerit musliman atje eshte aktivizuar tejmase dhe fatkeqesisht po i lajthite nga qeshtja kombetare !! Sido qe te jete fale SHBA- se qe e solli lirine e demokracine ne keto ane gjerat po ecin pozitivisht dalngadale .....

                     1. m
                      mb

                      Ne nje kohe kur feja ka ren e vazhdon me pase rol minima ne shoqeri, ti kerkon ndryshimin e feve.

                      1. G
                       Gostivari

                       KULTURA DESTRUKTIVE e SHKIVE ka traditë mijëvjecare, janë shkatërrues dhe nuk kanë ASNJË, ASGJË fare që do fliste për ndonjë identitet etnik të tyre, pos shkatërrimeve. Xhelozia politike i bën shkatërrimtarë, të paqytetëruar.

                       1. S
                        Shmili i Pollogut

                        QË KUR UA MËSYN TROJEVE TONA e deri më DITËT tona ata SHKATËRROJNË, e kanë PIR dhe i shtyn XHELOZIA e PËRKATËSISË SONË PELLAZGO- ILIRE. NUK KANË ASGJË të LASHTË nga jeta kulturore historike. Nuk dinë dhe as kush janë. VJEDHIN e VJEDHIN.

                        Lini një Përgjigje