Aksionerë serbë? Mohamed Alabbar u përgjigjet kritikëve për Portin e Durrësit

27 Nëntor 2022, 12:44Ekonomia TEMA

Aksionerë serbë? Mohamed Alabbar u përgjigjet kritikëve

Mohamed Alabbar, kreu i Eagle Hills, kompanisë e cila do të ndërtojë Portin e ri turistik të Durrësit, i është përgjigjur kritikëve në lidhje me këtë investim, përmes një interviste ekskluzive për emisionin “Review” në Euronews Albania.

Alababr u shpreh se e ndoqi debatin që u zhvillua në parlament për projektin dhe theksoi se aty u thanë gjëra qesharake dhe të pavërteta.

“Nuk është e nevojshme të flas për gjërat që nuk më pëlqyen, megjithatë ka disa gjëra qesharake, disa pretendime të pavërteta, disa deklarata të pavërteta. Megjithatë, unë si tip nuk iu përgjigjem këtyre gjërave që janë të gabuara. Besoj se sot, me teknologjinë mund të mësosh se kush është Mohamed Alabbar, asgjë nuk është e fshehtë.”, theksoi ai.

Pas një seance maratonë që vazhdoi deri në orët e para të mëngjesit të së enjtes, Kuvendi i Shqipërisë miratoi me 76 pro dhe 35 kundër, projektligjin për Portin e Durrësit, duke i hapur kështu rrugë transformimit të saj në një qendër urbane me port jahtesh.

Alabbar mohon akuzat se në kompaninë e tij  ka aksionerë serbë apo nga vende të tjera të rajonit.

“Jo, nuk ka aksioner të tillë, unë jam aksioneri kryesor në Eagle Hills, kam disa partnerë nga Abu Dhabi. Edhe këtë mund ta kontrolloni dhe nuk do të gjeni gjë tjetër, iu premtoj. Në fakt, janë vetëm nga dy vende, nga vendi im, unë si Mohamed Alabbar dhe nga Abu Dhabi. Dua të bëj një deklaratë, se nga dita që filluam dhe deri më sot, asgjë nuk ka ndryshuar”, theksoi ai.

Alabbar u shpreh se njerëzit duhet të jenë të sinqertë kur flasin për këtë projekt dhe shtoi se faktet mbeten fakte.

“Duhet të them se ishte një diskutim i gjatë, i detajuar, ndonjëherë edhe mjaft i lodhshëm, por besoj se duhet të respektuar ligji i vendit dhe duhet të respektojmë gjithashtu transparencëm. Më vjen mirë për pozicionin ku jemi sot. Do të thoja që për qëllimet e qeverisjes dhe të transparencës, mendoj se ishte debati më i mirë në botë, por për mua si biznesmen ishte i gjatë, i detajuar dhe i lodhshëm, megjithatë i përgëzoj të gjithëve.

Mendoj se që të gjithë kanë të drejtë të bëjnë pyetje, të marrin informacion, e gjitha që kërkoj është që njerëzit të tregohen të sinqertë për faktet, se kush jemi, se cilat janë parimet tona të biznesit. Megjithatë, e drejta do të mbetet e drejtë dhe e gabuara e gabuar. Ajo që më bëri më tepër përshtypje, ishte se njerëzit ishin të frikësuar, për efektin e zhvillimit të ekonomisë lokale dhe kjo është mëse e vërtetë. Mendoj se ata tregohen të kujdesshëm që investitorët të tregohen seriozë dhe shqetësohen për efektin e investimit”, theksoi ai.

Alabbar tregoi se kush do të jenë përfituesit më të mëdhenj nga investimi për Portin e ri turistik të Durrësit.

“Besoj, ju më pyetët më përpara sesa optimist jam apo cili është redabiliteti i projektit. Mendoj se Shqipëria është një vend i veçantë dhe bregu i saj detar është i veçantë. Në Mesdhe, për projekte të një zgjerimi të konsiderueshëm dhe në Shqipëri, mendoj se asnjëherë nuk mund të gjesh një vendndodhje më të mirë se kjo, sepse ndonjëherë, edhe madhësia ka vlerën e saj.

Kemi një sipërfaqe të mjaftueshme ku mund të bëjmë gjëra të duhura. Edhe pa përvojën e nevojshme mund t’ia dalim mbanë, bëjmë gabime, mësojmë prej tyre dhe realizojmë diçka që nuk është reralizuar më parë. Prandaj kur bëhet fjalë për projekte fitimprurëse, apo rentabël, janë ato që fillojnë me një copë letër. Megjithatë, në 28 vitet e fundit, partneriteti që kemi pasur me pronarët, ndonjëherë ata fitojnë dyfishin e asaj që parashikohet të fitonin. Mendoj se do të ishte e drejtë, sepse ndërkohë që fitojmë edhe ne, fiton edhe qeveria, sepse jemi partnerë”, theksoi ai.

 

28 Komente

 1. I
  Isa

  Hallall e pac beje sa me shpejt

  1. K
   Komunist me Rolex

   1,2,3 sufllaqet rini, roni, beka etj uaaa sa keni ecur perpara sa na ka zhbilliuar qeveria ben projekte per ne rinia ka pune

   1. L
    Liria

    Fiton ti, fiton Edi Rama, po Saliu?!

    1. Çekiçi

     Spiun serb është Saliu Agjent serb është Saliu Dhenderr serb është Saliu Akcioner serb nuk mud te jetë asksh tjeter perveq Saliut në shkatrrimin e shtetit shqiptar te kombit shqiptar dhe te shtetit te Kosoves Te gjitha keto i benë akcioneri serb Sali Fazlliqi per interesat ruso serbe per qka edhe ka marr rubla Ruse qe tani dihet boterisht

     1. K
      Koli

      Po beje or Bab,nje ore e me pare.Te jete per ne Shqiptaret,vllai vret vellane,djali ka spiunu baben ,duke e futur ne burg dhe pastaj dhe veten,burri nxirrte gruan ne Semafore ne Itali,se do bohej i pasur,nje Vrases Kriminel si Sali Kerrma,qe te gjithe e dine sa Crasje e Krime ka bere,thote: Jam njeriu me i paster dhe Patriot i ketij vendi,harroen takimet me Sllobon,harroet Nafta per Serbin,harroet Remzi Hoxha qe e zhduken per nje Video,harroet 11 Janari,harroet 97,harroet Gerdeci,harroen te gjitha,ore ZArab.Dhe sot Saliu thote ju po vidhni Atdheun,per ty ZArab dhe per Kryeministrin.Ne jemi mesuar or Arab,po beje sa me pare qe dicka e bukur te ngeli per brezat qe do vijne,se sa per ne me te vjetrit,ky ishte nje brez i mallkuar,vetem luftra dhe krime.Yxhym Arab nje ore e me pare,qe Kerrma Sali te thahet dhe me shume nga Marazi,qe nuk merr dot 50 per qindshen,qe do merrte bashke me dhendrin Mala zez.

      1. T
       Tanguli

       Koliiiii Ti ben vaki ke nxjer Gruan,Nenen,Motren ne semafor por Jo gjithe Shqiptaret,ndaj po replikoje me ty bythshqyer mos Fol per gjithe ne qe i perkasim Familjeve me dinjitet.

      2. F
       Fatmiri

       Nuk cau ne Kroaci,po ben ajgare ne Durres.Mjer ky vend kush e drejton!?

       1. Çekiçi

        O Sali shkjau ti o idiot më origjinë serbe ja ke futë thiken Kosoves edhe në zemer edhe pas shpine Mos i fajso ata qe më mish e më shpirtë në qdo instancë nderkombtare po e mbron Kosoven dhe herojt e sajë në Hagë Ti o faqezi më idiotin Kurtoviç dhe faqezezen Osmanoviç keni bërë dosje kunder çlirimtarve per interesat serbe

        1. G
         Gerdeci

         O "Fatmiri", emrin e vertete e ke Fatkeqi, dhe je fatkeqi i vetes tate mo i mjere, qe çdo zhvillim te vret syte e ta nxin surratin.

         1. E
          Eni

          Shqiperia fo ngelet pa Port mallrash e do I vendosen vizat...kte parashikoj une sepse emigracioni illegal po behet Element paresor mbas luftes ne Ukraine...ta gezoni Alabarin e sulltanin Rama.

          1. D
           Dakord

           Eni idiot/e qofsh femer apo mashkull. Po si do mbetemi pa port sipas teje?? Lexon ti ndonje lajm gjekundi apo degjon syrin dhe komenton te tema toç/e. Porti tregtar do zhvendoset ne porto romano 3 milje me tutje nga porti aktual i cili i ka zene deren hyrese qytetit dhe i ka pergjysmuar pamjen direkte nga deti qytetit. Durresi behet me i bukur se Miami me kete projekt. Hap ndonje harte te Durresit ne google te kuptosh çfare i ka bere durresit porti o guak/e

           1. E
            Eni

            Te shikojme.....fo rrojme e do shikojme...por nese na largon nga BE Rama eshte I rrezuar ...

          2. T
           Tropojan

           Je shume koqe or ceceni Fatmir

           1. Y
            Ylli

            Bravo e të lumtë dora e mendja. Serb chsp plak është Ssliu jonë e jo ti investitor strategjik në Shqipëri

            1. N
             Nandi

             le te plasi nga marazi Sali serbi,dordoleci non grata ...

             1. K
              Koli

              Ty Tanguli,Zoti te shkerdhefte Moter dhe Nane,po pate ,Bythqim.Une skam moter,kur ti Shkerdhat shkruan duke ofendu,une i kam pa qysh me 92 kur Kurvat turreshin me vrap ne Caravagio per tu Shkerdhy me Italianet,dhe dashnoret i ruanin me makina.NQS nuk te pelqen se munt te jesh prekur ne Familje,se ndoshta ke pase Motren ose Plaken tate ne Semafor,kjo eshte nje Dhimje qe duhet te perballesh,si cdo njeri qe e bone ate pune,dhe ca jane dhe neper varre tani.Nuk besoj te jesh ne moshen time qe i kam pa dhe kam jetu ate kohe.Po me shave aty e ke,meqenese te qenkan dhimse Kurvat e Semaforeve.

              1. R
               Rama fiton perseri!

               @ Fatmir saliu nuk llap kot! Ai ak nje eksoerience te gjate prane gerdalles sali dhe e di mire se ku mund te behen investime...

               1. D
                Dani

                Me apon pa serbe thats a dirty bussinnes. Ti u tregove shqipove qe ata nuk jane te fisem si Kroatet. Dhe ne nuk jemi te fisem ti ke te drejte. Jo ti qe hedh 70 milion per te rrjepur disa miliarde....po ne dhe serbet mire na e bejne se ne jemi rrace sklleverish e te shiturish.

                1. k
                 koli

                 Na blebve me canta Hermes o Alabar...si indianet me pasqyrat.

                 1. c
                  caku

                  Kroatet e zune me shkelma shqiptaret heqin breket dhe kethejne bythen.

                  1. c
                   caku

                   Kroatet e zune me shkelma shqiptaret heqin breket dhe kethejne bythen.

                   1. c
                    caku

                    Kroatet e zune me shkelma shqiptaret heqin breket dhe kethejne bythen.

                    1. c
                     caku

                     Kroatet e zune me shkelma shqiptaret heqin breket dhe kethejne bythen.

                     1. c
                      caku

                      Kroatet e zune me shkelma shqiptaret heqin breket dhe kethejne bythen.

                      1. f
                       fredi

                       Shume i pasur je po mos u fut se e kemi kuptuar qe po na qi ti dhe KM-ja jone.Po na qi me canta Hermes.

                       1. F
                        Fadil

                        Ky alabri a halabaku do jete emri qe do kete perleshja e ardheme midids shqiptareve. Te vriten per nje bythe arabi i thone. Kroatet u ben bashke kunder arabit, shqiptaret jane ndare si delet nga nje coban i keq.

                        1. g
                         genti

                         Shqiptare, mhaheni brenda se eshte pune ne tresh midis Sorros Vuci dhe Rames....kjo pune nuk eshte vetem pune harrapsh...eshet pune qensh qe po e shqyejne kete vend e po e bejne fertele...si vend pa histori,pa te shkuar e me te ardheme te ndritur por per milioneret vetem.

                         1. A
                          Andi dhe Mehdi Bushati.

                          Per shune komentues qe jane PATRIOTE, dhe EKONOMISTE re medhenj! Mbani fort bab Sahalene, se ai ka miq PISNESMENE te "medhenj e te paster" si Fazlliçi, hypesi i se bijes.

                          Lini një Përgjigje